Nawierzchnia z kostki betonowej - jak wybrać i kupić dobrą kostkę betonową?

2009-08-03 2:00

Nawierzchnia z kostek betonowej jest trwała, łatwa do ułożenia i stosunkowo niedroga. Wybór kostek betonowych na rynku jest ogromny. Podpowiadamy, jak wybrać i kupić dobrą kostkę betonową. Zakup kostki betonowej - na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać i kupić kostkę?
Autor: Mariusz Bykowski Jak wybrać i kupić kostkę?

Nawierzchnie wokół domów jednorodzinnych układa się zazwyczaj z kostki grubości 6 cm. Mogą po nich jeździć samochody osobowe. W miejscach, po których będą jeździć samochody osobowe: na podjazdach, wjazdach i miejscach postojowych, nawierzchnię należy ograniczyć obrzeżami lub krawężnikami (można kupić gotowe w kolorze dostosowanym do koloru kostki; są też krawężniki łukowe zewnętrzne i wewnętrzne). Natomiast wykonując nawierzchnie ścieżek ogrodowych i placów wypoczynkowych, można zrezygnować z obrzeży, chociaż warto wtedy skrajne kostki obłożyć chudym betonem, aby zabezpieczyć nawierzchnię przed rozsuwaniem się na boki. Jeśli po nawierzchni mają jeździć samochody ciężarowe, należy ułożyć kostkę grubości 8 cm. Taką nawierzchnię trzeba koniecznie ograniczyć krawężnikiem.

Zakup kostki betonowej - na co zwrócić uwagę?

Kostka betonowa wysokiej jakości powinna spełniać kilka kryteriów. Podstawowe to:

  • wymiary – dopuszcza się odchylenia do 3 mm od wymiarów górnych krawędzi kostki oraz do 5 mm od grubości kostki;
  • wytrzymałość na ściskanie – klasa “35” to kostki o grubości 6 cm wytrzymujące obciążenie przez samochód osobowy (nacisk 35 MPa), a klasa “50” to kostki grubości 8 cm wytrzymujące nacisk samochodów ciężarowych (50 MPa);
  • mrozoodporność – minimum 150 cykli zamrażania lub rozmrażania lub 30 cykli zamrażania i rozmrażania w roztworze kwasu solnego;
  • nasiąkliwość – nie powinna przekraczać 5%;
  • ścieralność – powinna wynosić 4,5 mm dla klasy “35” i 3,5 mm dla klasy “50”.

Trudno jest sprawdzić, czy konkretna kostka spełnia powyższe kryteria. Możemy jednak zażyczyć sobie wydania Deklaracji Zgodności z aprobatą techniczną (zastępuje Polskie Normy, nie jest jednak obowiązkowa). Wiele firm poświadcza jakość swych wyrobów certyfikatem ISO 9002. Sami możemy ocenić przy zakupie wygląd zewnętrzny kostki. Zwróćmy uwagę na to, czy:

  • wygląd powierzchni licowej jest jednorodny w całej partii;
  • nie ma rys i spękań powierzchni;
  • nie ma plam i zabrudzeń, których nie da się zmyć wodą (wykwity wapienne są dopuszczalne);
  • krawędzie i naroża przy górnej powierzchni kostki nie są wyszczerbione.
Warto wiedzieć

Zanim dokonamy wyboru, upewnijmy się, jaka gwarancja obowiązuje na dany materiał (niektórzy producenci dają nawet 10-letnią).

Polecamy film: Z czego podjazd przed domem?

Z czego podjazd przed domem?
Pozostałe podkategorie