Rośliny doniczkowe kwitnące cały rok

2015-02-16 12:24 Katarzyna Józefowicz

Chętnie dekorujemy nasze mieszkania kwitnącymi roślinami doniczkowymi. Różnokolorowe kwiaty urozmaicają wnętrza. Poznaj najpopularniejsze rośliny doniczkowe kwitnące cały rok.

W mieszkaniach chętnie uprawiamy rośliny doniczkowe, gdyż w ich otoczeniu łatwo wypoczywamy. Wiele gatunków posiada ozdobne liście, dzięki którym stanową niebanalną dekorację wnętrza. Do najbardziej cenionych pokojowych roślin doniczkowych należą jednak te gatunki, które w warunkach domowych są w stanie kwitnąć przez cały rok, robiąc sobie jedynie krótkie przerwy na mały odpoczynek.

Rośliny doniczkowe kwitnące cały rok

Do roślin doniczkowych kwitnących praktycznie cały rok można zaliczyć między innymi skrzydłokwiaty, których kolbowate, żółte kwiatostany, otoczone białą, dużą, skórzastą pochwą kwiatostanową, prezentują się bardzo atrakcyjne na tle ciemnej zieleni liści i mogą pojawiać się na roślinie niemal bez przerwy przez cały rok.
Jeszcze bardziej atrakcyjne kwiaty tworzy bliski kuzyn skrzydłokwiatu – anturium, u którego pochwy kwiatostanowe są zwykle bardzo okazałe i często jaskrawo ubarwione (czerwone lub różowe). Anturium jest jednak rośliną bardziej wymagającą i trudniejszą do uprawy od skrzydłokwiatu, dlatego nie w każdym miejscu będzie rosło równie dobrze.
Znacznie mniejszym, ale też mniej wymagającym gatunkiem kwitnącym przez większą część roku jest natomiast sępolia fiołkowa nazywana potocznie fiołkiem afrykańskim. Jej niewielkie, ale bardzo liczne, barwne kwiaty, mogą pojawiać się na roślinie niemal przez cały rok. Sępolia posiada też mnóstwo atrakcyjnych odmian o kwiatach w różnych odcieniach czerwieni, fioletu, różu i błękitu, a także białych i dwubarwnych. Wiele z nich może mieć też fryzowane brzegi płatków lub pełne koszyczki kwiatostanowe, co stanowi ich dodatkową ozdobę.
Ciekawym gatunkiem jest też niezwykle lubiany i popularny storczyk Phalaenopsis. Storczyk ten z reguły kwitnie raz lub dwa razy w roku, ale jego kwiaty mogą utrzymywać się na pędach nawet przez kilka tygodni. W odpowiednich warunkach roślina potrafi też powtórzyć kwitnienie więcej niż raz w roku, dlatego z pewnością zasługuje na naszą uwagę.

saintpaulia
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Saintpaulia, czyli fiołek afrykański, to jedna z najpopualrniejszych roslin doniczkowych o ozdobnych kwiatach
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Roman Roksemburski
|

Co prawda słabo znam się na kwiatach, ale żona zawsze dba o to żebym aż tak do końca zielony nie był. Uwielbia dbać o kwiaty, doniczkowych też ma mnóstwo… Ogród w domu hehe. Chciałem jej umilić pracę więc szukałem takiego zestawu żeby były w nim te wszystkie grabki i wgl. Znalazłem bardzo fajny nazywa się pielęgnacyjny. Myślę, że będzie idealny.