Jak położyć płytki na płytki? Jak to zrobić na ścianie, jak na podłodze?

2024-04-02 11:48

Skuwanie płytek, to niewdzięczna i brudna robota wprowadzająca dużo bałaganu w domu. Czy można położyć płytki na płytki? Jak to zrobić, żeby nowa okładzina była trwała.

jak położyc płytki na płytki
Autor: gettyimages Jak położyć płytki na płytki

Spis treści

  1. Czy można położyć płytki na płytki?
  2. Czy można położyć płytki na płytki na podłodze?
  3. Jak przygotować stare płytki pod nową okładzinę z płytek?
  4. Rozwiązania na trudne podłoża
  5. Jaki grunt pod płytki na płytki?
  6. Jak przykleić płytki na stare płytki?
Murator remontuje: metamorfoza łazienki
Materiał sponsorowany

Czy można położyć płytki na płytki?

Czasem stara okładzina z płytek jest w dobrym stanie, ale się nam znudziła. Bywa i tak, że wykruszyły się lub zabrudziły fugi albo brzegi płytek są wytarte i nie wygląda to ładnie. Czy trzeba skuwać stare płytki? Niekoniecznie. O wszystkim decyduje to, czy dobrze trzymają się podłoża. Pamiętać również trzeba, że ułożenie płytek na płytkach podniesie poziom podłogi o ok. 2 cm lub zwiększy grubość ścian o ok. 1,5 cm. Należy więc skontrolować pod tym względem styk podłogi z drzwiami wewnętrznymi albo styk ścian z ościeżnicami okien.

Czy można położyć płytki na płytki na podłodze?

Tak. Nie ma znaczenia, czy chcemy przykleić nowe płytki na płytkach na ścianie lub na podłodze. Dostępna obecnie chemia budowlana oraz opracowane techniki wykonawcze pozwalają na przeprowadzenie takich prac z sukcesem.

Jak przygotować stare płytki pod nową okładzinę z płytek?

Jednym z czynników decydujących o prawidłowym ułożeniu okładziny z płytek jest odpowiednie przygotowanie podłoża. W tym wypadku będą to płytki ceramiczne. Podłoże musi być mocne, nośne, czyste i suche. Najpierw trzeba więc sprawdzić, czy stare płytki trzymają się podłoża. Jeśli przy opukaniu drewnianym młotkiem słychać głuchy dźwięk, to znaczy, że płytka nie jest odspojona. Najlepiej jest ją usunąć. Tak samo trzeba zrobić, gdy jest ona mocno popękana. Miejsce po płytce trzeba oczyścić z resztek starych zapraw i silikonu, a następnie zagruntować. Puste miejsce, a także wszelkie ubytki, drobne spękania, szczeliny należy wypełnić naprawczą zaprawą cementową.

Całą powierzchnię trzeba oczyścić, zdjąć pajęczyny, usunąć kurz. Następnie płytki trzeba umyć, żeby je dodatkowo odtłuścić (jest to ważne zwłaszcza w kuchni). Podłoże pozostawiamy do wyschnięcia.

Rozwiązania na trudne podłoża

Do klejenia płytek na płytki najlepiej jest stosować rozwiązania systemowe, czyli grupę produktów danej firmy, które zostały przetestowane w takim zastosowaniu. Wybierając produkty konkretnej firmy, trzeba sprawdzić, czy interesujące nas grunt i zaprawę klejową można stosować w wersji płytki na płytki. Często są to produkty określane jako przeznaczone na trudne podłoża.

Jaki grunt pod płytki na płytki?

Oczyszczone podłoże należy zagruntować preparatem systemowym. Nanosi się go pędzlem lub szczotką i równomiernie rozprowadza po podłożu. Grunt pozostawia się do wyschnięcia. Trwa to 2-4 godziny.

Jak przykleić płytki na stare płytki?

Gdy zagruntowana powierzchnia jest gotowa do wykonania okładziny, możemy zacząć przyklejać płytki. Należy pamiętać, żeby spoiny w nowej okładzinie nie pokrywały się ze starymi, czyli nowe płytki powinny być nieco przesunięte względem starych. Do mocowania stosuje się kleje elastyczne, ponieważ mają one lepsze właściwości. Zaleca się klejenie metodą kontaktową, to znaczy naniesienie zaprawy na podłoże oraz cienkiej warstwy na spód płytek, a następnie połączenie ich. Takie klejenie zapewnia większą przyczepność oraz lepsze wypełnienie przestrzeni pod płytkami. Do wypełnienia szczelin używamy fug elastycznych, a jeśli w okładzinie są przeniesione dylatacje do ich wykonania stosujemy wypełniacze dylatacyjne.

Zmień swoją kuchnię - wybierz szarą!

Nasi Partnerzy polecają