Miejsce pod trawnik. Zakładanie trawnika i jego pielęgnacja

2009-11-05 1:00

Trawnik jest prawie wokół każdego domu, niezależnie od powierzchni ogrodu, ładny i zadbany trawnik będzie elegancką oprawą. Zakładanie trawnika to wbrew pozorom trudne zajęcie. Jak dobrze założyć trawnik, jak przygotować miejsce pod trawnik i jak go pielęgnować, by wyglądał ładnie przez następne lata: poradnik.

Właściwa pielęgnacja trawnika, dobór odpowiedniej mieszanki traw do danego miejsca i łagodna zima sprawiają, że już od wczesnej wiosny trawnik będzie soczyście zielony. Jeśli nasz trawnik po zimie jest w złej kondycji, trzeba rozpocząć jego naprawę. Tawnik zaczynamy kosić, gdy miną przymrozki i obeschnie ziemia. Jeśli zakładamy trawnik w ogrodzie to staranne przygotowanie terenu jest niezwykle ważne. Głównie od tego zależy, jak w przyszłości będzie wyglądał trawnik i jak będzie rósł. Bardzo ważna jest też odpowiednia pielęgnacja trawnika.

Zakładanie i pielęgnacja trawnika: trawnik przydomowy

  • Zakładanie trawnika: przygotowanie podłoża. Oczyszczamy teren pod trawnik - usuwamy wszystkie kamienie, gruz, śmieci, chwasty, gałęzie, liście i korzenie po wyciętych roślinach. Pozostałości te mogą bowiem utrudniać wzrost traw, mogą też być źródłem chorób szpecących trawnik. Kształtujemy teren, w zależności od tego jaki chcemy mieć trawnik i jaką mamy działkę. Trawnik może być płaski (warto mu jednak nadać spadek 1-3%, który ułatwi powierzchniowy spływ wody) lub jeśli trawnik jest duży – lekko pofałdowany (nachylenia nie powinny przekraczać 30%).
  • Zakładanie trawnika: układamy instalacje nawadniające trawnik. Jeżeli planujemy rozłożenie podziemnej instalacji nawadniającej i elektrycznej lub wykonanie drenażu, to najlepiej zrobić to teraz przed założeniem trawnika.
  • Zakładanie trawnika: przekopujemy ziemię. Zakładając trawnik najpierw przekopujemy ziemię na głębokość szpadla, dokładnie odwracając. Usuwamy kamienie i chwasty, które zostały w ziemi. Jeżeli ziemia pod trawnik jest mało urodzajna – piaszczysta lub bardzo ciężka – gliniasta, to przed przekopaniem warto rozłożyć na powierzchni 10-centymetrową warstwę kompostu i – przekopując – wymieszać go z ziemią.
  • Zakładanie trawnika: wykańczamy brzegi trawnika. Na tym etapie zakładania trawnika najwygodniej jest umieścić w ziemi obrzeża trawnikowe.
  • Zakładanie trawnika: wyrównujemy teren - grabiami rozbijamy grudy ziemi. Po wyrównaniu powierzchnia przyszłego trawnika powinna znajdować się na poziomie lub nieco powyżej poziomu graniczących z nią nawierzchni i obrzeży. Teren pod trawnik nie powinien mieć dołków (w nich może się zbierać woda) ani garbów, które mogą utrudnić późniejsze koszenie. Ubijamy powierzchnię. To bardzo ważna czynność podczas zakładania trawnika. Na niewielkich powierzchniach możemy po prostu kilkakrotnie udeptać teren – miejsce przy miejscu. Na dużych lepiej użyć wału, jeżdżąc nim wzdłuż i wszerz trawnika.
  • Zakładanie trawnika: usuwanie chwastów. Przed założeniem trawnika, wysianiem nasion, usuwamy chwasty jeśli teren był silnie zachwaszczony, to mimo wcześniejszego odchwaszczania, część roślin została w ziemi. Najlepiej taki teren pozostawić odłogiem na 3-5 tygodni i w tym czasie systematycznie wyrywać wyrastające chwasty. Jeśli nie mamy tyle czasu, to mniej więcej na tydzień przed siewem lub ułożeniem darni trzeba teren opryskać środkiem chwastobójczym (może to być na przykład Roundup).
  • Zakładanie trawnika: nawozimy. Nawożenie trawnika - tydzień przed zaplanowanym siewem nasion traw lub ułożeniem darni możemy zasilić glebę nawozem do trawników (można zastosować na przykład: Florovit do trawników, Nawomix, Sierrablen). Warto użyć niewielkiego, ręcznego siewnika do nawozów. Wierzchnią warstwę gleby mieszamy z nawozami, delikatnie ją zagrabiając, a następnie obficie podlewamy.
  • Zakładanie trawnika. Na tak przygotowanym podłożu możemy zakładać trawnik - siejąc nasiona traw lub układając darń.
Piękny trawnik w ogrodzie