Zielone osłony z pnączy: pnącza na ścianach i ogrodzeniach [WIDEO]

2015-06-11 13:12

Pnącza w ogrodzie mają różne zastosowanie. Często wykorzystujemy pnącza jako zielony parawan przy ogrodzeniu ogrodu czy osłonięcia elewacji budynku czy mało ciekawego muru. Podpowiadamy, jakie pnącza nadają się na zielone osłony i jak stworzyć takie ekologiczne parawany. Zastosowanie pnączy: pnącza na ściany i ogrodzenia.

Wśród pnączy znajdziemy wiele gatunków i odmian dynamicznie rosnących i mało wymagających. Nadają się one znakomicie do tworzenia zielonych, ekologicznych osłon, oddzielających nas od sąsiadów, uciążliwych dróg i ulic - zatrzymując kurz, spaliny czy hulające wiatry. Jeśli posadzimy pnącza przy ogrodzeniach, np. z siatki lub drewna, spełnią taką samą funkcję jak żywopłot.

Osłony z pnączy: pnącza na ściany i mury

Kluczowym zadaniem przy planowaniu zielonej ściany z pnączy jest dopasowanie rośliny do podpory. Do osłaniania nieestetycznych budowli czy szpecących ścian i murów w ogrodzie dobrze nadają się pnącza samoczepne, które nie wymagają podpory jak: uniwersalny i łatwy w uprawie winobluszcz murowy czy niezwykle elegancki winobluszcz trójklapowy o regularnie ułożonych liściach. Na północnych i ocienionych ścianach sprawdzą się te z bardziej mrozoodpornych odmian bluszczu pospolitego jak 'Thorndale', 'Woerner' czy 'Białystok'.

Pnącza wić się mogą także po specjalnie rozpiętych do tego celu linach, np. przy elewacjach budynków. Tutaj zastosowanie znajdą duże pnącza, które sprawdzą się także przy innych bardzo wysokich podporach: dławisze dorastające nawet do 12 m (ozdobne owoce), spektakularnie kwitnące glicynie (mogą przemarzać), biało kwitnąca rdestówka bucharska (nawet do 6 m przyrostu rocznie!) i preferujący północną wystawę kokornak wielkolistny.Zielone ściany z pnączy mogą pełnić podwójną funkcję: bariery i miniplantacji. Szczelne osłony np. na siatce działki rekreacyjnej, stworzą także pnącza użytkowe o jadalnych owocach jak aktinidie i cytryńce.

Osłony z pnączy: pnącza na ogrodzenia

Wszelkiego rodzaju ażurowe ogrodzenia mogą być pokryte przez pnącza o wijących pędach jak akebie o egzotycznych liściach, kwiatach i owocach (szczególnie odmiana 'Alba'), obficie kwitnące wiciokrzewy oraz nieznane, ale wartościowe: obwojnik i miesięcznik. Siatki ogrodzeniowe i płoty ze sztachetkami o niedużej średnicy mogą służyć za podporę dla pnączy wspinających się przy pomocy ogonków liściowych (powojniki) czy wąsów czepnych (winorośle, winniki i winobluszcz zaroślowy). Na terenach zurbanizowanych, w pobliżu ciągów komunikacyjnych szczególnie warta polecenia jest odporna na zasolenie winorośl pachnąca.

Zobacz film: Szczepan Marczyński ze szkółki CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy podpowiada jakie pnącza nadają się na zielone ściany  >>kliknij tu

pnacza
Autor: dr Szczepan Marczyński Jesienna kompozycja - winobluszcz pięciolistkowy 'Troki' REDWALL i powojnik 'Lambton Park'
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.