Płytki postarzane: moda na stare płytki ceramiczne

2020-06-24 8:39

Płytki postarzane pięknie wyglądają w klasycznych wnętrzach, ale też industrialnych loftach, nowoczesnych apartamentach czy łazienkach łączących różne style. Wszechstronność postarzanych płytek ceramicznych przyczyniła się do rosnącej ich popularności. Ważna była jeszcze jedna ich cecha, ponieważ te płytki wyglądają już na stare, nie starzeją się aranżacyjnie (w złym tego słowa znaczeniu).

Postarzane płytki ceramiczne
Autor: materiały prasowe Postarzane płytki ceramiczne mogą wyglądać jak stare ściany z łuszczącą się farbą odsłaniającą kolejne warstwy (płytki z kolekcji Archeologie firmy Cedit)

Stara i postarzana ceramika to bestsellery na liście materiałów nawiązujących do przeszłości. Oferta rynkowa postarzanych płytek jest niezwykle bogata, ze względu na różnorodność wzorów, kształtów czy nawet fundamentalnego podejścia do imitowania tego co stare. Z jednej strony mamy płytki ceramiczne, które są tak wiernymi kopiami samej starej ceramiki i innych materiałów, że trudno je odróżnić od oryginałów, z drugiej strony są płytki, w których imitowanie stało się jedynie inspiracją.

Postarzane płytki: efektowne imitacje kamienia, drewna, skóry

W przypadku postarzanych płytek - wiernych imitacji naśladowane są nie tylko wzór podrabianego materiału: kamienia, drewna, metalu, skóry, płótna, ale i uszkodzenia, które miały powstawać przez lata użytkowania, czy także ślady po naprawach - przykładowo szpachlowanie sęków drewna czy ubytków na powierzchni kamienia. Dobrym sposobem na uzyskanie wiernych imitacji okazało się umieszczanie zdjęcia wybranego materiału na postarzanej płytce w skali 1:1 połączone z nadawaniem w procesie produkcyjnym faktury naśladującej naturalną. Przykładowo wytłoczenia mogą udawać uszkodzenia albo rysunek słojów drewna. Jednak aby imitacja była dobra, niezbędne jest spełnienie jeszcze jednego warunku – powtarzalność wzoru powinna być niedostrzegalna.

Przeczytaj też:

Płytki drewnopodobne do salonu, łazienki i na taras >>>

Wśród postarzanych płytek kamiennych jest wiele interesujących propozycji imitacji najróżniejszych kamieni. Między innymi kolekcja z płytami w trzech kolorach (grafitowym, szarym i złamanej bieli) i pięciu kształtach (od wielkoformatowych 119,8 x 119,8 cm, przez 119,8 x 59,8 cm, do standardowych 59,8 x 598 cm) (seria Tubądzin Monolith, kolekcja Grand Cave).

Ciekawe propozycje za przystępne ceny to postarzane płytki przywodzące na myśl bieloną drewnianą podłogę z przetarciami farby (Paradyż kolekcja Herrera czy spatynowane deski Salerno / Ceramika Końskie). Na uwagę zasługują też droższe płytki Ceramica Peronda z kolekcji Foresta Timber wyglądające jak deski ze starych skrzyń transportowych.

Oprócz bardzo popularnych postarzanych płytek z wzorem kamiennych imitacji i dopiero zdobywających popularność drewnianych interesujące są płytki ceramiczne, które naśladują stare ściany z łuszczącą się farbą odsłaniającą kolejne warstwy (np. płytki Cedit kolekcja Archeologie) czy przetarty materiał, który może być patchworkowy albo w kwiatowo-koronkowe wzory (płytki Tubądzin Terraform i Grey Stain Geo Lap, dekory z kolekcji Rondoni firmy Ceramika Paradyż).

postarzane płytki
Autor: materiały prasowe W tej nowoczesnej łazience spotykają się płytki kojarzone z różnymi stylami. Na jednej ze ścian są postarzane płytki z wypłowiałym, wytartym wzorem (na zdjęciach różne rodzaje płytek z kolekcji Terraform firmy Tubądzin)

Wzory postarzanych płytek ceramicznych

Drugi rodzaj imitacji – nazwijmy je swobodnymi – to raczej artystyczne wizje na temat starości materiałów. Znajdziemy wśród nich na przykład postarzane płytki nasuwające skojarzenia z przeżartą powierzchnią korodującego metalu (np. płytki Ceramstic kolekcja Earth Cobalt, Heritage kolekcja Modern, Chocolate bite czy Midnight gold) albo drewna o fakturze wyglądającej na starą, ale w rozmazanych nierzeczywistych barwach (np. płytki Ceramstic kolekcja Earth Umber). Nie można też zapominać o postarzanych płytkach, które są imitacją starej ceramiki. Najprostszym, skutecznym sposobem na postarzenie płytek gresu, terakoty, klinkieru, cotto są nierówności brzegów (z reguły zaokrąglone). Najbardziej dostrzegalne mają być oczywistym świadectwem upływającego czasu.

Przeczytaj też:

Układanie płytek wielkoformatowych. Najważniejsze zasady >>>

Drugi ważny warunek przy postarzaniu płytek to nierówna, niejednolita powierzchnia, najczęściej matowa, ale może być też z przetartym połyskiem, nierówna, pofalowana (tzw. lappato). Terakotę postarzają wybarwienia wyglądające na przetarcia, a klinkier i cotto – rysy i spękania. Ważnym postarzającym elementem płytek są też dekory kwiatowe, oczywiście z widocznymi wytarciami. Sprawdzą się nie tylko we wnętrzach rustykalnych, ale także wielostylowych.

Postarzana płytka
Autor: materiały prasowe Postarzana płytka imitująca starą deskę pomalowaną farbą dobrze komponuje się z wybarwionymi, przetartymi dekorami w roślinne motywy (kolekcja Rondoni Ceramiki Paradyż)

Stare płytki i stare płaskie dachówki w aranżacji wnętrz

Do postarzenia aranżacji można też po prostu wykorzystać stare płytki albo, co mniej oczywiste, płaskie dachówki ze starych zabudowań gospodarczych, które staną się podłogą. W pierwszym przypadku sprzedawane są najczęściej pojedyncze płytki albo w zestawach po kilka, które mogą się stać dekorami. W drugim przypadku materiału z jednego dachu wystarczy na wykończenie podłogi w wielu pomieszczeniach. Stare płytki sprzedawane często na sztuki osiągają wysokie ceny – zaczynają się od kilkudziesięciu, a kończą na kilkuset złotych. Terakota ze starych dachówek może być znacznie tańsza – za 1 sztukę zapłacimy około 2 zł.

stare ceramiczne płytki
Autor: materiały prasowe Wyglądające na stare ceramiczne płytki nie muszą być matowe, przetarcia na połyskliwej powierzchni są równie przekonujące. W przypadku tych płytek dodatkowym argumentem są wybarwienia, które kojarzą się z patyną pojawiającą się z czasem na powierzchniach metali (na zdjęciu płytki Aqua / Heritage)

Postarzane płytki cena

Postarzane płytki jako imitacje produkowane fabrycznie kosztują często kilkadziesiąt złotych za metr kwadratowy, ale już za płytki ręcznie produkowane zapłacimy znacznie więcej, od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za sztukę. Cena postarzanych płytek zależy od wzoru i tego, czy produkcja jest tzw. standardowa, czy według indywidualnego projektu klienta – ceny zaczynają się od 500 zł/m2.

Interesujące jest także to, że ceny płytek wiernych ceramicznych imitacji drewna czy kamienia są droższe od pierwowzorów. Dzieje się tak dlatego, że gres, z którego są produkowane, ma lepsze parametry techniczne od drewna i wielu kamieni, więc jest bezproblemowy podczas użytkowania. Przykładowo za duże „kamienne” płyty z gresu możemy zapłacić 600 zł/m2 (analogiczne z kamienia kupimy za mniej więcej 300 zł/m2). Ceramiczne drewno to koszt nawet blisko 400 zł/m2 (pierwowzór kupimy za około 150 zł/m2). Takie wysokie ceny osiągają postarzane płytki - imitacje z pięknymi wzorami zróżnicowanymi na poszczególnych płytkach. Brzydsze, z powtarzalnym wzorem, można kupić za mniej więcej 50 zł/m2.

Malowanie płytek ceramicznych - sposób na odnowienie kuchni
Magazyn Murator
Murator 7

Autor: archiwum serwisu

Więcej na temat ciekawych materiałów wykończeniowych dowiesz się z lipcowego wydania miesięcznika "Murator". Ponadto w numerze:

>  Przydomowa oczyszczalnia ścieków: planuj, licz i buduj

> Cegły ceramiczne: materiały z duchem (czasu)

> Blachodachówka w arkuszach: ABC montażu

> Wybieramy panele fotowoltaiczne

> Pianobeton na starym stropie

Płytki: aranżacje, porady, zdjęcia

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.