Jak odmłodzić żywopłot z ligustru

2009-07-06 2:00 Agnieszka Kobus

Stary żywopłot z ligustru często na górze jest gęsty, ale dół tworzą zdrewniałe, łysawe gałęzie. Czy pomoże przycięcie roślin (na jakiej wysokości), żeby były gęste od samego dołu? Kiedy najlepiej to zrobić? Radzimy: jak odmłodzić żywopłot z ligustru.

Żywopłot z ligustru: jak odmłodzić

Żywopłot z ligustru można odmłodzić poprzez jego radykalne przycięcie. Wykonuje się je wczesną wiosną, 20 cm nad ziemią. Cięcie pobudzi do rozwoju pąki, z których wyrosną nowe pędy.
W roku poprzedzającym odmładzanie żywopłotu należy go wzmocnić nawozami wieloskładnikowymi (na przykład Azofoską). W kolejnych latach rośliny przycina się tak jak w nowo założonym żywopłocie: młode pędy skraca się o połowę, a gdy krzewy się zagęszczą – o jedną trzecią. Gdy rośliny osiągną pożądaną wysokość, można skracać prawie całe przyrosty, pamiętając o prawidłowym ukształtowaniu żywopłotu. Jego szczyt powinien być węższy od podstawy. Dzięki temu światło będzie docierało do dolnych partii krzewów, co spowoduje ich równomierne zagęszczenie. Poza tym cięcie żywopłotu w stożek zapobiegnie jego uszkodzeniom przez wiatr, a zimą przez zalegający na gałęziach śnieg.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Julik
|

Właśnie o sposobie cięcia żywopłotu.Zawsze tnę żywopłoty zwężając górę i zostawiając szerszy u podstawy.Myślę ze dlatego aby dolne gałązki, pędy miały dostęp do słońca zagęszczając dól i trzymaąc żywopłot w pionie.Ciełem tak 800m żywopłotu w mieście.Itu nie wszyscy rozumieją to co robie;bo wcześniej inni cięli bardziej dolne części ;efekt; kładzacy się na chodnik żywopłot.Teraz tam gdzie nie da się już nic zrobić trzeba sadzić od nowa(ligustr,bukszpan)

Anonymous
|

Ligustr (po łacinie Ligustrum) i bukszpan (po łacinie Buxus) to dwa różne rodzaje roślin

mapi
|

to jest odmiana bukszpanu?