Projekt nawierzchni w ogrodzie - jak zaplanować ogrodowe ścieżki i podjazd do garażu?

2023-02-20 12:22

Co powinien uwzględniać projekt nawierzchni? Skąd go wziąć? Jakie nawierzchnie wykonamy bez projektu? Kiedy najlepiej wykonywać prace nawierzchniowe? Wszystkie odpowiedzi w artykule.

Nawierzchnia w ogrodzie
Autor: Marcin Czechowicz, projekt: Daniel Cieślik/ANTA ARCHITEKCI Nawierzchnie to integralna część ogrodu i muszą dobrze współgrać z zielenią otaczającą dom

Spis treści

  1. Projekt zagospodarowania terenu
  2. Projekt nawierzchni
  3. Co zrobisz bez projektu?
  4. Kiedy robić nawierzchnie w ogrodzie?
  5. Nawierzchnie na trudnych działkach

Projekt zagospodarowania terenu

Projekt zagospodarowania terenu jest częścią projektu architektonicznego. Powstaje on w oparciu o aktualną mapę geodezyjną. Muszą być w nim uwzględnione między innymi:

  • obrys działki,
  • rzędne parteru,
  • umiejscowienie poszczególnych budynków i elementów małej architektury (śmietnik, studnia, szambo, ogrodzenie).

Przeważnie brakuje w nim szczegółowego rozplanowania ścieżek i podjazdów. Dlatego, zanim zajmiesz się ich budową, powinieneś sporządzić dokładniejszy plan zagospodarowania przestrzeni. Najlepiej nie sam. Zleca się to na przykład architektowi krajobrazu lub projektantowi ogrodów. Któryś z nich, w porozumieniu z tobą, nie tylko ustali sposób ukształtowania terenu, nie tylko stworzy plan nasadzeń, ale też określi, gdzie mają się znaleźć ścieżki, a gdzie podjazd do garażu.

Projekt zagospodarowania otoczenia domu, wykończenia nawierzchni i rozmieszczenia roślin

Projekt nawierzchni

Projekt nawierzchni wykona np. firma wykonawcza, oferująca nawierzchnie z kostek lub płyt, bo będzie on jej potrzebny chociażby po to, aby mogła zaplanować i zamówić odpowiednią ilość materiału.

Często projekt taki jest bardzo dopracowany pod względem artystycznym. Zaplanowane są wówczas wzory z elementów o różnych kolorach i kształtach. Projekt w takiej formie jest bezpłatny, ale firmy pobierają za niego kaucję, którą zwracają dopiero wówczas, gdy klient kupi u nich kostkę lub inny materiał nawierzchniowy.

Przeczytaj tez:

Co zrobisz bez projektu?

Dla samego podjazdu i ścieżki prowadzącej do drzwi wejściowych robienie tak rozbudowanego projektu jest nieopłacalne. Fachowcy sporządzają jedynie szkic określający kształt i wymiary przyszłego podjazdu i innych nawierzchni oraz usytuowanie i wymiary dodatkowych elementów, takich jak na przykład korytka odwadniające, krawężniki, oświetlenie terenu.

Przeczytaj też:

Platformy komunikacyjne w ogrodzie
Autor: Andrzej Szandomirski Śmielsze projekty proponują stworzenie całych platform komunikacyjnych, umiejscowionych ponad poziomem terenu

Kiedy robić nawierzchnie w ogrodzie?

Oprócz projektu ważny jest też harmonogram robót. Budowę nawierzchni należy zaplanować na ciepłe, najlepiej letnie dni, kiedy pogoda jest już w miarę ustabilizowana.

Co najmniej z miesięcznym wyprzedzeniem powinieneś umówić się z fachowcami – operatorem minikoparki i firmą, która wykona nawierzchnie (chyba że wybrane przedsiębiorstwo świadczy kompleksowe usługi, także w zakresie prac ziemnych).

Nawierzchnie na trudnych działkach

Musisz też zdawać sobie sprawę, że na trudnych działkach, a chodzi zwłaszcza o te z nierównym terenem lub usytuowane na skarpach, przed budową nawierzchni trzeba będzie zaplanować wzmocnienia chroniące przed osuwaniem się gruntu – na przykład w formie murków oporowych.

Możesz też celowo „skomplikować teren”, samodzielnie formując wzniesienia, aby dodały działce swoistego charakteru. To również zadanie poprzedzające prace nad nawierzchniami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie