Spiek kwarcowy - co to jest? Spieki kwarcowe zastosowanie, ceny, właściwości

2022-04-15 15:35

Od kilku lat spiek kwarcowy pojawia się we wnętrzach. Można nim dość prosto wykończyć ściany, kominki, blaty, parapety, tak by wyglądały jak z kamienia. Spieki kwarcowe: zastosowanie, właściwości, ceny.

Spiek kwarcowy
Autor: Bernard Białorucki Blat wykończony spiekiem kwarcowym imitującym beton ma takie same właściwości jak kamień, ale jest dużo lżejszy od typowego blatu kamiennego

Spiek kwarcowy to jeden ze sposobów na uzyskanie efektu prawdziwego kamienia bez niegodności związanych z jego montażem. Żeby zastosować duże i grube płyty z granitu czy trawertynu, trzeba zbudować podkonstrukcję, która zabiera sporo miejsca. Nie ma takiej potrzeby, gdy zastosujemy spiek kwarcowy.

Spiek kwarcowy właściwości i wymiary płyt ze spieku

To bardzo cienkie (3-3,5 mm) i wielkie płyty. Są produkowane ze zmielonych skał granitowych z dodatkiem glinek, topników skaleniowych i barwników. Na spodzie mogą mieć siatkę wzmacniającą. Te płyty mają barwioną powierzchnię, często z efektem metalicznym. Wzory nawiązują do łupków, mik, piaskowców, granitów, marmurów.

  • Spiek kwarcowy wymiary

Najpopularniejszy wymiar płyt ze spieku kwarcowego to 100 x 300 cm, ale można też znaleźć mniejsze: 100 x 150, 100 x 100, 100 x 50, 50 x 50 cm. Dzięki niewielkiej grubości są lekkie, ważą do 10 kg/m2.

  • Spiek kwarcowy cena

Cena spieku kwarcowego: od 200 zł/m2.

Spiek kwarcowy gdzie i jak stosować

Płyty ze spieków kwarcowych są bardzo twarde, mocne, odporne na plamy, uderzenia, ścieranie i zarysowanie. Można je stosować w każdym pomieszczeniu do wykonywania okładzin ścian, obudowywania kominków, parapetów, jako blaty kuchenne. Spiek kwarcowy jest także wykorzystywany do wykańczania mebli, na przykład w zabudowach kuchennych.

Sprawdź też: Aranżacja kuchni z kamiennym fornirem i blatem ze spieku >>>

Płyty ze spieku kwarcowego właściwości i układanie

Spieki kwarcowe mają bardzo niską nasiąkliwość – 0,1-0,3% – dlatego muszą być układane z wykorzystaniem klejów elastycznych o podwyższonych parametrach w zakresie przyczepności (klasa C2). Do mniejszych formatów wystarczą kleje klasy S1 (odkształcalne), do tych największych powinno się stosować zaprawy klasy S2 (o podwyższonych parametrach w zakresie odkształcalności). Klej nanosi się cienką warstwą przy użyciu pacy zębatej na podłoże, które musi być bardzo równe. Ważne jest, żeby cała przestrzeń pod płytą była wypełniona zaprawą. Zaleca się wykonanie spoin o szerokości co najmniej 2 mm wypełnionych fugą elastyczną.

Sprawdź też:

Sprawdź projekty gotowe z kolekcji Muratora:

Spiek kwarcowy
Autor: Eugeniusz Filipiuk, projekt Andrzej Kazulak Blat kuchenny i ściana we wnęce wykończone spiekiem kwarcowym wyglądającym jak marmur. Od tego prawdziwego różni się tym, że jest odporny na plamy
Sonda
Czy kupując materiały wykończeniowe wybierasz te, które emitują mniej szkodliwych substancji?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie