System poziomowania płytek - jak ułożyć równą okładzinę z płytek?

2021-06-08 12:13

System poziomowania płytek od pewnego czasu zyskuje na popularności. Pozwala wyrównać płaszczyznę, którą tworzą przyklejane elementy. Wyjaśniamy, jaki system poziomowania płytek wybrać i jak go używać.

Systemy poziomowania płytek
Autor: Marten Systemy poziomowania płytek można stosować na płaszczyznach poziomych i pionowych

System poziomowania płytek służy do uzyskania jednej płaszczyzny na krawędziach płytek. Stosując go podczas układania posadzki z gresu lub okładziny na ścianie, można sprawić, że krawędzie sąsiednich płytek będą leżeć na tej samej wysokości i żadna płytka nie będzie wystawać z okładziny. Wystające brzegi płytek, zwłaszcza na posadzkach - w miejscach najczęściej uczęszczanych - szybko ulegną starciu. Taki defekt będzie szpecił okładzinę i podłoga będzie do wymiany.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nawet przy stosowaniu systemów poziomowania płytek, powinno się przejrzeć płytki przed układaniem. Twardych i sztywnych płytek ceramicznych, które są wyłódkowane, z pewnością nie wyprostujemy, stosując system poziomowania.

Spis treści

  1. Jak działa system poziomowania płytek
  2. System poziomowania płytek wielokrotnego użytku lub jednorazowy
  3. Gdzie kupić system poziomowania płytek
  4. System poziomowania płytek a ich grubość
  5. Systemy poziomowania płytek klips i klin
  6. System poziomowania płytek wkręcany Rubi
  7. System poziomowania płytek wkręcany Raimondi
  8. System poziomowania płytek wkręcany Twist Level
  9. Galeria: system poziomowania płytek Twist Level
  10. System poziomowania płytek chiński skręcany
  11. System chiński zaciskowy
  12. Systemy poziomowania płytek a fugi
  13. Usuwanie elementów systemów poziomowania płytek
  14. Rozsuwanie się płytek

Jak działa system poziomowania płytek

Systemy poziomowania płytek działają na podobnej zasadzie, choć różnią się kształtem elementów i sposobem osiągnięcia płaszczyzny. Generalnie w systemach znajdują się:

  • element, który powinien znaleźć się pod płytkami,
  • drugi element – nakładany na płytki.

Oba elementy są ze sobą sprzężone. Górny należy docisnąć lub dokręcić, tak żeby podczas tej czynności powierzchnia sąsiednich płytek się wyrównała.

System poziomowania płytek wielokrotnego użytku lub jednorazowy

Systemy poziomowania płytek mogą być wielokrotnego użytku, np.

  • system poziomowania płytek chiński skręcany,
  • system poziomowania płytek chiński zaciskowy.

Systemy typu klips i klin oferuje wiele firm, np.

  • Marten,
  • Kubala,
  • Diall,
  • Raimondi,
  • Teoklin.

Systemy wkręcane stworzyły firmy, np.

  • Rubi,
  • Raimondi,
  • Twist Level.

W systemach poziomowania płytek typu klips i klin oraz wkręcanych dolne elementy są jednorazowego użytku i trzeba je dokupić.

Systemy poziomowania płytek
Autor: Raimondi Zestaw typu klips i klin, 100 + 100 sztuk, oraz zaciskacz. Cena 231 zł

Gdzie kupić system poziomowania płytek

Systemy poziomowania płytek można kupić w marketach budowlanych (Castorama, OBI, Leroy Merlin), sklepach dla glazurników, czy sklepach internetowych z akcesoriami budowlanymi. Są oferowane w zestawach o różnej wielkości – od 20-50 do 600-800 sztuk. Ich cena wynosi od 20 zł do ponad 200 zł.

System poziomowania płytek a ich grubość

Na opakowaniu z elementami systemu poziomowania płytek zawsze jest podane, do jakiej grubości płytek można je stosować. Znajdziemy systemy do płytek różnej grubości - od 4-5 do 20 mm, z tym że w zestawach obejmujących mniejsze zakresy. Podczas układania płytek należy uważać, ponieważ zdarza się, że klin ma zbyt grubą podstawę i żeby wsunąć go pod płytkę, należy ją trochę podnieść.

Systemy poziomowania płytek klips i klin

W systemach poziomowania dociskających płytki znajdują się klipsy i kliny. Klipsy wstawia się pod płytki, a kliny, które je dociskają, na ich wierzch. Kliny mają powierzchnię wyprofilowaną w małe ząbki. Wciska się je lub wbija tak długo, aż przyciśnięte tak płytki znajdą się we właściwej pozycji. W niektórych systemach można dokupić zaciskacz (szczypce) do wbijania klinów, co ułatwia i przyspiesza pracę. W pozostałych trzeba to robić ręcznie, co jest męczące. Są też systemy, w których płytki dociska się 2 klinami wbijanymi w przeciwnych kierunkach.

Klipsy i kliny wstawia się w równych odstępach pod płytki, mniej więcej na ich środku. Po ułożeniu i przyciśnięciu do kleju pierwszego rzędu płytek wsuwa się pod nie w równych odstępach klipsy z otworem w górnej części. Następnie układa się kolejny rząd płytek. Potem można klinować płytki, żeby uzyskać równą płaszczyznę.

Systemy poziomowania płytek
Autor: Raimondi System typu klips i klin

System poziomowania płytek wkręcany Rubi

Ten system poziomowania płytek składa się z klipsów, które podobnie jak w systemach opisanych na początku wsuwa się pod pierwszy rząd płytek. Zamiast klinów do ich dociśnięcia na właściwy poziom stosuje się plastikowe kapturki (nazywane też dzwonkami), które się dokręca. W komplecie są kleszcze zaciskowe do tego przeznaczone.

System poziomowania płytek wkręcany Raimondi

System poziomowania płytek z klipsami wkładanymi pod płytki. Klipsy w górnej części mają gwint, na którym trzeba dokręcić plastikową nakrętkę. Jest ona wyprofilowana tak, że można ją łatwo chwycić palcami i ręcznie dokręcić. W systemie jest również klucz, który nakłada się na wkrętarkę i na małych obrotach delikatnie dokręca.

System poziomowania płytek wkręcany Twist Level

To system podobny do wyżej opisanego, z tym że do poziomowania płytek służą dwuelementowe, tzw. szybkie głowice. Po wstawieniu pod płytki klipsów w postaci śrub z gwintem nasadza się nań nakrętki. Żeby docisnąć płytki, najpierw przekręca się górny fragment głowicy. Dzięki temu śruba zostanie zablokowana i można przystąpić do dokręcania. W systemach wkręcanych Raimondi i Twist Level są również podkładki pod głowice, których zadaniem jest ochrona powierzchni delikatnych polerowanych płytek podczas dokręcania.

Galeria: system poziomowania płytek Twist Level

System poziomowania płytek chiński skręcany

W skład tego systemu poziomowania płytek wchodzą dość cienkie metalowe trzpienie w kształcie ustawionej do góry nogami litery T osadzone wewnątrz okrągłej plastikowej nakrętki, którą dokręca się do odpowiedniego poziomu. Po ułożeniu płytek trzpienie wsuwa się w szczelinę i przekręca o 90o, żeby zaklinowały się pod płytkami. Następnie trzeba dokręcić nakrętkę. Zaletą tego systemu jest możliwość poziomowania od razu kilku rzędów płytek oraz to, że może być on wielokrotnie wykorzystywany. Jeszcze podczas wiązania kleju trzpienie przesuwa się z powrotem do pozycji takiej, że ramię litery T znajduje się wzdłuż spoiny i można je lekko wyjąć. Trzpienie można usuwać też następnego dnia.

System chiński zaciskowy

System chiński zaciskowy ma podobnego kształtu metalowe trzpienie, ale do dociśnięcia płytek stosuje się zaciski, wewnątrz których są one umocowane. Tu również można poziomować od razu kilka rzędów płytek. Trzpienie wkłada się między płytki i obraca, żeby je zaklinować. Wtedy obraca się jak dźwignię zacisk, żeby wypoziomować płytki. Usuwanie elementów przebiega podobnie jak w wyżej przedstawionym systemie. Można je wykorzystywać wielokrotnie.

Systemy poziomowania płytek a fugi

W systemach poziomowania płytek z metalowymi trzpieniami podczas układania okładziny trzeba stosować krzyżyki dystansowe. W pozostałych systemach, jeśli grubość klipsów wkładanych pod płytki odpowiada planowanej fudze, można potraktować je jak krzyżyki. Jeśli spoiny mają być szersze, krzyżyki są niezbędne.

Sprawdź też: Jaka fuga do płytek: poznaj rodzaje fug >>>

Usuwanie elementów systemów poziomowania płytek

W systemach z klipsami oraz klinami albo nakrętkami elementy wybija się, uderzając w nie z boku gumowym młotkiem. Odrywa się wtedy tylko górny fragment wystający ponad okładzinę. Dolny pozostaje głęboko pod płytkami, nie wystaje i nie będzie przeszkadzał w fugowaniu. Klipsy są więc jednorazowego użytku. Kliny lub nakrętki można ponownie wykorzystać. W składach budowlanych lub sklepach internetowych można dokupować same klipsy lub nakrętki.

Przeczytaj też: Układanie płytek podłogowych - instrukcja KROK PO KROKU>>>

Na opakowaniu z elementami systemu poziomowania płytek zawsze jest podane, do jakiej grubości płytek można je stosować. Znajdziemy systemu do płytek różnej grubości, ale należ uważać, ponieważ zdarza się, że klin ma zbyt grubą podstawę i żeby wsunąć go pod płytkę, należy ją trochę podnieść.

Warto wiedzieć

Rozsuwanie się płytek

Podczas dobijania klinów, czyli wyrównywania płaszczyzny, płytki mogą się nieco rozsunąć, więc po umocowaniu klinów, należy ponownie dosunąć je na właściwą pozycję, tak żeby szczeliny na fugi miały taką samą szerokość.

PŁYTKI porady, inspiracje, wskazówki wykonawcze

Nasi Partnerzy polecają