Jak obliczyć, ile płytek trzeba kupić?
Wzór: jak obliczyć, ile płytek trzeba kupić na posadzkę w kuchni lub okładzinę ścian w łazience. Konieczność dokupienia płytek pod koniec prac posadzkarza, może okazać się przykrą niespodzianką, której lepiej uniknąć.
Płytki zawsze kupuje się z zapasem, ponieważ nigdy nie uda się ich ułożyć 1:1 (to wymaga zaplanowania pomieszczenia lub jego fragmentu pod określony format płytek). Układ płytek trzeba więc dopasować do rozmiarów posadzki lub ścian, które mają być nimi wykończone. Już to spowoduje powstanie odpadów, które nie będą nadawały się do wykorzystania. Podczas docinania lub wykonywania otworów może dojść do usterek i płytki będą do wyrzucenia. Mimo generalnie wysokiej jakości materiałów okładzinowych wciąż znajdzie się partie płytek z wadami – różnicami w kształcie, wymiarach lub odcieniu. Płytki mogą też zostać uszkodzone podczas transportu.
Warto kupić więcej płytek, żeby zostawić sobie kilka na zapas, na wypadek uszkodzenia, np. wyszczerbienia lub pęknięcia, w przyszłości. Pamiętajmy też, że każda seria produkcyjna danej kolekcji może minimalnie różnić się odcieniem. A po latach może jej po prostu już nie być na rynku.
Spis treści
- Jak obliczyć powierzchnię okładziny
- Ile więcej płytek kupić
- Jak obliczyć liczbę płytek
- Kalkulator płytek
- Zużycie podłogowych płytek ceramicznych
- Ile kupić płytek wielkoformatowych
- Elementy dekoracyjne
Jak obliczyć powierzchnię okładziny
Żeby dowiedzieć się, ile płytek musimy kupić, należy najpierw zmierzyć planowaną powierzchnię do wykończenia. Mierzymy długość i szerokość podłogi, a w przypadku ścian ich długość oraz wysokość, na jaką chcemy obłożyć je płytkami. Następnie mnożymy obie wielkości przez siebie, np. 4,5 m x 5 m = 22,5 m2 posadzki.
Jeśli np. w łazience chcemy wykończyć płytkami ścianę z oknem, możemy nie odliczać jego powierzchni, ponieważ żeby obrobić powierzchnię wokół otworu i wewnątrz ościeża konieczne będzie użycie wielu docinanych elementów, więc powstanie sporo odpadów.
Otrzymaną powierzchnię należy powiększyć o niezbędny zapas, zależnie od sposobu układania płytek.
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Ze względu na niewielki metraż łazienki (ok. 5 m²) architektka wykorzystała na ścianach i podłodze płytki małego formatu (modny wzór plastra miodu). Ponadto zastosowała rozwiązanie, dzięki któremu płaszczyzny płytek i ściany są zlicowane. Nie jest to trudne, pod warunkiem, że glazurnik ma wprawę. Po naklejeniu na ścianie kafli docina się do nich płytę gipsowo-kartonową. Następnie płytę mocuje się do ściany. Naklejane elementy można zlicować za pomocą grubszej lub cieńszej warstw. Projekt: Magdalena Krupowicz / Pracownia Wnętrz Naturalnych
Ile więcej płytek kupić
Podczas obliczania potrzebnej liczby płytek, należy uwzględnić sposób, w jaki będą układane – prosto (w sposób klasyczny) czy w karo (ukośnie). Od tego zależy ile więcej płytek trzeba kupić.
Jeżeli płytki będą układane prosto, zapas wynosi:
- 10% więcej dla powierzchni do 10 m2,
- 5% więcej dla powierzchni od 10 do 50 m2,
- 3% więcej dla powierzchni powyżej 50 m2.
Jeżeli płytki będą układane w karo, zapas wynosi:
- 15% więcej dla powierzchni do 10 m2,
- 10% więcej dla powierzchni od 10 do 50 m2,
- 5% więcej dla powierzchni powyżej 50 m2.
Jak obliczyć liczbę płytek
Znając powierzchnię okładziny i planowany rozmiar płytek, możemy obliczyć, ile płytek powinniśmy kupić. Mnożymy długość i szerokość płytek, powiększone o planowany wymiar fugi.
Na przykład płytki o wymiarach 30 x 60 cm z fugą 5 mm trzeba przeliczyć następująco: 0,305 x 0,605 = 0,1845 m2.
Planujemy tradycyjnie układaną posadzkę o powierzchni 22,5 m2, więc powiększamy ją o zapas 5%. To daje nam działanie: 22,5 m2 x 0,05 = 23,625 m2.
Powierzchnię tę dzielimy przez powierzchnię 1 płytki, czyli 23,625 : 0,1845 = 123,07.
Musimy kupić 127 płytek, które zwykle są pakowane po 8 sztuk (paczka stanowi 1,44 m2). Dzielimy 127 : 8 = 15,875 i zaokrąglamy w górę, czyli musimy kupić 16 paczek płytek.
Kalkulator płytek
Na stronach internetowych sklepów z płytkami, często można znaleźć kalkulatory płytek, w których należy wpisać do formularza wymiary planowanej powierzchni do obłożenia płytkami, wymiary płytek i fugi. System oblicza, ile metrów kwadratowych lub sztuk płytek należy kupić, a bywa, że także podaje potrzebną ilość zaprawy do klejenia i fugowania.
Na stronach internetowych niektórych producentów można znaleźć kalkulatory, w których system od razu podaje potrzebną liczbę płytek z różnych kolekcji tej firmy. Płytki mogą być dobrane zależnie od rodzaju pomieszczenia. Można również zaznaczyć przedział cenowy, który nas interesuje.
Zużycie podłogowych płytek ceramicznych
wymiar płytki [cm] | zużycie na 1 m2 podłogi [szt.] |
10 x 10 | 105 |
15 x 15 | 45 |
20 x 20 | 26 |
30 x 30 | 11,6 |
40 x 40 | 6,5 |
Ile kupić płytek wielkoformatowych
Podane wyżej zasady dotyczą płytek małych i średniej wielkości. Wykonując okładzinę z płyt o bardzo dużych rozmiarach, np. 60 x 60, 60 x 90, 100 x 100 cm i większych, można policzyć, ile konkretnie sztuk potrzebujemy i tyle kupić. Najlepiej wcześniej dokładnie rozplanować układ płytek. W przypadku takich okładzin dobrze jest zachować symetrię. Najczęściej oś symetrii biegnie przez środek pomieszczenia, tak żeby docinane elementy znalazły się pod ścianami. Wiedząc, ile całych płytek powinno być w każdym rzędzie, a ile mniejszych fragmentów docinanych, może okazać się, że to, co pozostało z docinania, żeby skończyć z jednej strony, może zostać wykorzystane na drugim końcu okładziny. Wykorzystując elementy docinane, trzeba je układać tak, żeby cięta krawędź zniknęła w narożniku albo pod cokołem pod ścianą. Jeśli jednak pozostałość po docinaniu nie będzie mogła być wykorzystana, trzeba liczyć kolejną całą płytkę.
Ze względu na wymiary i ciężar płytki wielkoformatowe są sprzedawane w opakowaniach, które obejmują 2-4 elementy.
Elementy dekoracyjne
Jeśli w okładzinie będą umieszczone płytki tworzące wzór dekoracyjny (panel albo pasek), ich powierzchnię należy odliczyć od powierzchni całkowitej, ponieważ będą kupowane osobno. Te elementy łatwo obliczyć co do sztuki. Na wszelki wypadek można wziąć 1-2 dekory więcej.
PŁYTKI: porady, inspiracje, zdjęcia