Ogrodzenia metalowe
Materiałem chętnie wykorzystywanym do budowy ogrodzeń jest metal. Czy wybierzesz ogrodzenia kute, żeliwne, czy najpopularniejszą siatkę ogrodzeniową?
Autor: Tomasz Myśluk
Ponieważ przy ogrodzeniach kutych wiele prac wykonuje się ręcznie, wymagający inwestorzy mogą zrealizować swoje marzenia o najwymyślniejszych wzorach
Wśród ogrodzeń metalowych najefektowniejsze, ale i najdroższe są ogrodzenia kute przygotowywane w zakładach kowalskich. Można wybrać ogrodzenie gotowe z katalogu lub wykonane na indywidualne zamówienie. Ważny jest sposób łączenia poszczególnych elementów takiego ogrodzenia. W prostych, łatwych do oszlifowania konstrukcjach stosuje się spawanie, a przy tradycyjnych formach nitowanie na gorąco. Kute ogrodzenia muszą być zabezpieczane antykorozyjnie. Powłokę ochronną uzyskuje się dzięki cynkowaniu ogniowemu lub malowaniu farbami antykorozyjnymi. Nieco tańsze są ogrodzenia żeliwne odlewane w formach. Ich powierzchnię zabezpiecza się przeciwko korozji podobnie jak powierzchnię elementów kutych. Metalowe ogrodzenia produkują również zakłady ślusarskie. Wykorzystują do tego gotowe elementy stalowe. Tego typu ogrodzenie nie będzie miało skomplikowanych kształtów, jak kute czy odlewane, ale będzie za to tańsze i lżejsze.
Metal jest szczególnie narażony na korozję. Aby tego uniknąć, wykonane z niego elementy zabezpieczone są fabrycznie przez ocynkowanie ogniowe albo powleczonetworzywem sztucznym. Elementy metalowe trzeba co kilka lat odrdzewiać, bo nawet fabryczne zabezpieczenie najczęściej wystarcza jedynie na pewien czas. Rdzę należy usunąć mechanicznie (np. twardą szczotką), przeszlifować powierzchnię i pomalować najpierw farbą podkładową chroniącą przed korozją, a następnie nawierzchniową. Można też przeprowadzić piaskowanie pod ciśnieniem, ale do tego trzeba zdemontować ogrodzenie i przewieźć je do zakładu świadczącego takie usługi.
Najpopularniejszym i najtańszym ogrodzeniem metalowym jest wszędzie dostępna i łatwa w montażu siatka. Najczęściej jest ona z drutu stalowego lub powlekanego poliestrem albo tworzywem sztucznym. Mocuje się ją do słupków (na przykład z rur stalowych lub kątowników), które są osadzone w betonowych fundamentach. Można kupić siatki różniące się wielkością i kształtem oczek.