Twój balkon nie musi być pusty zimą. Te rośliny zdobią go przez 365 dni!

2025-07-09 15:45

Sezon letni sprzyja uprawie roślin na balkonach, ale jesienią kwiaty jednoroczne kończą wegetację, a sezonowe trafiają do przechowalni, przez co balkony pustoszeją i tracą swój wakacyjny urok. Istnieje jednak grupa roślin, które mogą nam zapewnić efekt dekoracyjny przez cały rok sprawiając, że nawet w ponure, zimowe dni chętnie będziemy zaglądać na balkon i cieszyć się własną oazą zieleni. Poznaj rośliny na balkon, które są dekoracyjne cały rok!

Spis treści

  1. Iglaki na balkon
  2. Byliny całoroczne na balkon
  3. Krzewy zimozielone na balkon
  4. Jak dbać o całoroczne rośliny na balkonie?
  5. Sadzenie roślin całorocznych na balkonie
  6. Zimowanie roślin całorocznych na balkonie

Iglaki na balkon

Do grona wieloletnich roślin polecanych na balkony należą głównie iglaki, które zachowują swoje ulistnienie przez cały rok. Oczywiście nie wszystkie nadają się do uprawy w pojemnikach, ale jeśli wybierzemy odpowiednie odmiany, nasz zimowy balkon stanie się miejscem wyjątkowym i atrakcyjnym. Iglaki przeznaczone do uprawy na balkonie powinny charakteryzować się m.in. powolnym wzrostem, kompaktowymi rozmiarami i dostatecznie dużą odpornością na mróz.

Znajdziemy je wśród:

  • żywotników zachodnich (m.in. odmiany 'Brobeck's Tower', 'Maria', 'Green Bubble', 'Green Egg', 'Waterfield', 'Little Champion', 'Bablin', 'Cloth of Gold', 'Konfetti'),
  • jałowców (m.in. jałowiec pospolity 'Compressa', jałowiec chiński 'Blaauw'),
  • cisów (np. cis pospolity 'Renke's Kleiner Grüner'),
  • sosen (np. sosna pospolita 'Saxatilis').

Na uwagę zasługuje również mikrobiota syberyjska.

Przeczytaj też: Jak sadzić i pielęgnować iglaki na balkonie?

Byliny całoroczne na balkon

Kolejna grupa roślin całorocznych to byliny. I choć ich wybór jest skromniejszy niż w przypadku iglaków, kilka gatunków sprawdzi się na balkonie całkiem dobrze, w tym m.in.:

  • dąbrówka rozłogowa,
  • goździk siny,
  • trzmielina Fortune'a (np. 'Canadale Gold', 'Emerald 'n' Gold'),
  • bergenia (np. 'Glockenturm', 'Flirt', 'Herbstblüte'),
  • rogownica kutnerowata,
  • mrozoodporne bambusy (np. fargezja parasolowata odmiana 'Elias'),
  • pnącza (np. bluszcz pospolity).
Zimozielone iglaki

i

Autor: Ivan Murauyou/Getty Images Zimozielone iglaki uprawiane w donicach

Krzewy zimozielone na balkon

Do uprawy na balkonie możemy też wybrać zimozielone krzewy, musimy jednak pamiętać, że większość z nich to rośliny wrażliwe na mroźne wiatry i suszę fizjologiczną, dlatego wymagają zacisznego stanowiska i zimowego nawadniania. Do polecanych na balkon gatunków należą m.in.:

  • bukszpan wieczniezielony (np. odmiany 'Blauer Heinz', 'King Midas'),
  • ostrokrzew Meservy (np. odmiana 'Cousin'),
  • kiścień 'Reinbow',
  • mahonia pospolita 'Apollo'.
Bukszpan

i

Autor: GettyImages Bukszpan nadaje się znakomicie do uprawy pojemnikowej

Jak dbać o całoroczne rośliny na balkonie?

Rośliny całoroczne mogą być wspaniałą ozdobą balkonu przez okrągły rok, trzeba jednak starannie o nie zadbać, gdyż są bardziej wymagające od roślin sezonowych.

  • Stanowisko

Planując całoroczną uprawę roślin w pojemnikach, należy dobrać je do panujących na balkonie warunków, gdyż jedne gatunki wolą stanowiska cieniste (np. cisy, mikrobioty), inne natomiast preferują słoneczne (np. sosny, goździki).

  • Podlewanie i nawożenie

W przeciwieństwie do roślin uprawianych w gruncie, rośliny rosnące w pojemnikach mają do dyspozycji ograniczoną ilość podłoża, przez co są bardziej narażone na przesuszenie i zalanie. Szybciej też zużywają dostępne w ziemi składniki pokarmowe, dlatego powinny być systematycznie, ale umiarkowanie podlewane, a w sezonie wegetacyjnym także zasilane odpowiednimi dla danego gatunku nawozami.

Przeczytaj też: Rośliny na balkon. Jak sadzić i pielęgnować rośliny w pojemnikach

Pamiętaj!

Rośliny zimozielone prowadzą wegetację przez cały rok i chociaż zimą ich procesy życiowe zwalniają, nadal pobierają i oddają wodę do otoczenia, dlatego jeśli nie mogą jej uzupełnić, narażone są na tzw. suszę fizjologiczną, która szybko może doprowadzić do ich śmierci. Aby temu zapobiec, zimą, w okresach odwilży, rośliny w pojemnikach także trzeba lekko nawadniać.

Sadzenie roślin całorocznych na balkonie

Całoroczne rośliny przeznaczone na balkon, najlepiej sadzić wczesną jesienią, gdyż o tej porze roku temperatura jest zwykle umiarkowana, a wilgotność powietrza większa, co sprzyja ukorzenianiu się roślin.

Rośliny całoroczne sadzimy do trwałych, mrozoodpornych donic z tworzywa lub odpowiednio zaimpregnowanych, drewnianych skrzyń. Wszystkie pojemniki powinny mieć otwory odpływowe oraz grubą warstwę drenażu na dnie. Wypełniamy je podłożem odpowiednim dla danego gatunku roślin (o odczynie lekko kwaśnym lub kwaśnym, np. dla tui czy kiścieni oraz obojętnym lub zasadowym, np. dla goździków). Podłoże warto dodatkowo wymieszać z hydrożelem, keramzytem, wermikulitem lub perlitem, które kumulują wodę, a następnie oddają ją do ziemi w miarę potrzeb, chroniąc w ten sposób rośliny przed suszą i zalaniem.

Przeczytaj też: Zimowa pielęgnacja iglaków uprawianych w donicach: co zrobić, by dobrze przezimowały?

Zimowanie roślin całorocznych na balkonie

Dla całorocznych roślin uprawianych na balkonach najgorszym okresem jest zima. Ze względu na małą ilość podłoża w donicy, ich korzenie nie są dostatecznie chronione przed mrozem, dlatego jesienią należy starannie zabezpieczyć je przed chłodem, owijając pojemniki słomianymi matami lub grubą włókniną oraz ustawiając na warstwie izolacyjnej (np. płycie styropianowej). Można też zdecydować się na zakup wygodnych i estetycznych pokrowców termicznych na doniczki (znajdziemy je w sklepach internetowych) lub umieścić donice w kartonowych pudłach, wypełnionych np. kawałkami styropianu lub folią bąbelkową.

Folią nigdy nie wolno natomiast okrywać samej rośliny, gdyż materiał ten nie przepuszcza wody ani powietrza i potęguje działanie promieni słonecznych, dlatego pod folią rośliny nie mogą prawidłowo funkcjonować, a podczas słonecznej pogody grozi im zaparzenie. Części nadziemne roślin osłaniamy materiałem przepuszczającym powietrze (np. specjalnymi kapturami ochronnymi).

Przeczytaj też: Jak zabezpieczyć na zimę rośliny wieloletnie na balkonie i tarasie? Tak osłonisz je przed mrozem!

Murator Google News
Murator Ogroduje #2: Najlepsze byliny na balkon i taras
Murowane starcie
Taras – bez dachu czy zadaszony? MUROWANE STARCIE