Zakładamy ogród różany. Róże w ogrodzie - poradnik

2018-05-29 11:34

Róże w ogrodzie. Chcesz mieć ogród różany? Radzimy, co zrobić by róże w ogrodzie pięknie się prezentowały. Ogród różany: wybór miejsca oraz właściwe przygotowanie gleby.

Ogród różany to marzenie wielu z nas. Lubimy romantyczne ogrody. Podpowiadamy, jak założyć ogród różany i gdzie najlepiej posadzić róże w ogrodzie.

RÓŻE: zobacz piękne odmiany róż, które warto mieć w ogrodzie.

Róże w ogrodzie: sadzenie

Róże potrzebują stanowiska ciepłego i zacisznego, dobrze nasłonecznionego, ale nie suchego i gorącego. Lepiej więc nie sadźmy róż w ogrodzie przy południowych ścianach, bo tu kwiaty szybko przekwitają, a odmiany róż o purpurowych płatkach mogą ulec poparzeniu. Na ogród różany nie polecamy też miejsca przy północnych ścianach, na skarpach o wystawie północnej i pod gęstymi koronami drzew. Dla róż jest tam zbyt ciemno, chłodno i wilgotno. Ponieważ róże źle znoszą przeciągi, nie będą dobrze rosły przy narożnikach domów.

Róże w ogrodzie: co posadzić obok róż

Sąsiedztwo dla róż: dobrym sąsiedztwem dla róż są czosnki (nie tylko te jadalne, lecz także ozdobne) oraz lawenda. Zawarte w olejkach lotnych związki chronią krzewy róż przed szkodnikami i chorobami. Niezastąpione są też aksamitki rozpierzchłe, które niszczą nicienie glebowe (potrzebują na to co najmniej 3 miesięcy, trzeba więc obsadzać lub obsiewać nimi rabatę najwcześniej, jak to możliwe).

Sadzimy róże w ogrodzie: przygotowanie podłoża dla róż

Gleba dla róż powinna być żyzna, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna. Poziom wód gruntowych nie może być wyższy niż 1 m. Przed posadzeniem róż ziemię w promieniu 40–60 cm przekopuje się na głębokość około 60 cm, oczyszcza z kamieni i chwastów oraz zasila kompostem. Szczególnej uwagi wymaga gleba mało urodzajna – piaszczysta i zbyt przepuszczalna. Warto ją wzbogacić w próchnicę, dodając do niej jesienią (w roku poprzedzającym sadzenie róż) przekompostowany obornik, kompost lub odkwaszony torf. Ziemię zbyt zwięzłą, gliniastą trzeba rozluźnić, mieszając ją z drobnym żwirem, piaskiem lub przekompostowaną korą sosnową. Ważny jest odczyn podłoża – jego pH powinno wynosić 6–6,5. Jeżeli jest niższy (gleba zbyt kwaśna), dodaje się nawozu wapiennego – mielonej kredy lub dolomitu (najlepiej jesienią, ale można cztery tygodnie przed sadzeniem roślin).

Róże – królowe ogrodów