Budowa ogrodzenia od strony ulicy i między sąsiednimi działkami - przepisy i formalności

2011-03-21 13:03
Budowa ogrodzenia z zgodnie z prawem
Autor: Piotr Mastalerz

Właściciel ma prawo do zagospodarowania działki wyłącznie w granicach swojej własności. Ogrodzenie domu nie powinno zatem przekraczać granic działki budowlanej. O czym należy pamiętać przed rozpoczęciem budowy ogrodzenia od strony ulicy oraz przed postawieniem płotu pomiędzy sąsiednimi działkami?

Budowa ogrodzenia od strony drogi publicznej

W przypadku ogrodzenia od strony dróg, ulic, placów i miejsc publicznych zamiar jego budowy wymaga zgłoszenia w wydziale architektury właściwego urzędu gminy (lub w starostwie). Z tego obowiązku nie zwalniają jakiekolwiek cechy ogrodzenia domu: jego wysokość, charakter, materiał, z którego będzie wykonane.

Do zgłoszenia konieczny jest szkic planowanego ogrodzenia, mapa z naniesionym jego przebiegiem oraz oświadczenie o przysługującym prawie do terenu.

Ogrodzenie od strony ulicy nie może przekraczać nawet o kilka centymetrów linii rozgraniczających drogi (która nie musi pokrywać się z granicą własności). Jeżeli plan miejscowy przewiduje poszerzenie drogi, trzeba będzie odsunąć ogrodzenie w głąb działki i pozostawić poza nim pas gruntu przewidziany na przyszłą drogę.

W przypadku działek narożnych (położonych wzdłuż skrzyżowania dróg) może się okazać, że ogrodzenie musi mieć ścięty narożnik. Jeśli bowiem po otrzymaniu zgłoszenia o zamiarze budowy ogrodzenia starosta dojdzie do wniosku, że jego wykonanie w granicach działki ograniczy widoczność użytkownikom dróg, a tym samym spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa ludzi i mienia, może w drodze decyzji wyrazić sprzeciw i zobowiązać inwestora do uzyskania pozwolenia na budowę ogrodzenia z uwzględnieniem wymogów bezpieczeństwa.

Budowa ogrodzenia między sąsiednimi działkami

Budowa ogrodzenia między sąsiednimi działkami wymaga zgłoszenia wyłącznie w przypadku, gdy jego wysokość ma przekroczyć 2,2 m. Przed rozpoczęciem prac geodeta powinien wytyczyć usytuowanie fundamentu pod nowe ogrodzenie.

Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie płotu dokładnie w osi granicy działek, tak żeby fundament znalazł się częściowo na obydwu działkach.

Jeśli jednak nie dojdziemy do porozumienia z sąsiadem w sprawie budowy ogrodzenia i nie będzie to inwestycja wspólna, to należy je tak usytuować, aby nie przekraczało granicy nieruchomości należącej do inwestora (ogrodzenie powinno w całości stać na posesji inwestora). Unikniemy wtedy ewentualnych konfliktów i oskarżeń o naruszenie granic działki.

Warto wiedzieć

Jak sprawdzić granicę działki?

W razie wątpliwości co do przebiegu granic działki należy zlecić geodecie wznowienie znaków granicznych (czyli odnalezienie i zaznaczenie ich w terenie), a jeśli to się okaże niemożliwe – należy przeprowadzić administracyjne postępowanie rozgraniczeniowe.

Jeżeli mamy wątpliwości co do przebiegu linii rozgraniczającej istniejącej lub planowanej ulicy (może się ona nie pokrywać z granicą własności), to również powinniśmy zatrudnić geodetę do jej wytyczenia. Nie ma co prawda takiego obowiązku, ale pozwoli to uniknąć ewentualnych kosztów w przypadku konieczności przestawienia ogrodzenia.

Wznowienie znaków granicznych pozwoli uniknąć ewnetualnych kosztów w przypadku konieczności przestawienia ogrodzenia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie