Pompy i filtry do oczek wodnych
W niewielkich oczkach wodnych trudno o zachowanie równowagi biologicznej, której efektem jest samooczyszczanie się wody. Konieczne zatem staje się zainstalowanie w oczku wodnym pompy oraz filtra.
Po co pompa w oczku wodnym?
Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania oczka wodnego. Tłoczy wodę do filtrów, zapewniając jej oczyszczenie, kieruje ją na kaskady, na strumienie i do dysz fontann. Wprawiając wodę w ruch, powoduje jej natlenienie. Przy wyborze odpowiedniej pompy ważna jest jej wydajność (podawana w l/h; powinna być dostosowana do wydajności filtra), a jeśli ma zasilać w wodę fontannę, kaskadę albo źródełko, istotna staje się również wysokość, na jaką może ona tłoczyć wodę (jest to tak zwana wysokość podnoszenia wody). Na pompie można zainstalować rozgałęźnik i podłączyć do niego dodatkowy przewód wodny, by kierować jednocześnie wodę na przykład do filtra i na wodospad. W wielu pompach wydajność i wysokość podnoszenia wody można zmieniać regulatorem. Pompy należy ustawiać w najniżej położonej części oczka wodnego, najlepiej na kamieniu, by nie zasysały z dna mułu.
Jaki filtr do oczka wodnego?
Filtry nie pracują samodzielnie, lecz muszą być połączone z pompami wodnymi, które tłoczą do nich zanieczyszczoną wodę. Ich wydajność trzeba dostosować do wielkości oczka wodnego, należy też uwzględnić to, czy w zbiorniku będą żyły ryby (w takim przypadku lepiej jest wybrać filtr o dwukrotnie większej wydajności). Przyjmuje się, że w małych oczkach wodnych o pojemności do 10 m³ cała woda powinna być przefiltrowana raz na dwie godziny, w większych zbiornikach – wystarczy raz na dziesięć godzin. Ważne jest, by miejsce poboru wody do filtrowania znajdowało się jak najdalej od miejsca wypływu oczyszczonej wody. Filtr można umieścić w strefie płytkiej wody lub na brzegu, co bardzo ułatwia jego czyszczenie.
Filtry ciśnieniowe. Mogą być stosowane w zbiornikach o pojemności do kilkunastu metrów sześciennych, a jeśli żyją w nich ryby – lepiej, żeby pojemność zbiornika była o połowę mniejsza. Ponieważ woda wypływa z nich pod ciśnieniem, mogą służyć do zasilania kaskad i strumieni.
Filtry przepływowe. Nadają się do każdego zbiornika, niezależnie od jego wielkości. Ponieważ ciśnienie wody przepływającej przez filtr jest małe, nie można jej kierować bezpośrednio do zasilania kaskady czy strumienia. Zwykle, by uruchomić taki układ wodny, konieczne jest zainstalowanie w stawie drugiej pompy.
Skimmery. Instaluje się je niezależnie od filtra. Są polecane szczególnie do zbiorników otoczonych drzewami i krzewami. Działają jak odkurzacz: unoszą się na powierzchni wody i zasysają znajdujące się na niej liście, drobne gałązki i inne zanieczyszczenia (gromadzą się one w komorze skimmera i muszą być co jakiś czas usuwane). Mogą swobodnie pływać lub być przymocowane na przykład przy brzegu, gdzie rosną krzewy i istnieje niebezpieczeństwo zaśmiecania wody liśćmi. Są zasilane pompą wodną.
Uwaga! Jeżeli do pompy ma być podłączony skimmer, powinna ona mieć wydajność zwiększoną o 6000 l/h.