Jak przygotować drewno opałowe? Niezbędne urządzenia i akcesoria
Drewno opałowe to jeden z podstawowych materiałów wykorzystywanych do ogrzewania domów i palenia w kominku. Można je bardzo łatwo pozyskać samodzielnie, wystarczy dysponować odpowiednio przygotowanymi urządzeniami i narzędziami.
Drewno opałowe - oszczędność kosztów i ochrona środowiska
Ogrzewanie domu drewnem opałowym to znaczna oszczędność w porównaniu z ogrzewaniem olejem lub gazem, a szczególnie duże oszczędności daje jego samodzielne przygotowywanie. Opalanie drewnem jest ponadto neutralne z punktu widzenia emisji CO2, dlatego jest to rozwiązanie wyjątkowo ekologiczne. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że wykorzystanie takiego naturalnego paliwa nie powoduje szkód w zasobach leśnych, odnawia się taka sama ilość zasobów jak pozyskiwana ilość drewna opałowego.
Dobre wyposażenie to podstawa
Do przygotowania drewna opałowego potrzebne są odpowiednie urządzenia i narzędzia. Podczas pracy urządzeniami mechanicznymi najważniejszą sprawą jest bezpieczeństwo. Odzież robocza powinna być niezawodna, dlatego podczas pracy pilarką łańcuchową niezbędne jest stosowanie spodni z wkładką antyprzecięciową, okularów ochronnych, rękawic roboczych i ochronników słuchu. Wszystko po to, aby praca była bezpieczna.
Autor: STIHL
High-Tech. topór, siekiera i siekiera do łupania ze stliskiem z poliamidu wzmocnionym włóknem szklanym. Lekkie i trwałe, odporne na warunki atmosferyczne. Dolna powierzchnia uchwytów z powłoką antypoślizgową gwarantuje stabilność chwytu podczas pracy. Umiejscowienie punktu ciężkości w pobliżu ostrza siekiery zapewnia optymalny rozkład ciężaru i komfortową, niemęczącą pracę.
Odzież ochronna to nie wszystko!
Żadna odzież ochrona nie gwarantuje całkowitej ochrony. Nie zastąpi również bezpiecznych technik pracy. Należy więc bezwzględnie przestrzegać wskazówek dotyczących bezpieczeństwa zawartych w instrukcjach obsługi urządzeń.
Czym ciąć drewno
Do przygotowania drewna opałowego najlepiej wybrać pilarkę łańcuchową. Na rynku znajdziemy pilarki z trzema rodzajami napędu: elektrycznym, spalinowym lub akumulatorowym. Przed wyborem odpowiedniej pilarki musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
- ile drewna będziemy przygotować,
- jakim dysponujemy budżetem,
- jak często będziemy pracować pilarką,
- czy mamy nieograniczony dostęp do energii elektrycznej, czy jest on utrudniony.
Dopiero po przeanalizowaniu wszystkich wątpliwości możemy dokonać zakupu urządzenia. To ważne, aby dokonać właściwego wyboru, gdyż tylko wówczas będziemy zadowoleni ze swojej pilarki. Niemniej istotne od samego urządzenia jest wybór odpowiedniego zestawu tnącego. Zestaw tnący składa się z piły łańcuchowej i prowadnicy. Zestawy tnące różnią się charakterystyką cięcia i stopniem skłonności do odbić.
Przydatne akcesoria dodatkowe
Do obracania kłód czy transportu drewna najlepiej sprawdzą się specjalne obracaki. Dzięki stabilnym koziołkom do cięcia przygotowanie drewna opałowego i przycinanie kłody jest bardziej komfortowe. Koziołki do cięcia są dostępne w różnych wykonaniach, z drewna lub metalu.
Precyzyjne uderzenie, czyli wybór odpowiedniej siekiery
Pocięte drewno wymaga jeszcze porąbania. W tej czynności najlepiej sprawdzą się siekiery i toporki. Na rynku znajdziemy ich bogaty wybór. Możemy wybrać specjalistyczne modele przeznaczone do okrzesywania, ścinki i łupania. Wszystkie charakteryzuje odpowiednia forma i właściwy do danego zadania ciężar. Młot do łupania najlepiej nada się do rozłupywania pociętych kłód drewna.
Pracę czas zacząć…
Gdy już zakończymy wszystkie przygotowania, zakupimy drewno i spełnimy wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa możemy przystąpić do pracy. Najpierw trzeba pociąć drewno, później je porąbać na mniejsze kawałki i w ostatnim kroku ułożyć w odpowiednio przygotowanym miejscu, aby drewno się wysuszyło. To, jak długo drewno musi być suszone, zależy od rodzaju drewna, czasu ścinki i sposobu jego przechowywania. Im większa gęstość drewna i im mniejsza cyrkulacja powietrza w miejscu składowania, tym dłuższy jest czas jego suszenia. Najlepszy okres na ścinkę drewna przypada na miesiące od listopada do marca, ponieważ w tym okresie drewno w naturalny sposób wykazuje najmniejszą wilgotność. Świeże drewno liściaste powinno schnąć około dwóch lat. Dla drewna dębowego optymalny czas schnięcia wynosi trzy lata.
Czas na zasłużony odpoczynek
Drewno pocięte i ułożone? Można wówczas odpocząć i zająć się przyjemnymi sprawami. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu zima nie będzie nam straszna i spędzimy ją w ciepłym domu z kubkiem gorącej herbaty.