Kalendarz biodynamiczny – styczeń 2017

2017-01-10 13:47

Kalendarz biodynamiczny - w przeciwieństwie do tradycyjnego - przy planowaniu prac ogrodowych uwzględnia fazy księżyca oraz znaki zodiaku. Wbrew pozorom nie są to „czary-mary”, gdyż energia z kosmosu oddziałuje na wszystkie żywe organizmy, w tym również na rośliny. Jak wykorzystać ją do efektywniejszej pielęgnacji ogrodu? Poznaj kalendarz biodynamiczny na styczeń 2017.

wysiew nasion
Autor: www.thinkstockphotos.com

Styczeń to miesiąc, w którym zieleń ogrodowa (oraz właściciel ogrodu) z reguły odpoczywa. Pracy w ogrodzie jest mało i sprowadza się głównie do ochrony roślin przed mrozem i usuwania nadmiaru śniegu. Dlatego warto wykorzystać ten czas na planowanie prac ogrodowych oraz pielęgnację roślin pokojowych. Poszczególne działania będą skuteczniejsze, jeśli przeprowadzi się je zgodnie z kalendarzem biodynamicznym. Najlepsze dni na wykonywanie różnorodnych prac to 15 i 16 stycznia. Rośliny najlepiej rosną w fazie opadania księżyca (11-24 I). Perygeum (punkt, w którym księżyc znajdzie się najbliżej Ziemi) wystąpi 10 stycznia o godz. 7.08.

>>Przeczytaj też: W ogrodzie biodynamicznym. Uprawa biodynamiczna, kalendarz biodynamiczny

Kalendarz biodynamiczny: właściwie prowadzony warzywnik

Zgodnie z kalendarzem biodynamicznym w warzywniku zawsze warto stosować płodozmian (uwzględniający przedplony, plon główny i poplony).
Rośliny powinny być wysiewane w kolejności:

  1. liściowe,
  2. korzeniowe,
  3. owocowo-nasienne,
  4. kwiatowe.

Poszczególne grupy nie powinny się powtarzać na danej rabacie częściej niż raz na cztery lata. Ponadto w następstwie uprawia się warzywa płytko, średnio i głęboko ukorzeniające się. Pozwala to na racjonalne wykorzystanie składników pokarmowych zawartych w glebie. W styczniu można wykonać plan płodozmianu i zakupić wybrane gatunki/odmiany warzyw.

Podlewanie roślin w styczniu 2017 - zgodne kalendarzem biodynamicznym

Zimą podlewamy nie tylko rośliny pokojowe, ale także zimozielone rośliny ogrodowe (szczególnie iglaki). Zapobiegnie to występowaniu suszy fizjologicznej i wysychaniu. Podlewanie roślin jest oczywiście uzależnione od aktualnych potrzeb roślin. Warto jednak odczekać 1-2 dni, aby podlać cenny okaz zgodnie z fazą księżyca oraz zodiakiem. Zgodnie z tym optymalne terminy nawadniania to 2, 3, 4, 11, 12, 20, 21, 30 i 31 stycznia. Natomiast roślin nie powinno się podlewać 1, 9, 10, 17, 18, 19, 27, 28 i 29 stycznia. Niestosowanie się do wskazów w tym okresie zwiększa ryzyko zaatakowania roślin przez szkodniki.

Siew i sadzenie roślin zgodne kalendarzem biodynamicznym

Cześć roślin można posadzić do pojemników już w styczniu. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się wcześniej plonem lub ozdobnym wyglądem roślin. Optymalnie zabieg (w odniesieniu do różnych grup roślin) powinno się wykonać od 9 do 22 stycznia. Przy wyszczególnieniu grup – rośliny kwitnące sieje się 1, 9, 10, 29, liściowe 2, 3, 4, 11, 30 i 31, owocowe 5, 6 a korzeniowe 15, 16, 25 i 26 stycznia.

wysiew nasion
Autor: www.thinkstockphotos.com