Jakie są naturalne metody ochrony roślin? Naturalne nawożenie roślin

2009-08-06 2:00

Naturalne nawożenie roślin jest ważne szczególnie dla  przeciwników stosowania chemii w ogrodzie. Ci, którzy nie chcą stosować chemii w ogrodzie, powinni sięgnąć po środki organiczne. Jakie nawozy zapewnią ekologiczne uprawy? Naturalna ochrona roślin - nawozy naturalne.

Można bez chemii
Autor: Maria Muszalska Pokrzywa
Można bez chemii
Autor: Maria Muszalska Pokrzywa zwyczajna

Środki organiczne do nawożenia roślin w ogrodzie - nawozy biohumusowe

Środki organiczne polecane są zwłaszcza na słabe i piaszczyste ziemie, ponieważ nie tylko nawożą, ale i poprawiają ogólny stan gleby. Mogą to być na przykład nawozy biohumusowe, zrobione z tak zwanego wermikompostu. Ten wysokiej jakości kompost powstaje z resztek organicznych, przerobionych przez specjalnie hodowane dżdżownice kalifornijskie. Po rozpuszczeniu w wodzie (zgodnie z zaleceniem na opakowaniu) podlewamy lub opryskujemy preparatem całe rośliny. Nawozy biohumusowe sprzedawane są w pojemnikach o pojemności 0,25-1 l.

Można też samodzielnie zrobić odżywkę – przefermentowany nawóz kurzy lub bardzo chwalony przez właścicieli ogrodów biodynamicznych – nawóz z pokrzywy. Potrzeba jednak cierpliwości i ustronnego miejsca w ogrodzie, bo fermentujące preparaty mają bardzo nieprzyjemny zapach.

Naturalne nawożenie roślin: fermentowany nawóz kurzy

  • 2 kg suchego nawozu (do kupienia w małych workach w sklepach ogrodniczych), 
  • 10 l wody.

Nawóz zalać wodą. Po upływie trzech tygodni, gdy mieszanka przefermentuje (na powierzchni przestaną pojawiać się pęcherzyki gazu), nadaje się do użycia. Stosuje się ją w dużym rozcieńczeniu – 1 l na 20 l wody, 2-3 razy w ciągu sezonu. Rośliny podlewamy ostrożnie, tak żeby nie moczyć liści.

Naturalny nawóz z pokrzywy

  • 1 kg świeżych pokrzyw,
  • 10 l wody

Pokrzywy pociąć i wrzucić do wody. Pozostawić na dwa tygodnie, w tym czasie kilka razy dokładnie przemieszać. Gdy na powierzchni nie będzie już pęcherzyków gazu – nawóz jest gotowy. Stosuje się go w rozcieńczeniu 1 l na 10 l wody, 2-3 razy w ciągu sezonu. Można nim opryskiwać całe rośliny. Preparat ten, poza tym że dostarcza roślinom minerałów, ogranicza występowanie mszyc.