Rozsadnik w ogrodzie. Co to jest rozsadnik, gdzie w ogrodzie założyć rozsadnik

2013-03-25 16:52 Opracowanie: redakcja serwisu

Rozsadnik to niewielki wydzielony zagon, na którym przygotowuje się rozsadę warzyw, ziół i roślin ozdobnych. Podpowiadamy czy warto mieć rozsadnik w ogrodzie i gdzie założyć rozsadnik.

Rozsadnik na działce służy do robienia rozsady warzyw, których nie uprawia się z siewu wprost do gruntu. Warto mieć rozsadnik, jeśli planujemy mieć ogród warzywny. Rozsadnik powinien mieć szerokość nie większą niż 120 cm (jeżeli zagon jest szerszy, trudno sięgnąć w trakcie prac pielęgnacyjnych do roślin, które rosną w środku).

Gdzie i jak założyć rozsadnik w ogrodzie

Zakładanie rozsadnika:

1. Miejsce na rozsadnik: najlepiej jest założyć rozsadnik w ciepłym, nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru miejscu na działce, czy w ogrodzie.

2. Rozsadnik przygotowanie podłoża: ziemię na rozsadniku przekopuje się na głębokość szpadla jesienią lub wczesną wiosną, wyrównuje jej powierzchnię, rozkłada dojrzały kompost (warstwą około 4 cm) i miesza go z wierzchnią warstwą gleby. Zamiast kompostu można rozłożyć na rozsadniku gotowe podłoże do uprawy rozsady.

3. Rozsadnik wysiew nasion: nasiona wysiewa się w rzędy co 10–15 cm od początku kwietnia (warzywa, ozdobne rośliny jednoroczne) aż do czerwca (byliny, warzywa na zbiór jesienny, na przykład sałatę, kalarepę, kalafiory, brokuły).

Często zdarza się, że z poprzedniego sezonu pozostają nam niewykorzystane nasiona roślin ozdobnych lub warzyw. Na opakowaniach z nasionami podana jest data ważności. Do czasu upłynięcia tego terminu nasiona powinny zachować dobrą jakość. Jeśli termin ten upłynie, nie wyrzucajmy nasion – warto najpierw sprawdzić ich siłę kiełkowania. Tak samo postępujemy w przypadku nasion z opakowań już otwartych, ponieważ pod wpływem wilgoci i tlenu tracą one zdolność kiełkowania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE