| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Układanie płytek wielkoformatowych. Najważniejsze zasady

Układanie płytek wielkoformatowych. Najważniejsze zasady

Duże płytki są obecnie u szczytu popularności. Zobacz zatem, jak przebiega układanie płytek wielkoformatowych i jaka chemia jest do tego potrzebna. Dowiedz się także, jak dobrać szerokość fug do takich płytek.

Autor: Kalbar

Duże płytki trzeba mocować na specjalne kleje, o zwiększonej elastyczności

Aby takie płyty dobrze się trzymały i nie popękały, musisz do ich przyklejenia wybrać mocno klejące i elastyczne zaprawy oraz przestrzegać kilku zasad ich prawidłowego montażu.

Z czego powstają płytki wielkoformatowe

Eleganckie duże płyty są najczęściej wykonywane z gresu. Jest to rodzaj szlachetnej ceramiki prasowanej i wypalanej w bardzo wysokiej temperaturze. Jest mniej nasiąkliwy niż tradycyjne płytki z terakoty lub glazury. Jego nasiąkliwość jest mniejsza niż 1%. Podobnymi parametrami, przede wszystkim znikomą chłonnością, charakteryzują się wielkoformatowe spieki kwarcowe, z których są produkowane cienkie płyty o wymiarach nawet 100 x 300 cm.

Jaki klej do płytek wybrać?

Do takich mało chłonnych powierzchni należy stosować zaprawy op odwyższonej przyczepności . Najlepiej używać elastycznej cementowej zaprawy klejowej, co najmniej klasy C2 (ma ona lepszą przyczepność niż zaprawa klasy C1) . Dobór kleju zależy też od rodzaju podłoża. Do mocowania dużych formatów na podłożu odkształcalnym, jakim jest na przykład jastrych z ogrzewaniem podłogowym, najczęściej stosuje się zaprawy klejące klasy C2 S1 . Symbol S1 oznacza, że są one odkształcalne. Do największych formatów płyt polecane są jeszcze bardziej plastyczne zaprawy klasy C2 S2 (dwuskładnikowe kleje wysokoodkształcalne). Rodzaj kleju zależy też od stopnia przyczepności podłoża. Na tych o ograniczonej przyczepności, jak drewnopochodne płyty budowlane, lamperie olejne lub stara ceramika będą wymagały elastycznych zapraw klejących klasy C2. Podczas montażu dużych płyt na ścianie ważny jest stopień spływu kleju. Sprawdzają się te o małym spływie – oznaczone symbolem T . Kleje z symbolem E (zachowujące przez długi czas właściwości klejące) dają montażyście czas na korektę ustawienia płyty oraz zmniejszają ryzyko pozostawienia pod nią wolnych przestrzeni.

Układanie dużych płytek

Podczas montażu dużych płyt zaprawę nakłada się jednolitą cienką warstwą (szpachlą o wysokości zęba 4 mm) na podłoże oraz płytę, tak aby w wytworzonym połączeniu klejowym nie było pustych przestrzeni. Tak położony klej będzie dobrze spełniał swoją funkcję i trwale wiązał materiały, zmniejszy się też ryzyko pęknięcia dużej płyty na skutek przypadkowego uderzenia, na przykład upuszczonym przedmiotem.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WARTO WIEDZIEĆ

Płytki rektyfikowane i cienkie fugi

Na posadzki z cienkimi fugami (1-3 mm) trzeba wybierać płytki kirektyfikowane , czyli mające szlifowane brzegi. Ich krawędzie są idealnie równe, a narożniki proste. Dodatkowo muszą być one kalibrowane, to znaczy tak dobrane w paczki, aby ich wymiary w obrębie danej partii były jak najbardziej zbliżone. Z reguły im fuga jest węższa, tym ryzyko pęknięcia płytek jest większe. Dzieje się tak na skutek naprężeń, które powstają w nich podczas odkształceń spowodowanych rozszerzalnością termiczną ceramiki. Naprężenia te przejmowane są przez fugi, dlatego im są one szersze, tym lepiej kompensują ruchy płytek. Prawdopodobieństwo pęknięcia okładzin z wąską fugą jest większe w płytach wielkoformatowych, bo fuga stanowi wtedy mały procent powierzchni posadzki, oraz w okładzinach układanych na wszelkiego rodzaju podłożach odkształcalnych – jastrychach z ogrzewaniem podłogowym oraz powierzchniach zewnętrznych narażonych na zmiany temperatury otoczenia. Do zrobienia wąskich spoin najlepiej więc wybierać elastyczne spoiny cementowe lub epoksydowe.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Łączenie podłóg. Jak łączyć ze sobą różne rodzaje...

Podstawową zasadą łączenia podłóg jest zapewnienie bezpiecznej komunikacji. Miejsce łączenia...

Panele podłogowe imitujące naturalny kamień....

Panele podłogowe od lat cieszą się dużą popularnością. Do złudzenia przypominają naturalne materiały...

Podkład na ogrzewaniu podłogowym. Który jastrych...

Nagrzewające się podłoże stawia przed podkładem podłogowym pewne dodatkowe wymagania. Taki jastrych musi być...

Naturalne piękno na dłużej, czyli jak pielęgnować...

Drewno na podłodze to praktyczny i elegancki sposób na wykończenie wnętrza w dowolnym stylu. Jeśli...

Stopnice i balustrady ze stali. Schody stalowe...

Schody stalowe są wciąż w modzie. Ich lekkie konstrukcje pasują do nowoczesnych i tradycyjnych wnętrz. Poznaj...