Jak zabezpieczyć instalację nawadniającą w ogrodzie przed zimą?

Instalacja nawadniajaca przed zima
Autor: photos.com Instalacja nawadniająca w ogrodzie wymaga zabezpieczenia przed zimą

Instalacja nawadniająca założona w ogrodzie wymaga zabezpieczenia przed zimą. Co należy zrobić przed zimą, aby wiosną system nawadniający nadal działał prawidłowo? Gdzie i jak przechowywać sprzęt nawadniający? Jak zabezpieczyć podziemną instalację nawadniającą?

Najgroźniejszym wrogiem systemu nawadniającego jest mróz. Rozsadzi on przewody, w których pozostanie płyn. Dlatego przed zimą z przewodów spuszczamy wodę, zamykamy jej dopływ, odkręcamy krany ogrodowe, a węże i inne przewody wodne z tworzywa przenosimy do zamkniętego pomieszczenia, w którym temperatura nie spadnie poniżej zera.
Jeśli zraszacze systemu nawadniającego nie mają zaworów odwadniających, musimy go osuszyć. Resztki wody wydmuchujemy z niego sprężonym powietrzem za pomocą sprężarki podłączonej na początku instalacji nawadniania. Sterowniki, przez które płynie woda, wymontowujemy i przenosimy do ogrzewanego pomieszczenia.

nawadnianie
Autor: GARDENA Przed zimą należy odpowiednio zabezpieczyć sprzęt nawadniający

Zabezpieczanie instalacji nawadniającej przez zimą

Do nadchodzącej zimy trzeba przygotować podziemną instalację nawadniającą. Niekiedy instalacje mają zawory odwadniające, które automatycznie się otwierają, gdy ciśnienie w przewodach spada poniżej wartości deklarowanej przez producenta (na przykład 0,2 bara). To oznacza, że zawsze, kiedy podlewanie jest wyłączone, resztka wody sama wypływa z rur. Takie rozwiązanie jest jednak rzadko stosowane (zwłaszcza w dużych systemach nawadniania), ponieważ przewody wodne na całej długości muszą być układane w ziemi ze spadkiem.
Z większości instalacji wodę trzeba usunąć przed nadejściem mrozu za pomocą sprężonego powietrza z kompresora. Należy oddzielnie opróżniać z wody każdą sekcję podlewającą, pilnując, żeby ciśnienie w przewodach nie wzrosło powyżej 2,5 bara w przypadku linii kroplujących i 4 barów w przypadku sekcji zraszaczy. Opróżnianie systemu podlewania wymaga w prawy, dlatego lepiej zatrudnić do tego firmę zajmującą się pielęgnacją ogrodów.
Przed zimą trzeba również zdemontować sterowniki i elektrozawory sterujące nawadnianiem, które są zamontowane na dworze, i przenieść je do pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem.

Węże ogrodowe, zraszacze czy złączki po opróżnieniu z wody należy przenieść do pomieszczenia, gdzie temperatura jest zawsze dodatnia. Leżąc na mrozie, mogłyby popękać. Woda, zamarzając, zwiększa swoją objętość i nawet niewielka jej ilość pozostawiona w elementach nawadniających może je uszkodzić.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE