| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Układanie krawężnika. Jak wybrać odpowiednie obrzeże do kostki brukowej

Układanie krawężnika. Jak wybrać odpowiednie obrzeże do kostki brukowej

Jednym z etapów układania kostki brukowej jest zaprojektowanie biegu ścieżki i ułożenie krawężnika- obramowania. Mogą być nim różne elementy: koryta ściekowe, palisady, gazony czy klasyczne krawężniki. Można również zastosować tą samą kostkę brukową, która będzie tworzyła nawierzchnię ścieżki. Technologia zastosowania jest bardzo podobna. Zobacz jak układać obrzeża ścieżek w Twoim ogrodzie.

Obrzeża - funkcjonalność i estetyka

Układanie krawężnika lub innych obrzeży ścieżek z kostki brukowej ma na celu rozdzielnie różnych funkcji stref w ogrodzie. Drugim aspektem jest estetyka, ale najważniejszą funkcją obrzeży jest wzmocnienie nawierzchni i zabezpieczenie przed rozsuwaniem się elementów pod wpływem obciążenia.

Jeżeli na pewnym odcinku krawężnik ma stanowić ścianę oporową to warto pomyśleć o mocniejszej konstrukcji, jak np. palisada lub gazon. Podczas, gdy zależy ci na jak najsubtelniejszym wykończeniu obrzeży możesz zastosować wykończenie nawierzchni z kostki brukowej.

Układanie krawężnika po łuku

Stosunkowo łatwo układa się obrzeża ograniczone liniami prostymi. Jednak kiedy ścieżka biegnie po łuku sprawa wygląda nieco trudniej. Niestety taki kształt nawierzchni ogranicza możliwość użycia niektórych materiałów. Dużą rolę spełnia w tym przypadku poprawność geometryczna wytyczania nawierzchni ścieżki. Punktami newralgicznymi są miejsca styku poszczególnych odcinków prostych i idących po łuku. W tych strefach odcinki powinny łączyć się ze sobą dokładnie w punktach styczności.

Aby uniknąć docinania skrajnych elementów, na początku powinieneś próbnie ułożyć kilka rzędów kostki, które ostatecznie wyznaczą szerokość ścieżki.

Montaż

Najpierw wykonujemy wykop pod fundament. Oznacza to grubość elementu plus 10 cm z każdej strony. Zasada ta dotyczy głównie krawężników, palisad i kostki brukowej. W przypadku gazonów i koryt ściekowych wystarczy szerokość elementu. Głębokość wykopu to wysokość elementu i ławy betonowej, grubość warstwy odsączającej oraz wysokość oparcia, która z tylnej strony krawężnika powinna wynosić 10-20 cm. Krawężnik, pomiędzy różnymi elementami, musi zachować fugę 3-5 mm. Ma ona na celu zniwelowanie naprężeń termicznych oraz nierównomiernego osiadania gruntu.

W przypadku koryt ściekowych i gazonów, jako fundament wystarczy warstwa chudego betonu o szerokości równej elementu obrzeżowego.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Oświetlenie ogrodowe - pomysły na oświetlenie...

Oświetlenie ogrodowe ułatwi poruszanie się po działce wieczorem. Światło powinno być skierowane na...

Ogrodzenie drewniane, betonowe i plastikowe....

Kupując gotowe ogrodzenie domu, otrzymujesz wszystko, co niezbędne do jego montażu. Oprócz ogrodzeń...

Nawierzchnie najlepiej przepuszczające wodę. Pod...

Urządzając teren wokół domu, należy starannie przemyśleć dobór nawierzchni. Warto wybrać taką,...

Ogrodzenia kute: galeria zdjęć pięknych ogrodzeń...

Ogrodzenia kute zawsze były atrakcyjną propozycją. Często też stanowiły powód zazdrości – z...

Formalności prawne przy budowie ogrodzenia. Czy...

Obecnie formalności związane z budową ogrodzenia zależą jedynie od jego wysokości. Jeżeli ogrodzenie nie...