Ścieżki ogrodowe z płyt betonowych i z kamieni luźno ułożonych

2021-08-09 12:19
Ścieżka z płyt wśród roślin
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Marcin Rubik Alternatywne, omijające wnętrze domu dojścia z frontowej części działki na taras i do ogrodu można zrobić z płyt umieszczonych wśród roślin – na rabacie. Przestrzeń między nimi najlepiej wypełnić roślinami mało ekspansywnymi, nadającymi się do deptania

Ścieżki ogrodowe z płyt luźno ułożonych to alternatywa dla nawierzchni układanych w miejscach rzadziej uczęszczanych. Wygodne ścieżki z płyt można ułożyć szybko i bez pomocy fachowców. Płyty polecane na ścieżki mogą być nie tylko betonowe, ale wykonane z innych, równie atrakcyjnych materiałów.

Zdrowe otoczenie domu to takie, w którym przeważającą część zajmują rośliny, dlatego utwardzenie powierzchni powinno się ograniczyć do głównych szlaków komunikacyjnych oraz placów wypoczynku.

Do miejsc rzadziej odwiedzanych też warto poprowadzić ścieżki ogrodowe, ale minimalistyczne. Ścieżki z płyt luźno ułożonych mają tę zaletę, że nie trzeba ich budować od razu. Można poczekać, aż się zadomowimy w nowym otoczeniu, poznamy nasze potrzeby i wtedy świadomie podejmiemy decyzję, dokąd i jak je poprowadzić.

Płyty na ścieżki – jakie się nadają

Ścieżki zbudowane z tego samego budulca co pozostałe nawierzchnie ogrodowe lub taras stworzą spójną kompozycyjną całość. Najważniejsze, aby płyty na ścieżki były mrozoodporne i mało nasiąkliwe (by nie odbarwiły się pod wpływem chemii stosowanej na trawniku), a ich powierzchnia – antypoślizgowa.

  • Płyty na ścieżki z betonu

Na ścieżki nadają się zarówno płyty wibroprasowane, jak i znacznie lżejsze, wykonane w technologii wet-cast (z ozdobną fakturą na powierzchni) – choć te drugie przed ułożeniem trzeba zaimpregnować.

Przeczytaj też:

Betonowe płyty tarasowe: wymiary, kształt, impregnacja >>>

Kolorystyka płyt na ścieżki betonowych jest bardzo bogata, a wiele z nich dobrze imituje materiały naturalne, więc mogą zastąpić mniej trwałe drewno czy wapień. Do ułożenia ścieżki wystarczą płyty betonowe grubości 3,5 cm.

Galeria: kliknij w zdjęcie i obejrzyj ciekawe propozycje płyt na ścieżki

Z czego podjazd przed domem?
  • Płyty na ścieżki z gresu

Na ścieżki nadają się przeznaczone do układania na zewnątrz płyty z gresu porcelanowego grubości 2 cm. Są trwałe, nienasiąkliwe i odporne na mróz oraz działanie substancji chemicznych. Ich powierzchnia jest antypoślizgowa i nie ściera się łatwo. Kolorystyka płyt na ścieżki z gresu nawiązuje do materiałów naturalnych, mogą też imitować kamień, beton, drewno. Najmniejsze płyty na ścieżki mają 60 x 60 cm.

  • Płyty na ścieżki z kamienia

Elementy ścieżki mają bezpośredni i stały kontakt z gruntem, dlatego do jej budowy nie nadają się nasiąkliwe marmury, wapienie i większość piaskowców. Najlepsze na ścieżki ogrodowe luźno ułożone będą: bazalt, gnejs, granit, serpentynit, sjenit. Płyty powinny mieć co najmniej 3 cm grubości. Układa się je tak, by powierzchnia przeznaczona do chodzenia była jak najbardziej płaska.

Ścieżki ogrodowe z płyt – jak je układać

Ścieżki ogrodowe warto prowadzić z dala od roślin ekspansywnych oraz koron drzew – zwłaszcza tych płytko się korzeniących. Dzięki temu unikniemy niszczenia płyt przez rozrastające się rośliny. Odstępy między płytami powinny być równe i wynosić mniej więcej 65 cm, czyli tyle, ile wynosi długość przeciętnego kroku osoby dorosłej. Jeśli chodzi o wielkość płyt na ścieżki, to dobrze, gdy krótszy bok mieści się w przedziale 30-60 cm. Większe będą sprawiały trudność w ułożeniu, mniejsze – będą po prostu niewygodne do chodzenia. Płyty na ścieżki najczęściej układa się w jednej linii – prowadzonej po prostej lub po łuku. Ale można je też ułożyć „na mijankę”, rozmieszczając tak, jak chodzimy – raz z lewej, raz z prawej strony. Taki rysunek nawierzchni będzie lżejszy w odbiorze.

Przeczytaj też:

Kostka brukowa: kolor, wielkość i kształty >>>

Ścieżka ogrodowa przeznaczona dla więcej niż jednej osoby powinna mieć szerokość 120-150 cm. Można ją zrobić z długich płyt prostokątnych ułożonych poprzecznie (podobnie jak podkłady kolejowe) albo z dwu-trzech płyt mniejszych – rozmieszczonych równomiernie na trasie przejścia.

Ścieżki z płyt zalety

  • Ścieżki z płyt nadają się do każdego ogrodu – nowoczesnego, rustykalnego, małego, dużego, miejskiego czy leśnego. Mogą być dobrze widoczną osnową, spinającą kompozycyjnie aranżację całego ogrodu, albo zaledwie dyskretnym, choć niezbędnym dodatkiem. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj nawierzchni zostanie wybrany.
  • Ścieżki z płyt w niewielkim stopniu ingerują w tkankę ogrodu – zabierając z jego powierzchni tylko tyle miejsca, ile potrzeba pod płyty. Oszczędzamy więc cenną, oddychającą i magazynującą wodę powierzchnię roślinną. Dzięki temu mniej wody spływa do kanalizacji, a powietrze w ogrodzie znacznie wolniej się nagrzewa.
  • Ścieżki z płyt buduje się szybko i niedrogo – bez wykopów, podbudowy i ciężkiego sprzętu. Ścieżkę z płyt luźno ułożonych można wykonać samodzielnie w jeden dzień i w dodatku niemal nie rujnując trawnika. A gdy z czasem zmienią się nasze potrzeby – płyty nietrudno będzie przenieść w inne miejsce czy nawet z nich zrezygnować.
Ścieżka z płyt betonowych
Autor: BRUK-BET Wyglądająca naturalnie ścieżka została wykonana z trwalszych od drewna, ale łudząco je przypominających płyt betonowych. Ułożono je „na mijankę”, dzięki czemu dobrze się wtapiają w ogród swobodnie urządzony

Ścieżka z płyt – jak ją zrobić

Ścieżki z luźno ułożonych płyt najczęściej umieszcza się bezpośrednio w gruncie, w trawniku oraz na rabacie. W miejscach, gdzie zaplanowano ułożenie płyty, usuwamy podłoże i układamy 5-10-centymetrowy podkład z piasku lub drobnego żwiru (grubszy na gruntach podmokłych). Na wyrównanym i zagęszczonym podkładzie umieszczamy płytę, poziomujemy ją i dobijamy gumowym młotkiem.

Przeczytaj też:

17 inspiracji na ścieżki ogrodowe >>>

Bardzo ważne jest położenie płyty względem gruntu. Na trawnikach powinna się znajdować 1-2 cm poniżej murawy, dzięki czemu nie uszkodzi noży pracującej kosiarki. Na rabatach płyta powinna wystawać znad ziemi, bo wtedy mniej się brudzi.

Coraz bardziej popularne staje się umieszczanie płyt w kruszywie – na żwirowej nawierzchni, rabacie czy opasce wokół domu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie