Projekt ogrodu nowoczesnego
Najbardziej charakterystyczną cechą ogrodów nowoczesnych jest minimalizm przejawiający się w stosowaniu prostych form zarówno w ogólnej kompozycji ogrodu, jak i elementach wyposażenia, ograniczeniu ilości kolorów i rodzaju użytych materiałów oraz zbędnych ozdobników. Projekt ogrodu nowoczesnego.
Autor: Andrzej Szandomirski
W nowoczesnym ogrodzie dominują proste formy
Ważne jest, żeby w nowoczesnym ogrodzie styl domu i styl ogrodu łączyły się, żeby materiały i kolorystyka zastosowane w budynku korespondowały z tymi w ogrodzie, na przykład granit czy drewno użyte na elewacji albo w salonie powinny mieć swoje „przedłużenie” na tarasie, podjeździe lub nawierzchniach ogrodowych.
Rośliny w nowoczesnym ogrodzie
Nowym trendem w ogrodach jest używanie roślin jako tworzywa do budowania monochromatycznych kompozycji, kubistycznych form, pionowych i poziomych płaszczyzn o starannie dobranej stonowanej kolorystyce liści i kwiatów. Dobór roślin często może sprowadzić się do zastosowania jedynie kilkunastu gatunków o podobnych, na przykład ciemnozielonych, błyszczących liściach i kwitnących w jednym kolorze lub określonej gamie (na przykład na biało, różowo, fioletowo). Mogą im towarzyszyć akcenty z ulubionych roślin będące kontynuacją kolorystyki wnętrz (łan lawendy może nawiązywać do fioletowej kanapy w salonie). Stosowane są raczej rośliny o drobnych kwiatach, ale sadzone grupowo i odbierane jako plama kolorystyczna. Rośliny bywają też traktowane jako detal czy akcent – wówczas ich kwiaty są duże i wyraziste. Nie ma natomiast czegoś, co można określić jako „romantyczne” podejście do roślin polegające na tworzeniu skomplikowanych, wielobarwnych i wielogatunkowych kompozycji roślinnych wymagających stałej pielęgnacji i korekty. Na styl nowoczesny decydują się głównie ludzie młodzi, dużo pracujący, którzy nie mają zbyt wiele czasu na zajmowanie się ogrodem. Proste, czytelne kompozycje są łatwiejsze w utrzymaniu i dlatego bardziej uzasadnione.
Ekologiczny trend w nowoczesnym ogrodzie
Coraz bardziej widoczne są ekologiczne trendy, co jest związane rosnącym zainteresowaniem domami i ogrodami energooszczędnymi. Modne, nowoczesne i ekologiczne ogrody tworzą duże połacie roślin dobrze dobranych do podłoża, niewymagających stałego automatycznego podlewania oraz nawożenia, odpornych na większość chorób i szkodników. W takich ogrodach często są sadzone dzikie rośliny odbierane powszechnie jako chwasty. W ekskluzywnych ramach nowocześnie urządzonej przestrzeni nabierają one innej wartości. Zmniejszona jest natomiast powierzchnia trawnika, którego pielęgnacja nie tylko wymaga stałego zaangażowania, ale także zużywa dużo energii elektrycznej (koszenie).
Materiały w nowoczesnym ogrodzie
Ich kształt i forma muszą korespondować z wyglądem domu i ogrodzenia. Płyty kamienne tworzące ogrodową nawierzchnię mają formę przyciętych kwadratów lub prostokątów, a nie łamanych plastrów (czyli tak zwanej dzikówki). Kostki kamienne są układane prostymi rzędami. Mozaiki lub skomplikowane wzory w nawierzchni są używane w niewielkim stopniu i raczej jako akcenty. Modne nowoczesne nawierzchnie to także drewno (w postaci prostych desek czy równych rzędów kostki), kraty metalowe wypełnione żwirem, płyty betonowe, a nawet szkło. Podobnie jest z elementami małej architektury, także tu dominują kamień, metal, szkło i beton w prostych formach i stonowanych kolorach. Popularne, tradycyjne drewniane altanki zastępują metalowe konstrukcje z rozpiętymi na nich metalowymi linkami. Grille, fontanny czy murki (też z kamienia, betonu architektonicznego i metalu) mają proste bryły. Czasami pojawiają się dodatki z tworzywa sztucznego o wyszukanej formie (krzesła, ławki, rzeźby).
Oświetlenie ogrodu nowoczesnego
Ogród nowoczesny jest dobrze, ale raczej jednobarwnie oświetlony (na przykład cała przestrzeń jest dyskretnie podświetlona na niebiesko). Sposób oświetlenia ma podkreślać atuty, ukrywać mankamenty, tworzyć nastroje i przede wszystkim sprzyjać wypoczynkowi. Musi być dostosowany do stylu życia właścicieli i ich życiowej ekspresji (przestrzeń sprzyjająca cichemu relaksowi czy wygodne miejsce spotkań w gronie licznych znajomych).