Spis treści
W regionie szczeciński Ogród Różany uznawana jest za jedno z najpiękniejszych i najważniejszych miejsc prezentujących sztukę ogrodniczą i krajobraz. Idealna na sesję fotograficzną, rodzinny spacer, a przede wszystkim — na chwilę wytchnienia wśród tysięcy kwiatów i zieleni. Warto tu zajrzeć, aby zobaczyć jakie róże posadzić w swoim ogrodzie. Na rabatach są informacje z nazwami posadzonych tu odmian wspaniałych kwiatów.
Różanka – ogród modernistyczny
Założony w 1928 roku z okazji ogrodniczego zjazdu, przetrwał II wojnę światową niemal bez szwanku. W latach powojennych służył mieszkańcom i został zmieniony a później przekazano go Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. W 2005 r. ponownie jego właścicielem stało się miasto. W latach 2006–2007 odzyskał dawny blask dzięki zachowanemu układowi przestrzennemu i jego elementom. Odtworzono częściowo charakter jego oryginalnego stylu z lat trzydziestych XX w. wg projektu arch. Małgorzaty Haas-Nogal i współpracy z Akademią Rolniczą w Szczecina.
W projekcie uwzględniono m.in. dobór odmian róż oraz rekonstrukcję niewielkiej fontanny z rzeźbami ptaków. W projekt włączono też zachowaną zieleń z pierwotnego założenia, np. egzotyczne drzewa: metasekwoję chińską, świerk serbski, miłorząb, grab amerykański.
Różanka – 9000 róż i ptasia fontanna
Dziś na obszarze dwóch hektarów podziwiać można ponad 9 tys. róż w 99 starannie dobranych odmianach – od rabatowych i parkowych, przez pnące, po kwitnącą już w kwietniu „Canary Bird”. Pięknym akcentem ogrodów jest „Ptasia Fontanna” – pierwotnie zaprojektowana przez Kurta Schwerdtfegera z 1935 r. i odtworzona na podstawie archiwalnych zdjęć: trzy gęsi to zabytkowe figury, czwarta powstała jako kopia. Wokół fontanny podziwiać można rabaty sezonowe i byliny. W ogrodzie jest także plac zabaw i estrada.
„Różanka” jest także miejscem imprez kulturalnych - latem odbywają się tu koncerty plenerowe, spotkania autorskie, potańcówki i warsztaty z cyklu Różany Ogród Sztuki.

Zobacz także: Róże w ogrodzie – najpiękniejsze aranżacje i inspiracje