Tynkowanie ścian – cena za m² 2024. Ile kosztuje tynkowanie ścian ręcznie i maszynowo? Od czego zacząć tynkowanie ścian?

2024-04-22 12:04

Ile kosztuje tynkowanie ścian? Cena robocizny różni się w zależności od tego, czy chodzi o tynki maszynowe, czy też tynki ręczne. Ile za metr tynkowania ręcznego, a ile w przypadku maszynowego? Sprawdź, ile kosztuje robocizna za metr tynku w 2024 r.

Tynkowanie ścian
Autor: Baumit Obecnie najczęściej wykonuje się tynki maszynowe - ile płaci się za szybkie tynkowanie ścian?

Spis treści

 1. Tynkowanie ścian – cena 2024. Od czego zależy?
 2. Tynkowanie ścian maszynowo – cena 2024. Ile kosztuje 1 m tynku maszynowego?
 3. Tynkowanie ścian ręcznie – cena 2024. Ile za metr tynkowania ręcznego?
 4. Tynkowanie ścian – cena obróbki otworów i narożników
 5. Zakres prac tynkarskich
 6. GALERIA: najlepsze kolory elewacji domów jednorodzinnych

Tynkowanie ścian – cena 2024. Od czego zależy?

Tynki mogą być robione ręcznie lub maszynowo. Do ich wykonania można wykorzystać gotowe mieszanki w workach. Jednak wciąż znajdziemy ekipy, które robią tynki tak jak przed laty, to znaczy mieszając w betoniarce cement, wapno, piasek i wodę. Tak powstałą mieszankę ręcznie narzucają na ściany, równają i zacierają. Wiele ekip woli pracować szybciej i stosują agregaty tynkarskie do nakładania mieszanki z worków, a potem ją wyrównują i zacierają.

To właśnie sposób wykonania najsilniej wpływa na cenę usługi. Średnia cena robocizny za metr tynku w 2024 r. wynosi 40–70 zł/m² i zależy głównie od tego, czy chodzi o tynki maszynowe, czy tynki ręczne. Występują też oczywiście różnice cenowe pomiędzy regionami Polski, a także między małymi i dużymi miastami.

Tynkowanie ścian maszynowo – cena 2024. Ile kosztuje 1 m tynku maszynowego?

Obecnie najpopularniejsze są tynki maszynowe. Z ekipą tynkarską można umówić się całościowo za tynkowanie na gotowo na określoną kwotę za metr kwadratowy. Są jednak ekipy, które doliczają stawkę za prace przygotowawcze, np. oczyszczenie ścian z kurzu, pajęczyn, skucie wystających fragmentów betonu lub zaprawy murarskiej, a także gruntowanie podłoża.

Tynkowanie (rodzaj tynku) Cena
Przygotowanie podłoża i gruntowanie 6–19 zł/m²
Tynki cementowo-wapienne 47–60 zł/m²
Tynki dekoracyjne 60–150 zł/m²
Tynki mozaikowe 50–70 zł/m²
Tynki gipsowe 42–55 zł/m²
Gładź gipsowa ze szlifowaniem 41–55 zł/m²
Tynkowanie ścian
Autor: Knauf Wygładzanie tynku tak zwanym piórem

Tynkowanie ścian ręcznie – cena 2024. Ile za metr tynkowania ręcznego?

Wciąż są zwolennicy tradycyjnie wykonywanych tynków cementowo-wapiennych. Znajdziemy więc ekipy, które tak pracują. Średnia cena tynkowania ręcznego w 2024 r. to 40–86 zł/m². Warto przytoczyć dla porównania cenę za metr tynkowania ręcznie w wybranych miastach:

 • tynkowanie ręczne Gdańsk – cena 48–78 zł/m²,
 • tynkowanie ręczne Katowice – cena 42–80 zł/m²,
 • tynkowanie ręczne Kraków – cena 55–81 zł/m²,
 • tynkowanie ręczne Łódź – cena 56–85 zł/m²,
 • tynkowanie ręczne Poznań – cena 41–82 zł/m²,
 • tynkowanie ręczne Rzeszów – cena 57–67 zł/m²,
 • tynkowanie ręczne Warszawa – cena 44–85 zł/m²,
 • tynkowanie ręczne Wrocław – cena 60–75 zł/m².

Za robociznę trzeba zapłacić więcej, ale ogólne rozliczenie może wyjść taniej, ponieważ materiały na zrobienie tynków w betoniarce (cement, wapno, piasek) będą tańsze niż gotowe mieszanki.

Warto pamiętać, że znalezienie ekipy do tynkowania ręcznego bywa nieraz trudniejsze niż w przypadku tynkowania maszynowego, co oznacza też na ogół dłuższy czas oczekiwania na usługę.

Tynkowanie ścian – cena obróbki otworów i narożników

Podczas omawiania zlecenia tynkowania należy ustalić, jak będzie wyceniona obróbka otworów. Zwykle liczy się całą powierzchnię ścian, jeśli okna mają typową wielkość. Jednak obecnie przeszklenia zajmują coraz większą powierzchnię, czasem nawet ½ powierzchni danej ściany. Bywa, że ekipa umawia się na ich odliczenie i osobne wycenienie otynkowania ościeży oraz narożników. Dodatkowa stawka za obróbkę takich małych powierzchni może być również stosowana przy tynkowaniu podciągów lub słupów o przekroju prostokątnym, które mają 4 narożniki.

 • Obróbka otworów okiennych – 30–110 zł/m²,
 • Osadzanie i obrabiane narożników – 25–45 zł/m².

Zakres prac tynkarskich

Żeby uniknąć nieporozumień co do jakości, zakresu prac i ceny, należy to wcześniej uzgodnić z ekipą tynkarzy. Prace tynkarskie mogą obejmować:

 • przygotowanie podłoża,
 • gruntowanie,
 • szpryc,
 • narzut,
 • gładź.

Tynki mogą być wykonywane z materiałem wykonawcy, np. konkretnie wskazanym produktem z rynku. Materiały może też kupować inwestor.

GALERIA: najlepsze kolory elewacji domów jednorodzinnych

Tynkowanie: produkty i porady

Listen on Spreaker.