Żwirowy lub kamienny brzeg oczka wodnego
Sposób wykończenia krawędzi (brzegu) oczka wodnego czy stawu powinien być dostosowany do charakteru całego ogrodu. Rozwiązań jest kilka, ale o efekcie decyduje pomysł i staranność wykonania. Zobacz jak zrobić żwirowy i kamienny brzeg oczka wodnego.
Aby żwir nie zsuwał się do wody, na krawędzi tej pochyłości robi się niewielki garb.
Żwirowy brzeg oczka wodnego: jak to zrobić?
Warstwę żwiru układa się na folii, której brzeg zagłębia się w gruncie. Powierzchnia ta musi być nachylona łagodnie – jeśli będzie zbyt stroma, żwir się nie utrzyma i będzie widać folię. Aby żwir nie zsuwał się do wody, na krawędzi tej pochyłości robi się niewielki garb, na przykład układając pod folią wzdłuż brzegów całego oczka rurkę drenarską.
Staw o łagodnych skarpach (spadek około 20°) można wykończyć żwirem. Aby zapobiec osuwaniu się kamyków do wody, należy uformować mały garb na krawędzi pochyłości (na przykład z rurki drenarskiej). Pokryta żwirem skarpa powinna co najmniej w połowie znaleźć się pod wodą – wtedy będzie wyglądać naturalnie.
Jak zrobić kamienny brzeg oczka wodnego
Płyty kamienne układa się na dobrze ubitym gruncie, na 2-3-centymetrowej warstwie zaprawy (jedna część cementu na trzy części piasku). Do zaprawy (trzeba użyć zaprawy bez dodatku wapna, które szkodzi rybom) należy dodać domieszki do impregnacji betonu. Aby folia nie była widoczna, płyty powinny być nadwieszone nad taflą wody (około 5 cm). Należy je też ułożyć ze spadkiem na zewnątrz oczka wodnego.
Sprawdź też: