Kup parkan w sklepie. Gotowe ogrodzenia metalowe

2016-09-02 12:21
Ogrodzenie metalowe
Autor: Betafance Ogrodzenie to jeden z elementów architektonicznych. Powinno pasować do domu oraz jego otoczenia, a także dodawać posesji uroku. Bardzo trudno jest pogodzić funkcję dekoracyjną z ochronną

Dlaczego gotowe ogrodzenia metalowe są lepsze od tych budowanych od podstaw? Wszystkie elementy parkanu pochodzą od jednego producenta i masz na nie gwarancję.

Siatka ogrodzeniowa

Jest chętnie stosowana jako ogrodzenie tymczasowe mające wydzielać i chronić posesję do czasu, aż wybudujesz to właściwe. Siatka zastępuje też reprezentacyjne ogrodzenie w miejscach, gdzie uroda i funkcje ochronne nie mają dużego znaczenia. W sprzedaży jest siatka ocynkowana, ocynkowana i malowana, a także ocynkowana i powlekana plastizolem. Siatki splatane są elastyczniejsze od zgrzewanych, za to te drugie są trwalsze i solidniejsze. Giętkie karbowane druty poziome zastępują tu z powodzeniem poziome druty napinające stosowane do siatek elastycznych. Ich sztywność zwiększa się poza tym dzięki podwójnemu rozmieszczenie tych drutów – na dole i na górze siatki. Sztywność zależy od wielkości oczek i grubości drutu. Im cieńszy drut i większe oczka, tym siatka bardziej wiotka. Siatki mają wysokość 75-210 cm. Do siatki dokupuje się słupki – z metalu lub PCW zbrojonego prętami stalowymi – zawsze dłuższe od siatki o głębokość posadowienia powiększoną o mniej więcej 7 cm.

Prefabrykowana podmurówka
Autor: JONIEC Prefabrykowane betonowe wsporniki i podmurówki są stosowane przede wszystkim do ogrodzeń panelowych

Panelowe ogrodzenia metalowe

Kupuje się je razem ze słupkami. Słupki są wykonywane z zamkniętych profili metalowych o przekroju kwadratowym lub okrągłym bądź z profili z PCW zbrojonych stalowymi prętami. Przęsła, zwane też panelami, składają się z szeregu prętów pionowych połączonych na górze i na dole prętami poziomymi. Te ostatnie usztywniają przęsło, dlatego też czasami są montowane podwójnie – po jednej i po drugiej stronie prętów pionowych. Bardzo często przęsła z prętów mają budowę siatki o prostokątnych oczkach (5/10, 5/20, 8/25 cm). Pręty pionowe mają średnicę od 4 do 8 mm, poziome – od 6 do 8 mm. Wysokość paneli wynosi przeważnie 63-243 cm, długość – 240-250 cm, a wysokość słupków mieści się w przedziale 60-410 cm. Wszystkie elementy mogą być ocynkowane, pomalowane proszkowo lub powleczone kolorowym (przeważnie zielonym) poliestrem. Wraz ze słupkami i panelami można kupić również furtkę albo bramę wjazdową.

Warto wiedzieć

Fundamenty pod siatke ogrodzeniową

Są to najczęściej stopy fundamentowe z betonu, w których osadza się poszczególne słupki i podpory słupków. Najpierw robi się wykopy, a na ich dno wylewa warstwę chudego betonu. Gdy beton zwiąże, do wykopów wkłada się słupki i je podpiera. Następnie wykopy są wypełniane gęstym betonem. Kiedy zyska on oczekiwaną wytrzymałość, słupki będą już nie do ruszenia. Innym sposobem jest zabetonowanie plastikowych rurek, które utworzą gniazda na słupki o przekroju okrągłym. Czasem słupki wkłada się w świeży, ale zgęstniały beton i podpiera do momentu jego związania, co trwa przeważnie około tygodnia.

Fundamenty pod ogrodzenie przęsłowe

Stopy (a jeśli między słupkami przewidziana jest podmurówka, to także ławy) wykonuje się z betonu. Konieczny będzie wykop, najlepiej na tyle głęboki, by jego dno znalazło się poniżej poziomu przemarzania gruntu (zmarzlina nie wysadzi wówczas fundamentów, czyli nie wypchnie ich w górę, powodując zniszczenia). W wykopie buduje się deskowanie, układa zbrojenie (zgodne z projektem) i tak przygotowaną formę wypełnia betonem. Po dwóch lub trzech tygodniach można się pozbyć desek i zasypać fundament.

Montaż ogrodzenia metalowego z paneli
Autor: Betafance Po wytyczeniu linii przebiegu ogrodzenia trzeba zrobić wykopy pod stopy fundamentowe. Na dno wykopów wlewa się 10-centymetrową warstwę betonu i czeka, aż zwiąże. Panel łączy się z obu stron ze słupkami i element taki ustawia w linii ogrodzenia. Słupki wkłada się do wykopów, koryguje ich ustawienie względem pionu i dobrze podpiera. Wykopy wypełnia się gęstą mieszanką betonową. Teraz można na przemian montować panele i słupki

Gotowe ogrodzenia z metalu

Mają słupki z kształtowników stalowych bądź aluminiowych o zamkniętym przekroju kwadratowym, romboidalnym albo okrągłym. Od góry są zaspawane lub zamknięte specjalnym kapturkiem z tworzywa sztucznego. Mają fabrycznie wykonane uchwyty do przykręcania przęseł albo wraz z nimi kupuje się obejmy do ich przytwierdzania. Przęsła są zrobione z prętów stalowych – prostych lub dekoracyjnie formowanych, ewentualnie z płaskowników bądź profili zamkniętych. Słupki i przęsła są pozostawione w wersji ocynkowanej albo też malowane. Niektóre ogrodzenia są powlekane poliestrem. Słupki łączy się z przęsłami na śruby. Polecane są do tego celu te z nakrętkami samozrywalnymi. Nakrętki takie odrywają się po dokręceniu. Przęsło jest wówczas zabezpieczone przed wymontowaniem (na przykład przez złodzieja). Słupki mają wysokość 123-280 cm, a przęsła – 100-203 cm. Długość przęseł to 250-300 cm. Oczywiście są również dostępne systemowe bramy (rozwieralne lub przesuwne) i furtki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie