Praktycznie i efektownie, czyli jak nowocześnie urządzić salon

2016-06-06 17:20

Ogniskiem każdego domu jest salon. Spędzamy w nim dużą część naszego czasu, musi więc być jednocześnie praktyczny i efektowny. Podczas planowania aranżacji tego wnętrza istotna jest jego powierzchnia, układ, ale również kolory i styl, które nas inspirują. Warto też uwzględnić charakter zarówno dużych jak i małych mieszkańców domu.

Salon z kolorem
Autor: Bondex

Powierzchnia salonu, a jego wygoda

Wśród prywatnych inwestorów często panuje przeświadczenie, że wygodne i efektowne mogą być tylko duże wnętrza. Nic bardziej mylnego! Małe salony mogą być tak samo wygodne i przede wszystkim praktyczne, jak te duże. W jaki sposób to osiągnąć? Należy poświęcić dużo uwagi planowaniu przestrzeni. Proces planowania pozwoli uniknąć zagracenia, chaosu i bałaganu, które uniemożliwiają wypoczynek, czy choćby swobodne poruszanie się.

Salon jest miejscem, w którym spędzamy czas z rodziną i znajomymi, zwykle jest najczęściej eksploatowaną częścią domu. Drugim takim miejscem jest kuchnia, w której przygotowuje się wspólnie spożywane posiłki. Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem jest praktyczne połączenie kuchni z salonem poprzez całkowite lub częściowe wyburzenie ściany między nimi. W przypadku większych domów między kuchnią a salonem zwykle znajduje się jeszcze jedno pomieszczenie – jadalnia. Mimo, że wszystkie te pomieszczenia należą do strefy dziennej, to każde z nich pełni inną funkcję. Ich otwarcie, pozwalające całości przestrzeni złapać oddech, nie jest jednoznaczne z jednolitą aranżacją. Dobrze wręcz, kiedy każda ze stref jest wyraźnie odseparowana.

Jak wydzielić salon bez zamykania drzwi?

Istnieje wiele sposobów na wyodrębnienie pomieszczeń w domu bez konieczności ich zamykania. Taki efekt możemy uzyskać między innymi dzięki zróżnicowaniu kolorów ścian. Wiele osób nadal ma opory przed używaniem kolorowych farb, szczególnie tych w intensywnych barwach. Boją się, że nie zrobią tego umiejętnie, a efekt będzie przytłaczający. Ponadto w trendach wnętrzarskich nadal króluje biel. Mimo to, trendy przemijają i coraz więcej spośród nas zaczyna dostrzegać magię łączenia kolorów i ich siłę nadawania pomieszczeniu charakteru.

Mówi się, że nawet biel ma wiele odcieni, jednak nie o takie łączenie kolorów tu chodzi. Przy wyborze zarówno koloru jak i samej farby mogą pomóc nie tylko projektanci wnętrz, ale także sami producenci, ich specjaliści i nawet zamieszczone na stronach internetowych katalogi z aranżacjami. Ważne, aby farba była trwała, a kolor, szczególnie intensywny, udało się uzyskać maksymalnie dwukrotnym malowaniem. Dodatkowo, w tak często używanym pomieszczeniu jak salon, ważna jest odporność ścian na zabrudzenia codziennego użytkowania, jak na przykład ślady zostawione przez rączki najmłodszych lokatorów, czy plamy po rozlaniu pitej w biegu porannej kawy.

Innym sposobem na oddzielenie salonu od reszty domu jest zróżnicowanie materiałów, które zostaną wybrane do pokrycia podłogi. Zróżnicowanie wzorów płytek, ich kształtów, czy wielkości może być świetnym rozwiązaniem przy łączeniu kuchni z jadalnią. Spójny wzór będzie wyglądał ciekawiej na płytkach o dwóch różnych rozmiarach. Innym wyjściem są często niedoceniane dywany. Dywan, bez względu na to, czy wybierzemy gładki czy pokryty dekoracyjnym wzorem, wyraźnie oddzieli salon od innych pomieszczeń, nadając mu przytulny i ciepły charakter.

Meble i akcesoria

Charakter wnętrza tworzą również meble i akcesoria, które je wypełniają. W ostatnich latach coraz mocniej rozwija się design, zarówno za granicą jak i w Polsce. Na rynku panuje bardzo duża różnorodność mebli charakterystycznych, a kolekcje w sklepach sieciowych są coraz bardziej zróżnicowane i dostosowane do użytkownika. Meble i detale w naszym nie muszą być jednolite, należy jednak pamiętać o tym, aby pasowały do siebie stylistycznie i kolorystycznie. Nie należy również wybierać zbyt wielu mebli charakterystycznych, aby nie zatracić stylu wnętrza. Na tym właśnie poziomie, po raz kolejny, dobrze jest położyć szczególny nacisk na planowanie i dopasowywanie poszczególnych elementów.