Płytki betonowe tarasowe: trwałe wykończenie tarasu

2018-06-26 15:27 Anna Kazimierowicz
Płytki betonowe na tarasie
Autor: Andrzej Szandomirski

Płytki betonowe tarasowe to dobry pomysł na wykończenie betonowej płyty tarasu. Płytki betonowe sa odporne na mróz i inne czynniki atmosferyczne. Ich powierzchnia może mieć różną fakturę.

Tarasy i balkony mają płytę betonową wykonaną podczas wznoszenia stanu surowego. Często wykańczamy ją dopiero w następnym sezonie, a bywa, że i później. Przez ten czas warto zastanowić się, jaki materiał wybrać.

Wykończenie tarasu: pomysł na betonowe płytki

Wykończenie tarasu możemy dopasować do materiałów zastosowanych na elewacji lub wokół domu. Taras schodzący do ogrodu może mieć nawierzchnię z płytek betonowych takich samych jak na podjeździe i ścieżkach ogrodowych.

Płyta tarasowa jest zwykle wykonana bez warstwy spadkowej, więc jest trochę przestrzeni poniżej dolnej krawędzi drzwi tarasowych. Możemy wykorzystać materiały o różnej grubości, jeśli odpowiednio dobierzemy wysokość warstw spadkowej i wykończeniowej.

Przeczytaj też:

Płytki betonowe tarasowe
Autor: BRUK-BET Kolekcje płytek betonowych zawierają elementy o różnych wymiarach. Można z nich budować nawierzchnie o dowolnym wzorze

Płytki betonowe tarasowe: co oferują producenci

Płytki betonowe tarasowe przede wszystkim są przeznaczone na zewnątrz – są odporne na mróz i inne czynniki atmosferyczne. Ich powierzchnia jest chropowata, fakturowana, na przykład z wzorem naśladującym drewno, kamień lub cegłę. Może być dodatkowo szczotkowana albo płukana, tak żeby wydobyć na powierzchnię pojedyncze ziarna. Produkty posypane na wierzchu drobnym kruszywem, na przykład granitowym, doskonale imitują inne szlachetniejsze materiały.

Sprawdź też:

Producenci prefabrykatów betonowych oferują coraz ładniejsze elementy. Starają się upodobnić płytki betonowe do ceramiki, żeby można je było tak samo wykorzystywać. Nowoczesne metody barwienia betonu pozwalają tworzyć różnorodne wzory płytek na taras, przenikających się barw, na przykład naśladujące skały. W wielu kolekcjach beton jest barwiony w masie, więc możemy bez obaw docinać płytki brzegowe.

Jakie wybrać płyty betonowe na taras? Wymiary

Do wykonania okładziny na tarasie lub balkonie najlepsze są płyty betonowe o regularnym kształcie kwadratów, prostokątów lub trapezów. Wiele kolekcji obejmuje elementy o różnych rozmiarach, z których można tworzyć różnorodne wzory. Możemy wykorzystać także nieregularne, z fałszywymi fugami, imitujące zestawienie kilku mniejszych elementów.

Sprawdź też:

Na rynku są dostępne nawet gotowe zestawy, z których można układać określone dekoracje (koła, okręgi, półkola, rozety) i ich otoczenie. Płyty betonowe mają 4-8 cm grubości. Do zrobienia nawierzchni na balkonie lub tarasie wystarczą te najcieńsze. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zastosować je jak płytki ceramiczne i przykleić na płycie.

Jak przyklejać płyty betonowe na tarasie

Do wykonania okładziny z płytek betonowych używa się klejów do betonu, często oferowanych przez producentów płytek razem z fugami i impregnatami. Można też wykorzystać zaprawy klejowe do płytek, upewniwszy się, czy producent dopuszcza takie zastosowanie. Płyty betonowe można także ułożyć na warstwie drenażowej z kruszywa, a te o regularnych kształtach również na wspornikach z tworzywa sztucznego.

Przeczytaj też:

Płytki betonowe tarasowe
Autor: LIBET Beton może być uszlachetniany i różnorodnie barwiony, dlatego czasem trudno go odróżnić od prawdziwego kamienia

Wideo: Jaka fuga do płytek na taras?

Taras jest narażony na ekstremalne warunki pogodowe - upał latem i siarczyste mrozy zimą. Jakiej fugi użyć, by nasza posadzka z płytek była trwała? Zobacz kolejny odcinek wideo - poradnika zakupowego. Poznaj 5 cech fugi do płytek na balkony i taras.

Jaka fuga do płytek na taras - fuga mrozodporna

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Zalety i wady płytek betonowych na taras

Zalety płytek betonowych tarasowych:

  • trwałość okładziny
  • mnogość ładnych wzorów
  • łatwiejsze wykonawstwo niż w przypadku gresu i ceramiki

Wady płytek betonowych tarasowych:

  • płytki betonowe mogą chłonąć brud
  • zabrudzona powierzchnia może być trudna do umycia
  • konieczność okresowej impregnacji płytek betonowych
Płytki betonowe tarasowe
Autor: LIBET Szare płyty o powierzchni odpowiednio wyprofilowanej i pokrytej impregnatem o właściwościach antypoślizgowych wyglądają jakby były z łupku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE