Konkurs „Warszawa w kwiatach” – to tradycja, piękno, ekologia i działania jednoczące mieszkańców. Murator patronem konkursu!

2023-05-30 10:46

Konkurs „Warszawa w kwiatach” to inicjatywa sięgająca czasów przedwojennych i o tej największej akcji wspólnego upiększania miasta rozmawiamy z Karoliną Kwiecień-Łukaszewską, rzecznik prasową i zastępcą kierowniczki Działu Edukacji Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Konkurs „Warszawa w kwiatach” – konkurs upiększania miasta dla wszystkich!
Autor: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy i Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Konkurs „Warszawa w kwiatach” ma bogatą tradycję. Od dziesiątek lat przyczynia się do zazielenia i ukwiecania miasta, przy okazji edukując i tworząc nowe inicjatywy proekologiczne, a także, zwyczajnie, przyczyniając się do zawiązywania znajomości i przyjaźni.

Oficjalne otwarcie 40. edycji konkursu „Warszawa w kwiatach” w Pawilonie Edukacyjnym Kamień.

Konkurs Warszawa w kwiatach – Karolina Kwiecień-Łukaszewska, rzecznik prasowa i zastępca kierowniczki Działu Edukacji Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.
Autor: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy i Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Karolina Kwiecień-Łukaszewska, rzecznik prasowa i zastępca kierowniczki Działu Edukacji Zarządu Zieleni m.st. Warszawy: W Zarządzie Zieleni pracuję od czterech lat, zajmuję się kontaktami z mediami i edukacją. Konkurs „Warszawa w kwiatach” to dla mnie wielka przyjemność, gdyż dzięki niemu mam okazję współpracować z ogrodnikami amatorami i z ekspertami z dziedziny ogrodnictwa. Miłością do kwiatów i łąk kwietnych staram się zarażać innych, wysiewając łąki w placówkach edukacyjnych moich dzieci czy sadząc z nimi cebule kwiatów. Zachęcam do ukwiecania swojej okolicy – praca z roślinami jest niezwykle odprężająca!

W tym roku Zarząd Zieleni m.st. Warszawy wraz z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy organizują jubileuszową, 40. edycję konkursu „Warszawa w kwiatach”, ale tradycja tego konkursu sięga o wiele dalej…

Karolina Kwiecień-Łukaszewska: Tak, aż do lat 30. ubiegłego wieku, gdy ówczesny prezydent Warszawy Stefan Starzyński, któremu przyświecała wizja „miasta bukietu”, zapoczątkował tę inicjatywę. W 1935 roku Prezydent Stefan Starzyński z pomocą Komitetu Obywatelskiego zorganizował w Warszawie Święto Wiosny, podczas którego pierwszy raz użył hasła „Warszawa w kwiatach i zieleni”, dając do zrozumienia,jak ważne jest podniesienie walorów estetycznych stolicy.

Drugim celem, jaki chciał osiągnąć dzięki włączeniu mieszkańców w zazielenianie miasta, było zainteresowanie młodego pokolenia uprawą roślin domowych. Akcja ukwiecania miasta, którą zainicjował prezydent, była zakrojona na szeroką skalę i przebiegała sprawnie, angażując coraz większe rzesze obywateli. W pierwszym roku konkursu Komisja oceniająca obejrzała 300 obiektów i 30 września 1935 r. zdecydowała o przyznaniu 132 nagród podzielonych w sześciu kategoriach.

Konkurs dla mieszkańców na ozdabianie Warszawy roślinami odbywał się każdego roku do wybuchu wojny. Po wojnie miłośnicy Warszawy zabiegali o to, by wznowić konkurs ukwiecania stolicy. Ponownie ogłosiła go – tylko na Powiślu – na początku lat 70. Zofia Wóycicka, która przed wojną była członkinią Zarządu Towarzystwa Ogrodniczego Warszawskiego, a od 1938 r. pełniła także funkcję wiceprezesa zarządu Stowarzyszenia Inżynierów Ogrodników. Gdy reaktywowała konkurs, była prezesem Oddziału Powiśle Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Na terenie całej Warszawy konkurs po raz pierwszy został zorganizowany w 1984 r. Postarał się o to Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Współcześnie konkurs cieszy się niezmiennie wielkim powodzeniem wśród mieszkańców stolicy. W 2022 r. napłynęło 196 zgłoszeń, a komisja konkursowa przyznała 27 nagród w 10 kategoriach.

Konkurs „Warszawa w kwiatach” – instytucje także mogą brać w nim udział
Autor: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy i Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Ogródek edukacyjny przy Przedszkolu nr 200 „Gąski Balbinki”, I miejsce w 2022 r.

Miasto z roku na rok bardziej zielone i ukwiecone to wspaniały efekt tego konkursu, ale przecież nie jest to jego jedyny cel. Na pewno są jeszcze interesujące i miłe „skutki uboczne”?

Karolina Kwiecień-Łukaszewska: Główny cel konkursu jest niezmienny od lat – to idea zarażania mieszkańców pasją i miłością do zieleni. To także popularyzacja miejskiego ogrodnictwa, którego zwieńczeniem jest konkurs na najpiękniejsze balkony i ogrody warszawianek i warszawiaków. Celem pośrednim są zadania edukacyjne – uczymy się, jak wspierać różnorodność biologiczną w mieście.

Każdego roku do konkursu zgłaszają się setki mieszkańców, miłośników ogrodnictwa, dla których sam konkurs stanowi niejako zwieńczenie ich pracy przy roślinach. Daje możliwość pochwalenia się efektami, inspiruje i „sieciuje” – konkurs jest doskonałą formą wymiany doświadczeń. Jeśli konkurs w danym roku zainspiruje choć jeden podmiot do stworzenia ukwieceń, aranżacji zieleni w swoim najbliższym otoczeniu, to dla miasta, organizatorów jest to dowód na to, że warto go kontynuować. Chcemy, by tej zieleni w mieście było jak najwięcej, a konkurs „Warszawa w kwiatach” na pewno się do tego przyczynia.

Konkurs „Warszawa w kwiatach” – liczy się wspólna inicjatywa!
Autor: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy i Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Przykład uroczego zakątka, który zajął III miejsce w 2022 r., w Ośrodku Wsparcia Seniorów nr 1

Z roku na rok konkurs się rozrasta i obrasta w kolejne inicjatywy. Jak będzie podczas tej edycji?

Karolina Kwiecień-Łukaszewska: Tegoroczna edycja „Warszawy w kwiatach” jest wyjątkowa, ponieważ 2023 r. stanowiskiem Rady m.st. Warszawy został ustanowiony rokiem Stefana Starzyńskiego. Motywem przewodnim jubileuszowej akcji ukwiecania miasta będą róże. Zaplanowano więcej kategorii konkursowych niż zwykle. Wprawdzie zgłoszenia można nadsyłać od 1 czerwca, ale Zarząd Zieleni m.st. Warszawy wraz z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy już teraz zachęca mieszkańców do udziału w konkursie, proponując warsztaty ogrodnicze, które mogą pomóc w przygotowaniach do stworzenia własnych kwietnych kompozycji. Inicjatywie „Warszawa w kwiatach” będzie towarzyszyć także wiele innego rodzaju bezpłatnych wydarzeń: spacery przyrodnicze, wykłady, pikniki edukacyjne czy wysiewanie łąk na terenie Warszawy. W prowadzenie zajęć będą zaangażowani – oprócz ogrodników – dendrolodzy oraz eksperci z innych obszarów przyrodniczych. Spotkania będą odbywały się w „Pawilonie Edukacyjnym Kamień”, a część działań zostanie zrealizowana w różnych częściach miasta. Na zakończenie projektu zaplanowano wypełniony atrakcjami kwietny piknik, który odbędzie się 27 sierpnia na terenie Parku Fontann w Warszawie.

Dla zainteresowanych informacje dotyczące aktualnych wydarzeń zamieszczamy na na stronie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy w zakładce poświęconej konkursowi oraz na konkursowym profilu na Facebooku.