Ujęcia wody w ogrodzie – skąd brać wodę do podlewania i jak rozmieścić krany?
Ujęcia wody w ogrodzie są niezbędne dla wygody wykonywania poszczególnych prac pielęgnacyjnych – od nawadniania, używania myjki ciśnieniowej po napełnianie basenu czy oczka wodnego. Dlatego warto przemyśleć lokalizację poszczególnych punktów czerpalnych.
Według szacunków samo zużycie wody do nawadniania roślin w ogrodzie w ciągu roku wynosi 1200 l na każdy 1 m2 powierzchni. Oczywiście liczba ta jest uśredniona i w rzeczywistości zależy od różnych czynników, nie tylko od podlewanej powierzchni. Największe znaczenie mają warunki atmosferyczne, zaraz potem typ gleby, specyfika ogrodu i wymagania rosnących w nim roślin. Wpływ na zmniejszenie kosztów nawadniania ma technologia i sposób, w jaki woda jest roślinom dostarczana, a także termin wykonywania zabiegów. Dlatego w okresie suszy za nieekonomiczne i nieekologiczne podlewanie w upały groziły nawet mandaty. W dalszej kolejności woda służy do napełniania naturalnych zbiorników wodnych, mycia pojazdów czy ogrodowych nawierzchni.
>> Przeczytaj też:
Skąd brać wodę do podlewania ogrodu?
- Deszczówka. To ekologiczny i opłacalny sposób pozyskiwania wody. Pojemniki na wodę deszczową mogą być nadziemne lub podziemne. Montuje się je do systemu rynien. Stosuje się także prowizoryczne metody, np. rozstawianie w ogrodzie różnych naczyń – od wiader po stare wanny. Woda może być wykorzystywana w różnych punktach ogrodu, zależnie od jej jakości. Zwykle jest dużo bardziej wartościowa od wody wodociągowej (nie jest chlorowana!), jednak na terenach zanieczyszczonych może nie nadawać się do szerszego użycia.
- Studnia – to wciąż dobre rozwiązanie, które pozwala na pozyskanie wody dobrej jakości, nadającej się zarówno do podlewania, jak i napełniania zbiorników wodnych. Niestety, budowa studni wiąże się z wysokimi kosztami. Wyróżniamy studnię kopaną, abisyńską oraz głębinową. Studnia powinna znajdować się 5 m od granicy działki, 7,5 m od przydrożnego rowu, 15 m od zbiornika nieczystości, 30 m od drenażu rozsączającego do gruntu wstępnie oczyszczone ścieki.
Budowa własnego ujęcia wody: jaką studnię wybrać? Jak wybudować ją bez błędów? >>>
- Otwarte zbiorniki – woda z nich nie jest polecana do szerszego użytkowania, gdyż zazwyczaj charakteryzuje się słabą jakością. Może zawierać różne zanieczyszczenia – mechaniczne, biologiczne i chemiczne.
- Woda wodociągowa – wciąż jest używana najpowszechniej i charakteryzuje się dość dobrymi parametrami (dużo zależy jednak od rejonu). Niestety, taka woda ze względu na chlor nie jest optymalna dla roślin. Wykorzystywana w systemach nawadniania zapycha kapilary. Dostęp do niej i przyłączanie poszczególnych elementów systemu nawadniającego jest najłatwiejsze. Krany zewnętrzne z reguły montuje się podczas budowy domu.
Jak podlewać rośliny w ogrodzie - krótki kurs podlewania >>>
Gdzie zainstalować punkty czerpalne – krany?
Standardowo kran jest instalowany na zewnątrz – w elementach elewacji. Ma to swoje zalety: montaż jest dość tani, a miejsce usytuowania „strategiczne”. W ten sposób (np. za pomocą węża ogrodowego) można dotrzeć z wodą do większości punktów w ogrodzie. Jednocześnie instalacja kranu w ścianie domu łamie pewną zasadę mówiącą, że im dalej będzie woda od fundamentów, tym lepiej. Kran przy domu często powoduje zalewanie najbliższego obszaru znajdującego się pod nim. W dodatku może służyć dzieciom do zabawy, co dodatkowo wzmaga problem. Pewnym zabezpieczeniem jest montaż wewnątrz elewacji, np. w skrzynce zamykanej na klucz.
Ujęcia wody można także rozmieścić w ogrodzie – możliwie jak najprościej. Mogą być w linii. Warto je zamontować w takim miejscu, by umożliwiały sprawne nawadnianie całego ogrodu, np. blisko rabat, wrzosowiska, warzywnika. W przypadku planowania budowy basenu zaleca się go zamontować możliwie blisko takiego obiektu.
Dużo zależy od powierzchni ogrodu, np. na 1000 m2 jeden kran nie wystarczy. Dawniej krany montowano w mało wyeksponowanych miejscach, gdyż często straszyły swoim wyglądem. Dzisiaj w sprzedaży jest wiele modeli ozdobnych kranów, które nie tylko spełniają praktyczną funkcję, ale dodatkowo są swoistą dekoracją.
>> Zobacz też: Ozdobna studnia w ogrodzie – pomysły aranżacyjne, jak wykorzystać starą studnię
Autor: GettyImages
Studnia w ogrodzie powinna być tak usytuowana, aby z każdej strony był do niej sweobodny dostęp
Jaki kran ogrodowy wybrać?
W sprzedaży dostępne są krany w formie rzeźb, które można zainstalować na ścianach i murach. W pewnym stopniu uda się je dopasować do stylu ogrodowego, ale w praktyce nawiązują głównie do ogrodów formalnych, rzadziej ogrodów w stylu angielskim.
Krany o bardzo surowej formie nadają się do ogrodów nowoczesnych. Wolnostojące krany często mają postać ozdobnych słupków, np. z pokrętłem lub dźwignią.
Przy wyborze kranu warto zwrócić także uwagę na materiał wykonania. Może to być na przykład mosiądz, żeliwo lub aluminium. Trzeba przy tym pamiętać, aby przewód opróżnić z wody przed nadejściem zimy.
Polecany artykuł: