Propozycje ozdobnych pnączy do ogrodu: wiciokrzew, aktinidia, powojnik, glicynia

2018-07-17 15:24

Jeśli chcemy w krótkim czasie mieć zielono i kolorowo wokół domu – posadźmy pnącza, takie jak wiciokrzew, aktinidia, powojnik czy glicynia! Pnącza stanowią szczególną grupę roślin, gdyż wymagają niewiele miejsca, a rosną szybko, tworząc zielone lub barwne oazy w ogrodach, na balkonach i tarasach.

Glicynia wisteria: pnącza do ogrodu
Autor: thinkstock.com Glicynia kwiecista (Wisteria floribunda) - wiosną ma pachnące lawendowe kwiaty (u odmian także białe, różowe i fioletowonieskie) zebrane w zwisające kwiatostany. Jest ich zazwyczaj bardzo dużo. Przez pierwsze lata glicynia rośnie dość wolno, później nawet 3 m rocznie, ale ponieważ dobrze znosi cięcie, można regulować jej wielkość, a nawet prowadzić ją w formie drzewka.

Oferta pnączy jest niezwykle bogata. Wśród nich znajdziemy gatunki i odmiany o dekoracyjnych liściach, ozdobne z kwiatów, różniące się siłą wzrostu i wymaganiami. Godnymi polecenia są pnącza mniej popularne ale bardzo wartościowe np. wiciokrzew, powojnik czy glicynia.

Ozdobne pnącza: powojniki

Niezwykle dekoracyjne kwiaty mają powojniki Clematis. Szczególnie warto zainteresować się odmianami z grupy Viticella, ze względu na to, że są odporne, mało wymagające i łatwe w pielęgnacji. Wprawdzie ich kwiaty nie są duże, ale za to rośliny kwitną bardzo obficie. Jedną z najlepszych odmian powojników jest Polish Spirit o kwiatach niebieskopurpurowych, średniej wielkości. Kwitnie obficie od końca czerwca do końca lipca i nieco mniej obficie kontynuuje kwitnienie do drugiej połowy października. Ma ładne drobne, ciemnozielone liście. Dorasta do 3–4 m i tyle może mieć przyrostu rocznego. Najlepiej rośnie i kwitnie w miejscach dobrze oświetlonych.

Mało kłopotliwe w uprawie, długo i obficie kwitnące są odmiany powojników z grupy Tangutica. Do najlepszych zaliczana jest odmiana Lambton Park o ciemnożółtych, dzwonkowatych, małych, ale bardzo licznych kwiatach. Obficie kwitnie od połowy czerwca do połowy października. Po przekwitnięciu obsypuje się puszystymi owocostanami, których zwiewne „peruki” są ozdobą ogrodu aż do wiosny. Szczególnie ładnie wyglądają, gdy pokryje je szron lub śnieg. Pnącze dorasta do 4–5 m, przyrastając rocznie 3–4 m. Świetnie nadaje się jako pnącze do tworzenia osłon, okrywania ogrodzeń i ekranów, maskowania brzydkich konstrukcji. Ma małe wymagania glebowe i dobrze toleruje lekkie lub podsychające gleby. Nie lubi gleb ciężkich, gliniastych i podmokłych. Najlepiej rośnie i kwitnie w miejscach nasłonecznionych.

Do okrywania ogrodzeń, ekranów, tworzenia osłon z pnączy – również na balkonach i tarasach – doskonała jest również odmiana powojnika Paul Farges z grupy Vitalba (znana w wielu krajach także pod nazwą SUMMER SNOW). Od końca lipca do połowy września obsypuje się masą białych, niewielkich kwiatów. Dorasta do 7 m wysokości, przyrastając rocznie do 4 m. Pnącze jest mało wymagające, toleruje zarówno gleby ubogie, jak i gliniaste, charakteryzuje się szczególnie dużą mrozoodpornością.

Powojnik wielkokwiatowy  (Clematis) pnącza
Autor: thinkstock.com Powojnik wielkokwiatowy (Clematis) to pnącze powstałe w wyniku krzyżowania wielu gatunków, wspina się, oplatając wokół podpory. Piękne kwiaty (u niektórych odmian mają nawet 20 cm średnicy) zwykle są pojedyncze, ale bywają też odmiany pełne.

Ozdobne pnącza: wiciokrzewy

W ogrodach, gdzie jest niezbyt dużo miejsca warto posadzić pnącza mało wymagające. Polecamy wiciokrzew pomorski Chojnów Lonicera periclymenum  o zwartym wzroście i intensywnie pachnących, rozkwitających od czerwca do września kwiatach, ciemnopurpurowych na zewnątrz i kremowych wewnątrz. Po kwitnieniu roślinę pokrywają ciemnoczerwone owoce. Dorasta do wysokości 2–3 m, przyrastając około 1 m rocznie.

Innym zimozielonym pnączem wartym upowszechnienia w ogrodach jest wiciokrzew zaostrzony Lonicera acuminata, który od czerwca do października obsypuje się początkowo kremowymi, a w pełnym rozkwicie – żółtymi kwiatami. Dorasta do 4 m (1–2 m rocznie), owijając się pędami wokół podpór. Może rosnąć zarówno w półcieniu, jak i na słońcu, dobrze znosi polskie zimy.

Pergola ogrodowa i tarasowa - jak zaprojektować i zabezpieczyć pergolę w ogrodzie >>>

Wiciokrzew
Autor: GettyImages Wiciokrzew japoński (Lonicera japonica)

Ozdobne pnącza: efektowna glicynia

Wyjątkowo piękne pnącze to glicynia Wisteria i choć kwitnie stosunkowo krótko – tylko 1–2 tygodnie – warto znaleźć dla niej miejsce w ogrodzie. Glicynia jest dość wrażliwa na mróz i wiosenne przymrozki, dlatego może być uprawiana tylko w zachodniej Polsce i w osłoniętych miejscach Polski centralnej. Stosunkowo najbardziej mrozoodporna jest wyselekcjonowana w Polsce glicynia kwiecista Wisteria floribunda "B" o jasnofioletowych kwiatach zebranych w długie groniaste kwiatostany. Kwitnie w 3–4 roku po posadzeniu, w maju. Rośnie silnie osiągając 6–10 m wysokości i wytwarzając rocznie przyrosty długości 1–3 m. Najlepiej to pnącze sadzić w miejscach osłoniętych od wiatru, na stanowiskach południowych lub południowo-zachodnich. Silne cięcie sprzyja obfitemu kwitnieniu.

Ozdobne pnącza: przywarka japońska

Na stanowiskach północnych lub półcienistych, osłoniętych od bezpośredniego nasłonecznienia, wspaniale prezentuje się przywarka japońska Moonlight Schizophragma hydrangeoides, bliska kuzynka hortensji pnącej. Ma efektowne srebrzysto-zielono-niebieskie cieniowane liście, a w lipcu dekoracyjne białe kwiatostany. Rośnie wolno (około 0,5 m rocznie) dorastając do 6 m. Porowatych podpór przytrzymuje się korzeniami czepnymi, ładnie wygląda na przykład porastając pnie drzew.

Ozdobne pnącza: akebia pięciolistkowa

Zarówno na stanowiskach półcienistych, jak i słonecznych może rosnąć akebia pięciolistkowa Akebia quinata to pnacze o egzotycznie wyglądających półzimozielonych, palczasto złożonych liściach. Odmiana Silver Bells ma białe i różowe, pachnące kwiaty rozwijające się na przełomie kwietnia i maja. We wrześniu bardzo efektownie wyglądają jej duże owoce przypominające „hot-dogi”. Dorasta do 5–6 m (1–3 m rocznie). Znakomicie nadaje się do tworzenia cienistych zakątków w ogrodzie, porastając altany, pergole bądź bramki.

Ozdobne pnącza: winnik tojadowaty

Dotychczas niedocenionym, a wartościowym i mało wymagającym oraz odpornym pnączem jest winnik tojadowaty Ampelopsis aconitifolia. Ma fantazyjnie powcinane liście, które są zielone latem, a żółte jesienią. Dorasta do 4–8 m (2–3 m rocznie). Nadaje się świetnie do okrywania ogrodzeń, ekranów, tworzenia osłon, również na balkonach lub tarasach. Stosuje się go także jako roślinę okrywową. Można go sadzić na stanowisku słonecznym i półcienistym. Ma małe wymagania glebowe i jest mrozoodporny.

Ozdobne pnącza: obwojnik grecki

Do tworzenia osłon bądź obrastania altan ogrodowych w miejscach słonecznych dobrze nadaje się takie pnącze jak obwojnik grecki Periploca graeca mający wąskolancetowate, ciemnozielone, błyszczące liście, przypominające nieco wyglądem liście wierzby białej. Purpurowobrązowe kwiaty rozwijają się w lipcu–sierpniu i chociaż są niewielkie, to zachwycają misterną, istnie jubilerską konstrukcją. Obwojnik rośnie silnie, dorastając do 10 m (1–3 m rocznie) i owijając się pędami wokół podpór.

Ozdobne pnącza: aktinidia ostrolistna

Owoce aktinidii ostrolistnej Geneva Aktinidia arguta dojrzewają w drugiej połowie września, mają około 3 cm średnicy, są słodkie z miodowym posmakiem. Pokrywa je cienka, gładka skórka, dlatego nadają się do jedzenia bez obierania. Aktinidia ostrolistna jest pnączem silnie rosnącym, osiągającym 8–10 m (2–3 m rocznie). Lubi żyzne, lekko wilgotne gleby i dobrze nasłonecznione stanowiska; jest wystarczająco mrozoodporna. Odmiana Geneva jest klonem żeńskim i do zawiązywania owoców wymaga w pobliżu zapylacza, na przykład rośliny męskiej odmiany Weiki.

Pielęgnacja pnączy

Podlewanie. Przez pierwsze 2 lata po posadzeniu pnącza należy regularnie podlewać, potem wystarczy podlewać je podczas suszy.

Nawożenie. Wiosną wokół pnączy można rozłożyć kompost (około 10 kg/m2) lub zastosować mineralny nawóz wieloskładnikowy (w dawce polecanej na opakowaniu). Szczególnie ważne jest nawożenie gatunków kwitnących, np. glicynii, powojników i róż.

Sprawdź też:

Cięcie. Co roku wiosną należy u wszystkich pnączy wycinać pędy suche. Poza tym powinno się wycinać najstarsze pędy róż oraz przycinać powojniki wielkokwiatowe (zależnie od gatunku - przed kwitnieniem wczesną wiosną lub latem po kwitnieniu). Warto też przycinać glicynie i miliny, bo tworzą wtedy więcej kwiatów. Pnącza silnie rosnące trzeba przycinać, gdy zarastają okna, dach, rynny, linię telefoniczną, przewody energetyczne.

Okrywanie na zimę. Co roku wokół róż i powojników wielkokwiatowych należy usypać 30-centymetrowe kopczyki ziemi, które będą chronić korzenie przed mrozem, a pędy warto okryć słomianą matą. Przez pierwsze lata po posadzeniu wskazane jest okrywanie akebii, glicynii, kokornaków, milinów i wiciokrzewów (na zdjęciu milin amerykański, jego ozdobą są piękne kwiaty, które rozwijają się od lipca do września).

Pnącza w ogrodzie