Sundaville - stanowisko, jak przezimować? Jak dbać o sundaville, by długo i obficie kwitła?

2024-07-18 9:31

Sundavilla to jedna z najpiękniejszych roślin pnących (lub pokładających się) uprawianych w ogrodzie, na balkonie i w domu. Jest ozdobna z błyszczących liści i barwnych, trąbkowatych kwiatów. Jak ją uprawiać na zewnątrz? Co z zimowaniem sundavillii?

Spis treści

  1. Jak wygląda sundavilla?
  2. Sundaville. Zdjęcia
  3. Sundeville - stanowisko, podłoże, temperatura
  4. Sundaville - uprawa
  5. Sundaville - jak przezimować?

Sundavilla (Mandevilla), znana także jako dipladenia, gości w polskich ogrodach i domach od niedawna. W Polsce zaprezentowano ją w 2003 roku na Krajowej Wystawie Ogrodniczej Polagra, szybko zdobyła popularność jako roślina ozdobna o szerokim zastosowaniu. Czym może zachwycić sundawilla?

Jak wygląda sundavilla?

Sundavilla tworzy cienkie i wiotkie, ale dość mocne, pnące pędy pokryte jajowatymi, ostro zakończonymi, błyszczącymi liśćmi o skórzastej fakturze. Kwiaty są duże, trąbkowate, złożone z pięciu płatków. Mają średnicę od 7 do prawie 10 cm. Są zebrane po kilka na szczytach pędów.

Barwy kwiatów są intensywne - zależą od odmiany. Przykładowo odmiana 'Classic Red' ma kwiaty czerwone, 'Cosmos Pink' różowe, a 'Cosmos White' białe. Kwitnienie jest bardzo długie, często od maja do października. Pędy sundawilli w dobrych warunkach osiągają długość do 3 m.

Sundawilla niestety nie przezimuje na balkonie, ale za to będzie kwitła długo.

Sundaville. Zdjęcia

Sundeville - stanowisko, podłoże, temperatura

  • Stanowisko dla sundavillii. Stanowisko pod uprawę sundavillii musi być przemyślane. Powinno być wystarczająco widne i dobrze nasłonecznione, ale wolne od prażącego słońca (w najgorętszej porze). W szczególności dotyczy to uprawy w pomieszczeniu. W okresie upałów pnącza uprawiane na parapetach południowych należy osłaniać (np. papierem). Najlepsza jest bardzo duża ilość światła rozproszonego. W częściowym zacienieniu roślina poradzi sobie, ale kwitnie mniej intensywnie (kwiaty mogą być mniej liczne, ale i mniejsze). Pnącze trzeba chronić od silnych wiatrów (np. instalując matę na balkonie od strony wschodniej).
  • Podłoże i pojemniki. Optymalne podłoże jest żyzne i jednocześnie przepuszczalne. Dlatego warto używać uniwersalnej ziemi dla roślin pokojowych wymieszanej z piaskiem (np. w proporcji 3:1). Na dnie usypuje się kilkucentymetrową warstwę drenażową, z keramzytu, perlitu lub żwiru. Dla młodszych roślin wystarczą pojemniki o wys. około 15 cm, starszym warto dać większe (20-25 cm). Wyznacznikiem konieczności przesadzania jest przerastanie korzeni przez otwory w dnie. Istotny jest także materiał wykonania pojemników. Donice z gliny i ceramiki lepiej utrzymują wilgoć, mniej nagrzewają się, zapewniają większą stabilizację (mniejsze ryzyko wywrócenia), a przy okazji dobrze odzwierciedlają styl śródziemnomorski lub rustykalny.
  • Temperatura. Sundavilla lubi miejsca o dużej wilgotności powietrza. Jest ciepłolubna. Ograniczeniem w uprawie jest brak mrozoodporności, dlatego najczęściej sadzi się ją w pojemnikach, a przed zimą przenosi do pomieszczenia.
Sundaville
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Sundawilla to efektowne pnącze o ciemnozielonych, błyszczących liściach i dekoracyjnych kwiatach

Sundaville - uprawa

Sundavilla może być uprawiana w pojemnikach tradycyjnych lub wiszących. W pierwszym przypadku zaleca się zapewnić jej podpory, np. kratownice. Wtedy atrakcyjnie pnie się, rozrasta i obficie kwitnie (dobry dostęp światła do pędów i liści).

  • Najważniejszy zabieg pielęgnacyjny to umiejętne podlewanie. Roślina powinna mieć podłoże stale umiarkowanie wilgotne, ale nie mokre. Nadmiar wody prowadzi do występowania chorób grzybowych i gnicia korzeni. Źle reaguje również na krótkotrwałe przesuszenie, zwłaszcza w czasie kwitnienia. Pod tym względem jest gatunkiem wymagającym. Latem trzeba ją podlewać codziennie, czasem nawet dwukrotnie (rano i wieczorem).
  • Od wiosny do końca lata zaleca się roślinę nawozić (średnio co 2 tygodnie). Optymalne są nawozy humusowe oraz mineralne dla roślin kwitnących. Ważne, aby nawóz miał wysoką zawartość fosforu i potasu, a niską azotu.
  • Regularne cięcie z reguły nie jest potrzebne, ale sporadycznie trzeba usuwać suche liście i pędy.
  • Rozmnażanie domowym sposobem nie jest łatwe, ale możliwe. Wiosną pozyskuje się sadzonki o długości. ok. 10 cm. Należy umieścić je w mieszaninie ziemi ogrodowej i piasku w warunkach dużej wilgotności powietrza (np. pod szkłem). Zaleca się używać ukorzeniacza. Jest szansa, że część sadzonek przyjmie się i powstaną z nich nowe rośliny.

Przeczytaj też:

Sundaville - jak przezimować?

Gdy na zewnątrz robi się chłodno, jeszcze przed nadejściem przymrozków, pnącze powinno się przenieść do pomieszczenia. Powinno być ono widne i chłodne (5-15 ºC). Podlewanie podczas przechowywania dostosowuje się do warunków, ale zawsze ogranicza do niezbędnego minimum (tak, by nie zasuszyć rośliny). W takich warunkach sundavilla nie tylko przetrwa zimę, ale jednocześnie spoczynek pozytywnie wpłynie na jej kondycję.

Sundavilla to przepiękna ozdoba balkonów, tarasów i wnętrz. Roślina ma swoje wymagania, ale odwdzięcza się pięknym wyglądem, od razu zwracającym uwagę.

Sundaville
Autor: GettyImages Sundaville stała się jedną z najchętniej kupowanych pnączy na balkon
Jak urządzić ogród na balkonie. Rośliny balkonowe [WIDEO]