Jak odmłodzić żywopłot z ligustru

2009-07-06 2:00
Galeria: Ligustr pospolity
Autor: Magdalena Michalak

Stary żywopłot z ligustru często na górze jest gęsty, ale dół tworzą zdrewniałe, łysawe gałęzie. Czy pomoże przycięcie roślin (na jakiej wysokości), żeby były gęste od samego dołu? Kiedy najlepiej to zrobić? Radzimy: jak odmłodzić żywopłot z ligustru.

Żywopłot z ligustru: jak odmłodzić

Żywopłot z ligustru można odmłodzić poprzez jego radykalne przycięcie. Wykonuje się je wczesną wiosną, 20 cm nad ziemią. Cięcie pobudzi do rozwoju pąki, z których wyrosną nowe pędy. W roku poprzedzającym odmładzanie żywopłotu należy go wzmocnić nawozami wieloskładnikowymi (na przykład Azofoską). W kolejnych latach rośliny przycina się tak jak w nowo założonym żywopłocie: młode pędy skraca się o połowę, a gdy krzewy się zagęszczą – o jedną trzecią. Gdy rośliny osiągną pożądaną wysokość, można skracać prawie całe przyrosty, pamiętając o prawidłowym ukształtowaniu żywopłotu. Jego szczyt powinien być węższy od podstawy. Dzięki temu światło będzie docierało do dolnych partii krzewów, co spowoduje ich równomierne zagęszczenie. Poza tym cięcie żywopłotu w stożek zapobiegnie jego uszkodzeniom przez wiatr, a zimą przez zalegający na gałęziach śnieg.

Żywopłot w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE