Charakterystyczne rośliny kwitnące polskich ogrodów

2014-09-22 18:44 Anna Skórkowska

Wiele roślin, szczególnie tych pieknie kwitnących, to rośliny charakterystyczne dla polskich ogrodów. Rosły w dworskich parkach i przy wiejskich chałupach. Wpisały się tak bardzo w polski krajobraz, że i dziś trudno wyobrazić sobie, że mogą zniknąć z naszych ogrodów. Poznaj rośliny polskich ogrodów.

Ostatnimi laty świat stał się dla nas dostępny i efekty tego można wyraźnie zobaczyć w naszym otoczeniu. Pojawiły się rośliny sprowadzane nie tylko z krajów europejskich, ale i z najdalszych rejonów świata. A że ogrodnicy nie próżnują, na rynku, co sezon pojawiają się coraz to nowe zachwycające odmiany. Wiele z nich na stałe „osiedliło się” w naszych ogrodach, zmieniając ich charakter. I mimo że wokół naszych domów pysznią się bujne kolorowe kompozycje – zaczynamy tęsknić do tradycyjnych ogrodów pełnych roślin, które znamy z literatury i malarstwa.

W doskonałej harmonii mogą rosnąć w ogrodzie bujnie kwitnące peonie chińskie sprowadzone do Europy w XVI w., łubiny trwałe, które przybyły tu z Ameryki Północnej i zadomowiły się w krajobrazie, oraz naparstnice purpurowe rosnące w Polsce na naturalnych stanowiskach.

Floksy wiechowate (czyli płomyki wiechowate) wymagają gleby żyznej i wilgotnej. W lecie tworzą na wierzchołkach pędów wiechy pachnących kwiatów.
Niezapominajka w warunkach naturalnych rośnie na wilgotnych łąkach, nad strumieniami i stawami. Symbolizuje tęsknotę i pamięć o bliskiej osobie.
Astry nowoangielskie zwane dawniej marcinkami tworzą bujne rozłożyste kępy dorastające nawet do wysokości 1,6 m. Jesienią ich pędy pokrywają się gąszczem niewielkich kwiatów.

Zobacz film: Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu

Konwalia majowa rośnie dziko w lasach Europy. Do ogrodów przeniesiono ją już w średniowieczu i od tej pory ta wdzięczna roślina o pachnących kwiatach niezmiennie nam towarzyszy.
Lilia złotogłów zwana też smolinosem rośnie dziko w lasach Europy Środkowej (jest chroniona), a jej odmiany od lat zdobią kompozycje ogrodowe. Dorasta do wysokości 1,5 m, kwitnie w lipcu i sierpniu. Jest mniej wymagająca niż inne gatunki lilii, ale aby pięknie kwitła, trzeba zapewnić jej żyzne i przepuszczalne podłoże.

Niewielki ogródek aż kipi kolorami, gdy zakwitną w nim gęsto wysiane cynie i jednoroczne dalie. Takie barwne kompozycje otoczone obwódkami ze strzyżonego bukszpanu tworzyły ozdobne kwatery w ogrodach przy dworach na przełomie XIX i XX w.

Róża dzika z leśnych zarośli i polnych miedz przeniesiona została do ogrodów już w średniowieczu. Jej wdzięczne kwiaty latem, a czerwone owoce zimą od wieków są cenioną ozdobą.
Malwa, inaczej prawoślaz. W XIX w. Malarze chętnie uwieczniali ją na sielskich
pejzażach. Teraz w naszej świadomości związana jest nierozerwalnie z polskim krajobrazem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
LUSIA
|

kOCHAM PIWONIE I KONWALIE

Anonymous
|

brakuje makow!?

klonczerwony
|

kwiaty sa niezmiennym elementem naszych ojczystych krajobrazow. Gdziekolwiek jestesmy w swiecie, mamy je we wspomnieniach Kraju rodzinnego i w naszych ogrodach. Wszystkie te pieknosci sa w moim ogrodzie z wyjatkiem dzikiej rozy, ale mam dodatkowo kaczence i nasturcje.

maniusika
|

mam wszystkie pokazywane kwiaty , ale widze ich w wielu ogrodach ,są to kwiaty które kwitną od wiosny do póżnej jesieni

maniusika
|

wszystkie pokazane kwiaty znajdują się w mojm ogrodzie .Zauwarzyłam że ogrodnicy a raczej ogrodniczki wrzcają do tych kwiatów ,widać ich w wielu ogrodach