Dziurawe nawierzchnie – pomysły na podjazdy i podejścia, które zatrzymają deszcz na działce i nie zmienią klimatu wokół domu

2025-07-25 15:21

Miejsce parkingowe przed garażem, podjazd od bramy czy ścieżka od furtki może być wykonana w sposób ułatwiający retencję wody na działce. Takie elementy współczesnego otoczenia domu są bardzo modne i funkcjonalne. Przepuszczalne i nie nagrzewające się nawierzchnie będą bardzo równe, chociaż niekoniecznie wygodne do spacerów w szpilkach.

Spis treści

  1. Płyty jak przydomowe wyspy
  2. Kostka, ale dziurawa
  3. Koronkowy beton
  4. Plastikowa konstrukcja
  5. Żwirek bez muchomorka
  6. Pomieszanie z poplątaniem
  7. Ogródek deszczowy na wspomaganie

Płyty jak przydomowe wyspy

To doskonałe wykorzystanie nowoczesnych i bardzo modnych płyt z kamienia czy bardzo modnego ostatnio betonu, które jednak nie tworzą monolitycznej nawierzchni. W zależności od swoich wymiarów zatapiane są w trawnikach lub powierzchni wyłożonej żwirem. Wyglądają jak wyspy.

Mniejsze formaty pośród traw i klombów z kwiatami czy pośród krzewów będą tworzyć „wyspowe” alejki w ogrodzie, większe mogą utworzyć fragmenty na podjeździe czy przed garażem w żwirowej otoczce ustabilizowanej ażurowymi elementami z betonu lub tworzywa. Ważne, że taka powierzchnia nie nagrzewa się na całej swojej powierzchni a deszcz nawet bardzo obfity wsiąknie wokół w ziemię – trzeba zapewnić, aby łatwo przesiąkał do podłoża.

Kostka, ale dziurawa

Bruk z kostki przy odpowiednim zastosowaniu materiału do spoinowania jest w pewnym stopniu przepuszczalny, ale przy domu możemy sobie pozwolić na zastosowanie kostek z naturalnego kamienia lub betonu z szerszymi spoinami wypełnionych specjalnymi mieszankami piaskowo-żwirowymi, które ustabilizują powierzchnię i będą chłonne.

Dla ułatwienia pracy i zwiększenia możliwości obciążenia nawierzchni można zastosować specjalne betonowe kostki ekologiczne. Dzięki nim możliwe jest nawet połączenie betonowej nawierzchni z darnią. Takie połączenie umożliwiają i ułatwiają wypusty na ściankach bocznych kostki, dzięki którym wokół każdej kostki powstaje równomierna szczelina. W niej możemy zasadzić trawę, która ma miejsce na rozrastanie się na krawędziach poszczególnych elementów. Oczywiście miejsce trawy może też zająć żwir czy inny materiał przepuszczalny dla wody.

Koronkowy beton

Betonowe płyty ażurowe występują w wymiarach ułatwiających ręczne układanie (50 x 50, 60 x 40 cm), zapewniają stabilne podłoże o takich samych parametrach użytkowych jak elementy pełne, a przy tym są przepuszczalne dla wody. Otwory w płytach zasypuje się ozdobnym kruszywem lub obsadza trawą albo roślinami w rodzaju rozchodników, co pozwala stworzyć przed domem zielony podjazd. Podobne do płyt ażurowych są płyty lite, ale z wyprofilowanymi krawędziami, które umożliwiają montaż i zachowanie odpowiedniego dystansu między elementami. Wolne szczeliny między takimi płytami wypełnia się dowolnie wybranym przepuszczalnym materiałem lub obsadza roślinnością.

Plastikowa konstrukcja

Ażurowe kratki z tworzyw sztucznych to lekkie zamienniki betonowych płyt podobnego typu. Są wykonane z wytrzymałych na nacisk i odpornych na warunki atmosferyczne polimerów. Dodatkowo wzmacnia je konstrukcja o strukturze plastra miodu. Przykładowe wymiary takich kratek to 40 x 40, 50 x 50, 60 x 40 cm. Cienkie, a zarazem mocne ścianki pozwalają na niemal całkowite wypełnienie takiej nawierzchni dowolnym materiałem, który całkowicie zasłoni elementy konstrukcji. Możliwe jest również wyeksponowanie ażurowych oczek, które mogą mieć różny kształt. Na stabilnym gruncie można z nich układać chodniki lub alejki bezpośrednio na warstwie nośnej po zdjęciu warstwy humusu.

Żwirek bez muchomorka

Żwir i drobne kamyczki same w sobie są dobrą i całkowicie przepuszczalną nawierzchnią. Utrzymanie w ryzach takiej drobnowymiarowej, sypkiej płaszczyzny pomaga kształt drobnych elementów pozwalających na zakleszczanie się i klinowanie – zresztą od tego ostatniego słowa pochodzi jeden z takich popularnych materiałów kamiennych, czyli kliniec. Oczywiście takie wzajemne stabilizowanie się materiału nawierzchni nie byłoby możliwe bez trwałego i stabilnego jego ograniczenia na krawędziach, a więc mocnych obrzeży. Można też taką powierzchnie podzielić wzmocnieniami poprzecznymi, ograniczającymi wielkość.  

Pomieszanie z poplątaniem

Wszystkie materiały nawierzchniowe można z powodzeniem łączyć ze sobą, tworząc naprawdę piękne i bardzo funkcjonalne utwardzone przestrzenie wokół domu. Powinny być dobrze dobrane do rodzajów gruntu i rzeźby terenu, co pozwoli wykorzystać ich właściwości techniczne i dekoracyjne w maksymalnym stopniu. Warto przy ich zaprojektowaniu skorzystać z rad lub projektu profesjonalistów od architektury krajobrazu i tworzeniu ogrodów.

Ogródek deszczowy na wspomaganie

Chłonne nawierzchnie, szczególnie te o dużej powierzchni można wspomóc w retencji. Staw ogrodowy to koszty w budowie i późniejszym utrzymaniu, ale warto na ogrodzie pomyśleć o takim ukształtowaniu terenu, aby zwiększyć jego powierzchnię chłonną, np. poprzez zagłębienie z dobrym drenażem, które nie zmieni zanadto układu funkcjonalnego ogrodu, ale spełni zadanie rezerwuaru nadmiaru wód deszczowych w czasie największych ulew. W takim miejscu okresowo w okresie letnim wilgotnym lub chwilowo nawodnionym można posadzić rośliny, które lubią takie warunki terenowe, a dodatkowo pełnią rolę naturalnych osuszaczy gruntu. Od razu przychodzą na myśl wierzby czy odmiany mrozoodpornych bambusów dla wielbicieli egzotyki. Taki ogródek deszczowy nie wymaga wielu zabiegów.

Murator Google News
Murator Ogroduje #2: Ogród naturalistyczny
Murowane starcie
Basen – tak czy nie? MUROWANE STARCIE

Zobacz także: Zapomniane porady ogrodowe przodków. Zdjęcia