Drzewka bonsai w grupie – jak zrobić lasek bonsai?
Lasek bonsai to chyba jeden z najbardziej niezwykłych pomysłów na naturalną kompozycję w płaskiej doniczce. Wiele malutkich drzewek tworzy prawdziwy las w miniaturze. Jak zrobić lasek bonsai?
Stworzenie lasku bonsai nie wymaga dużego doświadczenia, gdyż tworząc kompozycję nie trzeba perfekcyjnie formować każde drzewko – poszczególne drzewka mają wyglądać naturalnie i wspólnie tworzyć całość.
Aby prawidłowo stworzyć lasek bonsai, należy przestrzegać kilku prostych zasad.
Lasek bonsai – wybór właściwego pojemnika
Lasek bonsai najlepiej będzie wyglądał w dużym płaskim pojemniku w naturalnym kolorze. Doniczki te powinny być proste i pozbawione ozdób, aby nie skupiały na sobie uwagi. Profesjonaliści potrafią stworzyć lasek nawet na płaskim kamieniu porośniętym mchem, jednak dla początkującego bonsaisty sukcesem będzie stworzenie małego lasku w płaskiej doniczce.
Lasek bonsai – jakie najlepiej nadają się na lasek bonsai
Tworząc lasek bonsai sadzimy wyłącznie rośliny jednego gatunku – ułatwi to znacznie późniejszą pielęgnację. Rzadkością jest lasek wielogatunkowy, choć z pewnością wygląda malowniczo. Do tworzenia bonsai najczęściej wykorzystuje się sosny, świerki, jodły, wiązy, buki i klony (zwłaszcza klony palmowe), a z roślin tropikalnych najlepiej nadają się różne gatunki fikusów (w szczególności fikus beniamina – polecany na początek).
Lasek bonsai: kompozycja – jak posadzić drzewka
Lasek bonsai można stworzyć stosując się do zasad dwóch stylów: Yose-uye – forma z wieloma drzewami oraz Ikadabuki – forma tratwy. Drzewka do stworzenia lasku bonsai w stylu Yose-uye powinny różnić się od siebie, źle wygląda kompozycja z identycznie wyglądających roślin. Drzewek może być kilka lub kilkanaście, zwykle nie powinno być ich mniej niż 7 (liczba powinna być zawsze nieparzysta). Najwyższe drzewko, o najgrubszym pniu, sadzimy zwykle na środku doniczki. Obok niego powinny rosnąć coraz mniejsze drzewka, tak aby najniższe i najcieńsze rosły na obrzeżach doniczki. Z tyłu również sadzimy kilka mniejszych drzewek, gdyż dodają wrażenia głębi. Front pozostawiamy nieobsadzony, aby nie zasłaniać większych drzewek, które tworzą główny element kompozycji.
Lasek bonsai można również stworzyć tylko z jednej rośliny. Wykorzystujemy wtedy zasady tworzenia stylu tratwy Ikadabuki. W tej kompozycji drzewa są gałęziami pionowo wyrastającymi z poziomo zakopanego w doniczce pnia.