Pielęgnacja roślin ozdobnych w czerwcu
W czerwcu w ogrodzie obficie kwitną rośliny ozdobne. Pracy jest już znacznie mniej, ale nie możemy zapominać o odchwaszczaniu, nawożeniu, nawadnianiu. Czerwiec w ogrodzie: pielęgnacja roślin ozdobnych.
Autor: photos.com
Łubin ogrodowy
Pielęgnacja roślin ozdobnych w czerwcu: drzewa i krzewy
W czerwcu można sadzić drzewa i krzewy, ale tylko te sprzedawane w pojemnikach. Do połowy czerwca zasilamy rośliny nawozami wieloskładnikowymi bądź kompostem. Pod koniec miesiąca przycinamy żywopłoty liściaste (jednak tylko wtedy, gdy gnieżdżące się w nich młode ptaki opuściły już gniazda). Obrywamy przekwitłe kwiatostany azalii i różaneczników (dzięki temu przedłuża się okres kwitnienia i jest ono obfitsze w następnym roku). Po przekwitnięciu krzewy zasilamy i uzupełniamy pod nimi warstwę ściółki (najlepiej z kory sosnowej).Różom powtarzającym kwitnienie przycinamy pędy z przekwitłymi kwiatami (dwie pary liści poniżej kwiatu), aby pobudzić je do ponownego kwitnienia. Wycinamy pojawiające się odrosty podkładek. Odchwaszczamy miejsca, które nie były ściółkowane wiosną. Z pędów róż przeznaczonych na kwiat cięty usuwamy boczne pąki kwiatowe.Po przekwitnięciu przycinamy krzewy kwitnące wiosną: forsycję, wczesne tawuły, krzewuszkę i pigwowiec. W czerwcu przygotowujemy także sadzonki pięciorników, forsycji i hortensji.
Pielęgnacja roślin ozdobnych w czerwcu: byliny, rośliny jednoroczne, rośliny dwuletnie
W czerwcu wycinamy pędy pożółkłe, z przekwitłymi kwiatami oraz suche części roślin. Systematycznie usuwamy chwasty.Byliny kwitnące wiosną i wczesnym latem (np. chaber górski, dzwonek ogrodowy, ostróżka ogrodowa, przymiotno ogrodowe, szałwia omszona) należy mocno przyciąć po przekwitnięciu. Zabieg ten pobudza rośliny do wzrostu i powoduje powtórne kwitnienie pod koniec lata lub jesienią. Po przycięciu podlewamy obficie i nawozimy.Pamiętajmy, żeby nawozić rośliny dobrze już ukorzenione, a więc nie wcześniej niż 3–4 tygodnie po posadzeniu bądź wysianiu.
W czerwcu wysiewamy:
- na rozsadnik – byliny: orliki, dzwonek szerokolistny i karpacki, rogownice, sasanki, goździki pierzaste;
- na rozsadnik lub do skrzynek – rośliny dwuletnie: stokrotki, bratki, niezapominajki, goździk brodaty;
- na rozsadnik lub na miejsce stałe – łubiny i rośliny dwuletnie: dzwonek ogrodowy, naparstnice, prawoślazy (malwy);
- na miejsce stałe – rośliny jednoroczne, które zdążą zakwitnąć przed jesienią: groszek pachnący, smagliczki , nagietki.
Należy pamiętać, aby nie przesuszyć kiełkujących roślin.
W czerwcu rozmnażamy:
- przez podział – byliny, które zakończyły już kwitnienie (np. funkie, pierwiosnki, aster alpejski, zawciąg nadmorski, języczkę, barwinek) oraz rozchodniki, skalnice i rojniki;
- przez sadzonki korzeniowe – mak wschodni i przykwiatkowy.
Pikujemy wysiane w maju kwiaty letnie, które już wzeszły.
Pielęgnacja roślin ozdobnych w czerwcu: rośliny cebulowe i bulwiaste
Po przekwitnięciu, gdy liście zaczynają żółknąć, wykopujemy cebule tulipanów. Jeśli pozostawimy je w ziemi, to w kolejnych latach będą wyrastać z nich rośliny coraz drobniejsze, bardziej podatne na choroby i słabiej kwitnące. Po wykopaniu cebule pozostawiamy na około 2 tygodnie do przeschnięcia, sortujemy, usuwamy chore i przechowujemy w przewiewnym, suchym pomieszczeniu, o temperaturze 17–20 st.C. Co 3–4 lata, gdy rośliny nadmiernie się zagęszczą, wykopujemy: - od początku czerwca: przebiśniegi, ranniki i tulipany botaniczne; - od drugiej dekady czerwca: cebulice, ifejony, kokorycze, kosaćce żyłkowane, krokusy, narcyzy, psizęby liliowate, śnieżyce, śnieżniki, śnieżyczki; - od połowy czerwca: hiacynty, obrazki, puszkinie, szachownice, szafirki, śniedki, zimowity; - pod koniec czerwca: wiosenne czosnki, iksjoliriony.