Z jakich kamieni zrobić nawierzchnię w ogrodzie

2015-12-08 10:40

Skał, z których są pozyskiwane kamienie na nawierzchnie, jest bardzo dużo. Powstają z magmy, gromadzonych przez miliony lat szczątków organicznych albo jeszcze starszych zwietrzałych skał. Tworzą się w głębi ziemi, na jej powierzchni lub na dnie morza. Różnią się wyglądem, właściwościami i ceną. Poznaj kamienie, z których można zrobić ogrodowe nawierzchnie.

Granit
Bardzo twardy i wytrzymały, odporny na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, nie wchłania nawet tłuszczów. Barwa: jasno- i ciemnoszara, czerwona, różowa, żółtawa. Zastosowanie: fundamenty, ogrodzenia, murki oporowe, okładziny, cokoły, krawężniki i obrzeża, nawierzchnie, architektura ogrodowa.

Sjenit
Bardzo dekoracyjny, ma właściwości podobne jak granit. Barwa: czarna, szara. Zastosowanie: jak granitu.

Porfir
Twardy i bardzo wytrzymały. Ma drobnoziarnistą strukturę z rzadko rozmieszczonymi dużymi ziarnami. Barwa: brunatnoczerwona, szara. Zastosowanie: ogrodzenia, murki oporowe, cokoły, nawierzchnie, ogrody skalne, wykończenie oczek wodnych.

Bazalt
Wyjątkowo twardy, ciężki i niezwykle wytrzymały, odporny nawet na działanie kwasów. Bardzo trudny w obróbce. Barwa: czarna, ciemnoszara. Zastosowanie: przede wszystkim na nawierzchnie.

Piaskowiec

Składa się z ziaren piasku zlepionych lepiszczem, może zawierać domieszki. Od lepiszcza i domieszek zależą jego właściwości; piaskowce dzielą się na twarde i miękkie. 
Barwa: biała, kremowa, czerwona, czerwonobrązowa, jasnoróżowa, jasnoszara, szarokremowa, szaroniebieska, szarozielona. Zastosowanie: piaskowce twarde są odporne na wietrzenie i nadają się do budowy wszelkich elementów ogrodowych; z piaskowców miękkich wykonywane są głównie okładziny i elementy ozdobne.

Wapień
Powstał z nagromadzenia szczątków organicznych, zależnie od ich składu ma różne właściwości. Barwa: biała. Zastosowanie: na kamienie budowlane najlepiej nadają się wapienie zbite. Bardziej porowate wapienie lekkie najczęściej stosuje się jako okładziny, do budowy ogrodzeń i murków oporowych oraz do celów rzeźbiarskich.

Uwaga! Wapienie zbite barwne, potocznie nazywane marmurami kolorowymi („marmury” kieleckie, chęcińskie i świętokrzyskie), bo do złudzenia je przypominają, są mniej odporne na wpływ czynników atmosferycznych. Stosuje się je prawie wyłącznie wewnątrz budynków.

Podobne do wapieni zbitych, ale twardsze, cięższe i mniej nasiąkliwe są dolomity.

Kwarcyt
Twardy i bardzo wytrzymały, odporny nawet na działanie kwasów. Barwa: czerwona, różowa, szara. Zastosowanie: fundamenty, cokoły, krawężniki i obrzeża, skalniaki, oczka wodne.

Serpentynit
Ma właściwości podobne jak granit, jest zbity i twardy. Barwa: czarnozielona, szarozielona. Zastosowanie: fundamenty, nawierzchnie, oczka wodne (w wodzie widać niezwykły zielonkawy kolor kamienia).

Gnejs
Łupliwy i niezbyt wytrzymały na działanie czynników atmosferycznych. Barwa: ciemnoszara, jasnoszara. Zastosowanie: ogrodzenia, murki oporowe, nawierzchnie, skalniaki, oczka wodne.

Marmur
Jest twardy i ciężki, niestety, pod wpływem zanieczyszczeń środowiska może stracić po wypolerowaniu połysk i intensywność barwy. Barwa: biała, czarna, czerwona, różowa, szara, zielona, żółta z nieregularnymi żyłkowaniami w innym kolorze. Zastosowanie: okładziny, elementy małej architektury, nawierzchnie zadaszonych tarasów.

Łupki
Mają wyraźną teksturę warstwową, łatwo rozszczepiają się na płytki. Powstały z przeobrażenia różnych skał, dlatego mają różne właściwości. Barwa: biała, czarna, różowa, żółta, srebrna, złota. Zastosowanie: murki oporowe, pokrycia dachowe, elementy ozdobne.

Kamień narzutowy (polny, otoczaki)
Polodowcowe odłamki skalne powstałe z różnych skał. Barwa: zależy od skały, z której pochodzą. Zastosowanie: fundamenty, ogrodzenia, murki oporowe, nawierzchnie, skalniaki, oczka wodne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie