Płytki cementowe: przegląd. Wzory i kolory płytek z cementu oraz sposób ich układania

2019-06-25 11:30

Płytki cementowe to produkt dla osób lubiących wyraziste orientalne, roślinne lub nowoczesne wzory. Ze względu na mocny styl – mają ogromny wpływ na wystrój wnętrza. Są teraz bardzo modne.

Płytki cementowe
Autor: Articima Płytki cementowe mają wyrazisty wzór, więc okładzina z nich wykonana stanowi mocny motyw dekoracyjny

Płytki cementowe kojarzą się z marokańskimi mozaikami. Taką technikę produkcji płytek wykorzystuje się także w innych krajach arabskich, Francji, Portugalii, Indiach. Na początku XX w. była ona znana również w Polsce, ale później popadła w zapomnienie. Obecnie na rynku są dostępne płytki cementowe sprowadzane z Maroka, Francji, Hiszpanii, Portugalii. W Polsce powstało też kilka manufaktur, które zajęły się produkcją płytek z cementu. Producenci płytek cementowych oferują gotowe wzory, ale można też zamówić wyprodukowanie płytek według samodzielnie zaprojektowanego wzoru w symulatorze dostępnym na stronie firmowej.

Płytki cementowe to wyrób dla osób, które nie szukają ideału. Ponieważ są produkowane ręcznie, płytki mogą różnić się odcieniem i dokładnością wzoru. Na krawędziach mogą mieć drobne nierówności. Jako produkty z manufaktur są drogie. Ich cena zależy od stopnia skomplikowania wzoru i wynosi od około 200 zł/m2, przez 300-400 zł/m2, po nawet 800 zł/m2.

Płytki cementowe
Autor: Cerames.pl Płytka Ronan, cena 360 zł/m2

Styl płytek cementowych

Płytki cementowe mają wielokolorowe wzory mozaikowe o motywach arabeski, roślinnych lub geometrycznych. Często z kilku płytek (zwykle czterech) tworzy się większe motywy, które można powtarzać w okładzinie. Na jednej powierzchni można łączyć też płytki z tym samym motywem, ale w różnych kolorach. Są też kolekcje płytek cementowych o wzorach dywanowych. W ich skład wchodzą też płytki tworzące fryzy służące do wykonania obwódki wzdłuż granic okładziny. Nowoczesne płytki cementowe można łączyć w okładzinach wyglądających jak patchwork.

Płytki cementowe
Autor: Articima Z płytek cementowych można wykonywać okładziny na ścianach i podłogach

Zastosowanie płytek cementowych

Płytki cementowe można wykorzystać do wykonania okładziny na ścianie albo podłodze we wnętrzach domu (nie są mrozoodporne). Są powszechnie stosowane do wykonywania posadzek w pomieszczeniach reprezentacyjnych. Ze względu na odporność na ścieranie, chętnie wykorzystuje się je w kuchniach i holach, korytarzach.

Przeczytaj też:

Płytki cementowe można układać na ogrzewaniu podłogowym (stosując odpowiedni klej odkształcalny). Bardzo często układa się z nich dekoracyjny pas na pionowym fragmencie ściany nad blatem kuchennym. Można z nich wykonać dekorację ściany w tle kominka, w jadalni, sypialni lub łazience.

Płytki cementowe
Autor: Domrustykalny.pl Płytki o wzorze patchworkowym. Cena 177 zł/m2

Jak powstają płytki cementowe

Są produkowane z cementu, piasku, pyłu marmurowego i pigmentów. Wykonuje się je ręcznie w małych formach z metalu. Pojedynczy element ma wymiary 20 x 20 cm i grubość 1,6 cm (na ściany robi się też płytki o grubości 1,2 cm). Masa tworząca płytkę jest nakładana warstwami. Zaczyna się od dekoracyjnego wzoru na wierzchu, więc po sprasowaniu i wyjęciu płytkę trzeba odwrócić do góry nogami.

Podstawę do wykonania płytki stanowi metalowa płaska forma albo płytka szklana pokryte płynem zapobiegającym przyklejeniu się doń barwnej masy. Do wnętrza formy wkłada się matrycę wzoru wykonaną z blachy. Na dno matrycy do poszczególnych komórek wlewa się półpłynną barwną masę z pigmentów, cementu, pyłu marmurowego i piasku. Powstały wzór będzie miał grubość 3-5 mm. Następnie szablon się wyjmuje, całość barwnej warstwy zasypuje się cementem, a potem masą złożoną z piasku i cementu, które utworzą czerep płytki. Wypełnioną i wyrównaną formę przykrytą elementem metalowym wkłada się do prasy hydraulicznej, żeby pod wpływem silnego nacisku sprasować i połączyć składniki. Po wyjęciu z formy płytki są suszone przez kilka tygodni. W tym czasie cement wiąże i wzrasta twardość i wytrzymałość mechaniczna płytek.

Płytki cementowe
Autor: Articima Płytki cementowe wykouje się ręcznie. Każdy element produkuje się w formie, wewnątrz której jest szablon kolorowego wzoru

Trwałość płytek cementowych

Płytki cementowe są tak stare jak cement. Były produkowane już w starożytnym Rzymie. Można znaleźć je w wielu obiektach zabytkowych - kamienicach, pałacach, obiektach użyteczności publicznej - z początku XX w., co świadczy o ich trwałości.

Zobacz także:

W wielu krajach południowych są stosowane na chodnikach. Kilkumilimetrowa warstwa barwiona w masie jest bardzo twarda i odporna na zarysowania. Można ją zeszlifować i płytki będą jak nowe. O trwałości decyduje też twardość. Nazywa się je hydraulicznymi płytkami cementowymi, ponieważ masa na płytkę jest ściskana pod ciśnieniem w prasie hydraulicznej.

Płytki cementowe
Autor: Cerames.pl Płytki cementowe Moses. Cena 490 zł/m2

Układanie płytek cementowych

Do mocowania materiałów wykonanych z cementu najlepsze są kleje cementowe. Takie samo spoiwo doskonale zwiąże je z podłożem betonowym, również zawierającym cement. Zaprawę klejową rozrabia się wodą do uzyskania konsystencji gęstej masy. Klej nanosi się na podłoże i na tył płytki i rozprowadza równą warstwą za pomocy pacy zębatej. Zaimpregnowane wcześniej płytki cementowe układa się w określonej pozycji i lekko dociska. Pomiędzy poszczególnymi elementami należy pozostawić niewielką szczeliną (1-2 mm). Po ułożeniu kilku płytek trzeba sprawdzić poziomnicą na łacie, czy leżą poziomo i tworzą równą płaszczyznę. Po wykonaniu okładziny całość trzeba umyć czystą wodą i pozostawić na jakiś czas, żeby klej związał przed fugowaniem.

Zobacz także:

Spoinowanie płytek cementowych

Zwykle czynność tę wykonuje się następnego dnia po ułożeniu. Do fugowania płytek cementowych najlepiej stosować zaprawy cementowe, najlepiej przeznaczone do kamieni naturalnych w kolorze neutralnej szarości lub białym. Spoina między płytkami cementowymi powinna być bezbarwna. Wybór zdecydowanego koloru niesie ryzyko, że podczas fugowania brzegi płytek chwycą kolor, co bardzo trudno doczyścić.

Przeczytaj też:

Powierzchnia przeznaczona do wypełnienia spoin musi być wilgotna, więc trzeba zwilżyć ją mokrą gąbką. Masę do spoinowania o konsystencji płynnego masła nanosi się na powierzchnię w pobliżu styków płytek i wprowadza jak najwięcej pacą lub szpachelką w szczeliny. Po kilku minutach można przystąpić do czyszczenia powierzchni z nadmiaru spoiny, co robi się gąbką prowadzoną okrężnymi ruchami. Czynność trzeba powtórzyć kilkakrotnie, aż okładzina będzie czysta.

Płytki cementowe
Autor: Articima W ofercie płytek cementowych są bardzo wyraziste wzory charakterystyczne dla tej technologii, ale także nowoczesne geometryczne wzory 3D lub patchworki

Impregnowanie płytek cementowych

Ze względu na dużą nasiąkliwość płytki cementowe trzeba zabezpieczyć impregnatem, który zapobiega wchłanianiu wody, tłuszczu, kolorowych płynów i innych zanieczyszczeń. Specjalistyczny preparat można kupić razem z płytkami. Nanosi się go kilkakrotnie cienkimi warstwami. Pierwszy raz nakłada się impregnat na płytki przed ułożeniem, żeby ich nie pobrudzić w trakcie mocowania. Na gotowej okładzinie niedużą ilość impregnatu rozprowadza się wełnianym wałkiem. Można dodatkowo przetrzeć powierzchnię suchą miękką szmatką, żeby lepiej rozprowadzić preparat. Gdy pierwsza warstwa wyschnie, można nałożyć kolejną. Żeby sprawdzić, czy impregnacja jest wystarczająca, trzeba zrobić test kropli wody: na dobrze zaimpregnowanej powierzchni nie powinna się rozpłynąć na boki.

Woskowanie płytek cementowych

Na podłodze warto jeszcze poddać płytki cementowe woskowaniu. Dzięki temu na powierzchni powstanie dodatkowa warstwa ochronna, która ułatwi też pielęgnację. Wosk wykończeniowy nada płytkom lekki połysk. Nakłada się go w 2-3 cienkich warstwach, które trzeba dokładnie rozprowadzić i równomiernie wetrzeć w płytki.

Płytki cementowe
Autor: Cerames.pl Dobrze zaimpregnowane i zawoskowane płytki cementowe można stosować w łazienkach

Pielęgnacja płytek cementowych

Do pielęgnacji płytek cementowych nie należy stosować środków o odczynie kwaśnym lub silnie zasadowym. Można wykorzystać ogólnodostępne środki przeznaczone do kamienia naturalnego, marmuru i powierzchni z materiałów wrażliwych. Najlepiej sięgnąć po preparaty polecane przez firmę, w której zostały kupione płytki. Zabiegi pielęgnacyjne należy powtarzać co kilka miesięcy.

Płytki cementowe
Autor: Purpura Tak zwane gorseciki, czyli niewielkie płytki naśladujące kształt kobiecej talii, to jedne z najdroższych płytek cementowych

Płytki do wnętrz i na zewnątrz: porady, inspiracje, zdjęcia

Pozostałe podkategorie