Buda dla psa do ogrodu – jaka powinna być dobra buda dla psa, gdzie ją ustawić w ogrodzie

2017-12-18 10:21

Buda dla psa powinna zostać umieszczona w miejscu zacisznym i osłoniętym od wiatru. Ma chronić naszego pupila zarówno przed zbyt niską, jak i zbyt wysoką temperaturą. Podpowiadamy, jaka powinna być buda dla psa do ogrodu i gdzie ją ustawić w ogrodzie.

Pies to wierny i oddany przyjaciel człowieka, dlatego musimy zadbać o to, by czuł się przy nas dobrze i bezpiecznie. Kiedy mieszka z nami w domu, zwykle pamiętamy o jego potrzebach i troszczymy się o niego jak o członka rodziny, sprawa wygląda nieco inaczej, gdy większość życia spędza na działce lub w ogrodzie. Wtedy często wydaje się nam, że jak każde inne zwierzę pies sam o siebie zadba i nie musimy mu w tym zbytnio pomagać. Nie jest to jednak prawdą, gdyż żyjąc obok człowieka pies stracił wiele swoich umiejętności i stał się od nas całkowicie zależny. Wprawdzie w ogrodzie czuje się zwykle lepiej niż w domu, gdyż ma do dyspozycji więcej przestrzeni i świeżego powietrza, ale nadal potrzebuje naszej pomocy, by mógł być zdrowy i radosny. Dlatego też oprócz pożywienia i wody musimy zapewnić mu też bezpieczne schronienie, które pozwoli psu skryć się przed słońcem, deszczem i chłodem. Jak powinna być buda dla psa.

>>Przeczytaj też: Pies w ogrodzie - jak chronić rośliny przed psem

Buda dla psa do ogrodu

Rolę psiego domu idealnie spełni buda dla psa, ale tylko wtedy, gdy będzie solidna i zbudowana z odpowiednich materiałów. Dlatego też przed zakupem budy dla psa powinniśmy dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę.

  • Wielkość budy. Przede wszystkim buda musi mieć odpowiednie wymiary, gdyż zbyt mała nie da zwierzęciu swobody ruchu, a zbyt duża będzie łatwo traciła ciepło i nie zapewni psu dostatecznego schronienia zimą. Odpowiednią wielkość wewnętrznej części budy ustalimy, mierząc długość naszego psa podczas snu oraz jego wysokość, gdy siedzi. Po dodaniu do otrzymanych wymiarów po 15-20 cm uzyskamy wielkość pomieszczenia najbardziej odpowiedniego dla naszego psa.
  • Otwór wejściowy. Wybierając budę musimy też pamiętać, że pies będzie do niej wchodził i wychodził, dlatego otwór wejściowy również musi być dostosowany do jego rozmiarów. Jego wielkość ustalimy, mierząc wysokość psa od podłoża do barków oraz szerokość w najszerszym miejscu jego ciała. Do otrzymanych wymiarów należy dodać kilka centymetrów rezerwy, gdyż pies zawsze może trochę urosnąć lub przytyć, a wtedy nie zmieści się już budy. Dobierając rozmiar otworu wejściowego musimy jednak pamiętać, że nie może być też zbyt duży, bo zimą będzie przez niego uciekać sporo ciepła.
  • Materiał. Kolejną ważną sprawą są materiały z jakich buda jest wykonana. Naprawdę solidna i funkcjonalna będzie wyłącznie buda drewniana, gdyż tylko drewno zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza i dobrą izolację cieplną. W takiej budzie nie gromadzi się też zbyt dużo wilgoci, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko powstawania pleśni i butwienia konstrukcji. Drewniana buda skutecznie ochroni psa przed zimowym chłodem oraz zapewni ochłodę w czasie gorącego lata. Złym pomysłem będą natomiast budy z plastiku czy metalu, gdyż nie będą dobrze spełniać swojej funkcji. Wprawdzie ochronią zwierzę przed deszczem (budy plastikowe sprawdzą się jako tymczasowe schronienie letnie), ale nie zapewnią mu ciepła zimą i chłodu latem, gdyż nie mają właściwości termoizolacyjnych. Nie są też oddychające, dlatego będą sprzyjać gromadzeniu się w budzie wilgoci i tworzeniu pleśni.
  • Konstrukcja budy. Kolejna sprawa to konstrukcja budy, gdyż nieco inaczej powinna wyglądać buda sezonowa, a inaczej całoroczna. Budy na lato mogą być lżejsze i wykonane z cieńszych, bardziej przewiewnych materiałów, natomiast budy całoroczne muszą być znacznie solidniejsze i zbudowane z grubego drewna. Trzeba też pamiętać, że buda nie może stać bezpośrednio na ziemi tylko na drewnianych legarach lub paletach, które zapewnią cyrkulację powietrza i zabezpieczą podłogę przed gniciem.
  • Ocieplenie budy. Buda musi też posiadać dodatkowe ocieplenie, np. w postaci podwójnych ścianek z umieszczoną między nimi dodatkową izolacją (np. styropianem), dzięki czemu zimą zwierzę będzie lepiej chronione przed chłodem.
  • Dach. Bez względu na to, czy buda jest sezonowa czy całoroczna, musi mieć wodoszczelny dach, gdyż opady atmosferyczne zdarzają się o każdej porze roku. Dach powinien być spadzisty i okryty papą lub gontem bitumicznym, dzięki czemu woda lub śnieg nie będą na nim zalegać i nie spowodują gnicia drewna. Dobrym rozwiązaniem jest też dach podnoszony, który zapewnia nam lepszy dostęp do wnętrza budy i ułatwia utrzymanie jej w czystości.
  • Wyposażenie budy. Buda powinna być też wyposażona w miękkie legowisko, które pozwoli psu na komfortowy sen i wypoczynek. Do tego celu nie można jednak użyć wykładzin dywanowych czy poduszek, gdyż szybko się ubrudzą i nie będzie ich można łatwo wyczyścić. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest gruba warstwa słomy lub siana, które w razie potrzeby będzie można łatwo wymienić.

Gdzie ustawić budę dla psa?

Ponieważ buda ma zapewnić psu schronienie, powinna zostać umieszczona w miejscu zacisznym i osłoniętym od wiatru, a jej otwór wejściowy powinien być skierowany na wschód lub zachód, aby wnętrze nie nagrzewało się zbyt mocno latem i nie ochładzało nadmiernie zimą. Buda powinna być też oddalona od ogrodzenia lub ruchliwej ulicy, gdyż hałas dochodzący zewnątrz mógłby niepotrzebnie stresować naszego pupila. Nie wolno też ustawiać budy na terenie podmokłym lub w miejscu obniżenia terenu, gdyż ulewne deszcze będą ją podtapiać, a zlegająca pod podłogą wilgoć, prowadzić do zagniwania desek.

>>Przeczytaj też: Bezpieczny ogród przy domu. Dzieci i pies w ogrodzie

Buda dla psa w ogrodzie
Autor: www.thinkstockphotos.com Buda dla psa powinna być ustawiona w ogrodzie w zacisznym miejscu