Taras drewniany: budowa tarasu z drewna. Poradnik

2016-08-29 15:11

Taras drewniany budowany jest rzadko, gdyż uważany jest za nietrwały. Niesłusznie. Jeśli drewno użyte do jego budowy zostanie zaimpregnowane, a konstrukcja właściwie zrobiona, będzie służył kilkadziesiąt lat.

Taras drewniany: jak przygotować drewno na taras

Wybrać impregnat. Drewno przeznaczone do budowy tarasu musi być zabezpieczone przed bakteriami i grzybami powodującymi jego gnicie oraz owadami, których larwy żerują wewnątrz drewnianych elementów. Niektóre preparaty przeznaczone do ochrony drewna zapobiegają wzrostowi mchów i glonów. Warto nimi zaimpregnować deski podłogi tarasu. Do ochrony tarasowego drewna nadają się impregnaty rozpuszczalnikowe (na przykład: Drewnochron, Hartz-Lain Decor, Biolux) i olejowe (na przykład Imprex W2 i Impregne-rande Grundolja), a nie są wskazane impregnaty wodorozcieńczalne (woda deszczowa wypłukuje preparat). Wiele impregnatów sprzedawanych jest w różnych kolorach. Służą one nie tylko do zabezpieczania drewna, ale też do jego barwienia.

Zaimpregnować. Drewniane elementy należy dokładnie pomalować preparatem lub – lepiej – poddać kąpieli i wysuszyć (można wykopać rów, wyłożyć go folią, nalać impregnatu i zanurzyć w nim drewno na co najmniej kilkanaście minut). Jednak najbardziej skutecznie zabezpiecza drewno impregnacja ciśnieniowa (przycięte na wymiar elementy tarasu powierza się wyspecjalizowanej firmie).

>>Przeczytaj też: Strug elektryczny do drewna: jaki wybrać? Elektryczne heblowanie

Taras drewniany: jak wykonać konstrukcję tarasu

Konstrukcja drewnianego tarasu opiera się na punktowym fundamencie i przymocowanej do ściany budynku belce. Fundament nie musi być głęboki – wystarczy 50-centymetrowy. Można go zrobić z pustaków fundamentowych wypełnionych betonem B10 lub z betonu B15 ułożonego w deskowaniu. Ilość słupków fundamentowych zależy od rozpiętości tarasu, a ich rozstaw od grubości drewnianych elementów użytych do jego budowy. Na przykład jeśli podciągi mają wymiary 80 x 200 mm, a belki podłogi 50 x 150 mm (ułożone co 60 cm), słupki fundamentowe powinny być rozmieszczone co 2 m.
Drewniane elementy tarasu najlepiej jest połączyć z fundamentem metalowym wspornikiem, tak aby drewno nie miało kontaktu z glebą. Bardzo ważne jest, by układając podłogę, pozostawić między deskami odstępy szerokości 1-2 cm. Umożliwią swobodny odpływ wody i szybkie przesychanie tarasu.

Taras drewniany: jakie wybrać drewno na taras

Najczęściej stosowane jest drewno sosnowe i świerkowe. Jest ono miękkie, mało odporne na zarysowania, wgniecenia i wpływ czynników atmosferycznych, musi być impregnowane. Znacznie trwalsze jest drewno dębowe, jednak i ono musi być impregnowane.
Najtrwalsze jest natomiast drewno egzotyczne (bangkirai, iroko, tek). Odporne na ścieranie, pękanie i wpływ czynników atmosferycznych, nie wymaga impregnacji. Może mieć kolor od złotego aż do brązowego. Często z upływem czasu zmienia barwę – można temu zapobiec, lakierując jego powierzchnię. Gładkie, wilgotne drewno jest śliskie, dlatego na podłogę na tarasie najlepsze są deski ryflowane (nacięte w podłużne rowki).