Ścieżki ogrodowe z płyt betonowych i z kamieni luźno ułożonych

2021-08-09 12:19

Ścieżki ogrodowe z płyt luźno ułożonych to alternatywa dla nawierzchni układanych w miejscach rzadziej uczęszczanych. Wygodne ścieżki z płyt można ułożyć szybko i bez pomocy fachowców. Płyty polecane na ścieżki mogą być nie tylko betonowe, ale wykonane z innych, równie atrakcyjnych materiałów.

Ścieżka z płyt wśród roślin
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Marcin Rubik Alternatywne, omijające wnętrze domu dojścia z frontowej części działki na taras i do ogrodu można zrobić z płyt umieszczonych wśród roślin – na rabacie. Przestrzeń między nimi najlepiej wypełnić roślinami mało ekspansywnymi, nadającymi się do deptania

Zdrowe otoczenie domu to takie, w którym przeważającą część zajmują rośliny, dlatego utwardzenie powierzchni powinno się ograniczyć do głównych szlaków komunikacyjnych oraz placów wypoczynku.

Do miejsc rzadziej odwiedzanych też warto poprowadzić ścieżki ogrodowe, ale minimalistyczne. Ścieżki z płyt luźno ułożonych mają tę zaletę, że nie trzeba ich budować od razu. Można poczekać, aż się zadomowimy w nowym otoczeniu, poznamy nasze potrzeby i wtedy świadomie podejmiemy decyzję, dokąd i jak je poprowadzić.

Płyty na ścieżki – jakie się nadają

Ścieżki zbudowane z tego samego budulca co pozostałe nawierzchnie ogrodowe lub taras stworzą spójną kompozycyjną całość. Najważniejsze, aby płyty na ścieżki były mrozoodporne i mało nasiąkliwe (by nie odbarwiły się pod wpływem chemii stosowanej na trawniku), a ich powierzchnia – antypoślizgowa.

  • Płyty na ścieżki z betonu

Na ścieżki nadają się zarówno płyty wibroprasowane, jak i znacznie lżejsze, wykonane w technologii wet-cast (z ozdobną fakturą na powierzchni) – choć te drugie przed ułożeniem trzeba zaimpregnować.

Przeczytaj też:

Betonowe płyty tarasowe: wymiary, kształt, impregnacja >>>

Kolorystyka płyt na ścieżki betonowych jest bardzo bogata, a wiele z nich dobrze imituje materiały naturalne, więc mogą zastąpić mniej trwałe drewno czy wapień. Do ułożenia ścieżki wystarczą płyty betonowe grubości 3,5 cm.

Galeria: kliknij w zdjęcie i obejrzyj ciekawe propozycje płyt na ścieżki

Z czego podjazd przed domem?
  • Płyty na ścieżki z gresu

Na ścieżki nadają się przeznaczone do układania na zewnątrz płyty z gresu porcelanowego grubości 2 cm. Są trwałe, nienasiąkliwe i odporne na mróz oraz działanie substancji chemicznych. Ich powierzchnia jest antypoślizgowa i nie ściera się łatwo. Kolorystyka płyt na ścieżki z gresu nawiązuje do materiałów naturalnych, mogą też imitować kamień, beton, drewno. Najmniejsze płyty na ścieżki mają 60 x 60 cm.

  • Płyty na ścieżki z kamienia

Elementy ścieżki mają bezpośredni i stały kontakt z gruntem, dlatego do jej budowy nie nadają się nasiąkliwe marmury, wapienie i większość piaskowców. Najlepsze na ścieżki ogrodowe luźno ułożone będą: bazalt, gnejs, granit, serpentynit, sjenit. Płyty powinny mieć co najmniej 3 cm grubości. Układa się je tak, by powierzchnia przeznaczona do chodzenia była jak najbardziej płaska.

Ścieżki ogrodowe z płyt – jak je układać

Ścieżki ogrodowe warto prowadzić z dala od roślin ekspansywnych oraz koron drzew – zwłaszcza tych płytko się korzeniących. Dzięki temu unikniemy niszczenia płyt przez rozrastające się rośliny. Odstępy między płytami powinny być równe i wynosić mniej więcej 65 cm, czyli tyle, ile wynosi długość przeciętnego kroku osoby dorosłej. Jeśli chodzi o wielkość płyt na ścieżki, to dobrze, gdy krótszy bok mieści się w przedziale 30-60 cm. Większe będą sprawiały trudność w ułożeniu, mniejsze – będą po prostu niewygodne do chodzenia. Płyty na ścieżki najczęściej układa się w jednej linii – prowadzonej po prostej lub po łuku. Ale można je też ułożyć „na mijankę”, rozmieszczając tak, jak chodzimy – raz z lewej, raz z prawej strony. Taki rysunek nawierzchni będzie lżejszy w odbiorze.

Przeczytaj też:

Kostka brukowa: kolor, wielkość i kształty >>>

Ścieżka ogrodowa przeznaczona dla więcej niż jednej osoby powinna mieć szerokość 120-150 cm. Można ją zrobić z długich płyt prostokątnych ułożonych poprzecznie (podobnie jak podkłady kolejowe) albo z dwu-trzech płyt mniejszych – rozmieszczonych równomiernie na trasie przejścia.

Ścieżki z płyt zalety

  • Ścieżki z płyt nadają się do każdego ogrodu – nowoczesnego, rustykalnego, małego, dużego, miejskiego czy leśnego. Mogą być dobrze widoczną osnową, spinającą kompozycyjnie aranżację całego ogrodu, albo zaledwie dyskretnym, choć niezbędnym dodatkiem. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj nawierzchni zostanie wybrany.
  • Ścieżki z płyt w niewielkim stopniu ingerują w tkankę ogrodu – zabierając z jego powierzchni tylko tyle miejsca, ile potrzeba pod płyty. Oszczędzamy więc cenną, oddychającą i magazynującą wodę powierzchnię roślinną. Dzięki temu mniej wody spływa do kanalizacji, a powietrze w ogrodzie znacznie wolniej się nagrzewa.
  • Ścieżki z płyt buduje się szybko i niedrogo – bez wykopów, podbudowy i ciężkiego sprzętu. Ścieżkę z płyt luźno ułożonych można wykonać samodzielnie w jeden dzień i w dodatku niemal nie rujnując trawnika. A gdy z czasem zmienią się nasze potrzeby – płyty nietrudno będzie przenieść w inne miejsce czy nawet z nich zrezygnować.
Ścieżka z płyt betonowych
Autor: BRUK-BET Wyglądająca naturalnie ścieżka została wykonana z trwalszych od drewna, ale łudząco je przypominających płyt betonowych. Ułożono je „na mijankę”, dzięki czemu dobrze się wtapiają w ogród swobodnie urządzony

Ścieżka z płyt – jak ją zrobić

Ścieżki z luźno ułożonych płyt najczęściej umieszcza się bezpośrednio w gruncie, w trawniku oraz na rabacie. W miejscach, gdzie zaplanowano ułożenie płyty, usuwamy podłoże i układamy 5-10-centymetrowy podkład z piasku lub drobnego żwiru (grubszy na gruntach podmokłych). Na wyrównanym i zagęszczonym podkładzie umieszczamy płytę, poziomujemy ją i dobijamy gumowym młotkiem.

Przeczytaj też:

17 inspiracji na ścieżki ogrodowe >>>

Bardzo ważne jest położenie płyty względem gruntu. Na trawnikach powinna się znajdować 1-2 cm poniżej murawy, dzięki czemu nie uszkodzi noży pracującej kosiarki. Na rabatach płyta powinna wystawać znad ziemi, bo wtedy mniej się brudzi.

Coraz bardziej popularne staje się umieszczanie płyt w kruszywie – na żwirowej nawierzchni, rabacie czy opasce wokół domu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie