Czarna plamistość liści róży - groźna choroba róż

2015-01-07 14:36

Czarna plamistość liści róży to groźna i często spotykana choroba występująca na liściach i łodygach róż. Jakie są objawy czarnej plamistości liści róż? Zwalczanie czarnej plamistości liści róż.

liscie-roz
Autor: www.thinkstockphotos.com

Czarna plamistość liści róż to choroba grzybowa atakująca krzewy róż. Jej sprawcą jest grzyb Diplocarpon rosae.

Objawy czarnej plamistości liści róż

Pierwsze objawy choroby są widoczne zwykle na górnej stronie starszych liści. Zarodniki dostają się najpierw na spodnią stronę liścia z ziemi podczas deszczu lub niewłaściwego podlewania. We czesnym stadium choroby zauważyć można różnej wielkości okrągłe ciemnobrunatne plamy, a rozsiane na nich czarne punkciki to skupiska trzonków konidialnych z zarodnikami. Porażone liście żółkną, zwijają się i opadają, dlatego często nazywana jest opadziną liści. Objawy mogą występują także na niezdrewniałych pędach róży. Chore rośliny mają znacznie ograniczony wzrost oraz słabo kwitną.

Jakie rośliny atakuje czarna plamistość liści róż

Choroba występuje na różach. Bardziej podatne są odmiany o cienkich liściach. Najczęściej porażane są odmiany powtarzające a najbardziej odporne są odmiany róży pnącej, które ze względu na fakt, że rosnąc wysoko unikają kontaktu z zarodnikami grzyba.

Jak zwalczać czarną plamistość liści róż

Zwalczanie chemiczne: do ochrony lub zwalczenia grzyba powodującego czarną plamistość liści róży można zastosować poniżej wymienione preparaty pamiętając, że przed zastosowaniem należy zapoznać się z etykietą dołączoną do opakowania- Falcon 460 EC lub Sokół 460 EC można stosować zarówno interwencyjnie jak i zapobiegawczo. Po zauważeniu pierwszych objawów na pojedynczych liściach. Opryskiwać można 2-3 razy w sezonie, co 7-14 dni.  -Skore 250 EC i Skower 250 SC stosować po wystąpieniu pierwszych objawów chorób, 2–3 razy w sezonie, co 7-14 dni.    -Substral Długo działający Kwiaty Kompleksowa Ochrona oraz Substral Saprol Długo Działający Rośliny Ozdobne powinny być stosowane po pojawieniu się pierwszych objawów choroby lub zapobiegawczo wiosną w czasie pękania pąków zwłaszcza, gdy w poprzednim roku występowanie choroby było silne. Można wykonywać do 5 zabiegów w sezonie. Pierwszy z wymienionych preparatów zwalcza również mszyce.Zwalczanie naturalne: w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia roślin należy:- wybierać odmiany odporne, których liście mimo porażenia nie zżółkną ani nie opadną,- sadzić rośliny na stanowiskach słonecznych,- róże należy systematycznie zasilać nawozami mineralnymi,- ostrożnie podlewać rośliny, najlepiej przy samej ziemi w ciepłe słoneczne dni, aby liście szybko obeschły,- wygrabiać i palić opadłe liście w celu zapobiegania infekcji na przyszły rok,Biologiczną ochroną będzie zastosowanie preparatu Polyversum WP, który oparty jest na niepatogenicznym grzybie Phythium oligandrum - pasożycie niektórych gatunkach grzybów chorobotwórczych.

Tekst A.Jurkowski

Nasi Partnerzy polecają