| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Układanie krawężnika. Jak wybrać odpowiednie obrzeże do kostki brukowej

Układanie krawężnika. Jak wybrać odpowiednie obrzeże do kostki brukowej

Jednym z etapów układania kostki brukowej jest zaprojektowanie biegu ścieżki i ułożenie krawężnika- obramowania. Mogą być nim różne elementy: koryta ściekowe, palisady, gazony czy klasyczne krawężniki. Można również zastosować tą samą kostkę brukową, która będzie tworzyła nawierzchnię ścieżki. Technologia zastosowania jest bardzo podobna. Zobacz jak układać obrzeża ścieżek w Twoim ogrodzie.

Obrzeża - funkcjonalność i estetyka

Układanie krawężnika lub innych obrzeży ścieżek z kostki brukowej ma na celu rozdzielnie różnych funkcji stref w ogrodzie. Drugim aspektem jest estetyka, ale najważniejszą funkcją obrzeży jest wzmocnienie nawierzchni i zabezpieczenie przed rozsuwaniem się elementów pod wpływem obciążenia.

Jeżeli na pewnym odcinku krawężnik ma stanowić ścianę oporową to warto pomyśleć o mocniejszej konstrukcji, jak np. palisada lub gazon. Podczas, gdy zależy ci na jak najsubtelniejszym wykończeniu obrzeży możesz zastosować wykończenie nawierzchni z kostki brukowej.

Układanie krawężnika po łuku

Stosunkowo łatwo układa się obrzeża ograniczone liniami prostymi. Jednak kiedy ścieżka biegnie po łuku sprawa wygląda nieco trudniej. Niestety taki kształt nawierzchni ogranicza możliwość użycia niektórych materiałów. Dużą rolę spełnia w tym przypadku poprawność geometryczna wytyczania nawierzchni ścieżki. Punktami newralgicznymi są miejsca styku poszczególnych odcinków prostych i idących po łuku. W tych strefach odcinki powinny łączyć się ze sobą dokładnie w punktach styczności.

Aby uniknąć docinania skrajnych elementów, na początku powinieneś próbnie ułożyć kilka rzędów kostki, które ostatecznie wyznaczą szerokość ścieżki.

Montaż

Najpierw wykonujemy wykop pod fundament. Oznacza to grubość elementu plus 10 cm z każdej strony. Zasada ta dotyczy głównie krawężników, palisad i kostki brukowej. W przypadku gazonów i koryt ściekowych wystarczy szerokość elementu. Głębokość wykopu to wysokość elementu i ławy betonowej, grubość warstwy odsączającej oraz wysokość oparcia, która z tylnej strony krawężnika powinna wynosić 10-20 cm. Krawężnik, pomiędzy różnymi elementami, musi zachować fugę 3-5 mm. Ma ona na celu zniwelowanie naprężeń termicznych oraz nierównomiernego osiadania gruntu.

W przypadku koryt ściekowych i gazonów, jako fundament wystarczy warstwa chudego betonu o szerokości równej elementu obrzeżowego.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak odnowić drewniane ogrodzenia, a jak...

Nawet najlepiej wykonane płoty i ogrodzenia po pewnym czasie niszczeją. Szczególną uwagę należy...

Układanie kostki brukowej wokół domu – jaką...

Decydując się na układanie nowej nawierzchni z kostki brukowej lub płyt betonowych, powinniśmy brać pod uwagę...

Nawierzchnie najlepiej przepuszczające wodę. Pod...

Urządzając teren wokół domu, należy starannie przemyśleć dobór nawierzchni. Warto wybrać taką,...

Z czego powstają ogrodzenia murowane? Ogrodzenia...

Murowane ogrodzenie składa się przeważnie ze słupków, podmurówki i przęseł. Przęsła stalowe do...

Jak dopasować ogrodzenie do stylu domu? 26 zdjęć...

Płot, furtka i brama wejściowa składające się na ogrodzenie wokół domu powinny tworzyć zgraną całość,...

Sprytny sposób na ścieżki ogrodowe - bruk...

Drewno i żwir to materiały, które znajdziemy właściwie w każdym ogrodzie. Naturalnym jest więc myśl,...