Piaskowiec na ścianę, kominek, elewację, taras. Popularny kamień dekoracyjny

2018-11-29 13:17

Piaskowiec to jeden z najpopularniejszych kamieni naturalnych stosowanych do wykończenia domu i ogrodu. Znajdziemy go we wnętrzach, na elewacji, tarasie, a także na ścieżkach, w ogrodzeniu lub przy oczku wodnym. Zobaczmy, jak wygląda, co można z niego zbudować i ile kosztuje.

Piaskowiec
Autor: Andrzej Szandomirski Z piaskowca bardzo często wykonuje się okładzinę kominka

Ze względu na różnorodne ubarwienie, dekoracyjność, łatwość obróbki i atrakcyjne ceny piaskowiec jest bardzo często stosowanym materiałem wykończeniowym. Pięknie prezentuje się jako obudowa kominka, dekoracja ściany, okładzina elewacji albo tarasu. Piaskowiec można też wykorzystać do wykończenia ogrodzenia oraz w ogrodzie - jako murek, obrzeże rabaty lub oczka wodnego.

Piaskowiec to powszechnie występująca skała osadowa o wyraźnej budowie ziarnistej. Powstaje w wyniku zespolenia ziaren piasku powstających z wietrzenia skał. Wielkość ziarna może być bardzo różna - od 0,1 do 2 mm. Jego powierzchnia jest wyraźnie chropowata.

Zastosowanie piaskowca
Autor: Piasmar Piaskowiec, jak każdy kamień naturalny, jest materiałem szlachetnym, kojarzącym się z dostojeństwem i luksusem

Jakiego koloru może być piaskowiec

W palecie barw skał piaskowcowych znajdziemy przede wszystkim kolory ziemi: od białego, jasno żółtego lub jasno beżowego, przez zdecydowane żółcienie po brązy. Zależnie od tego, jakie ma domieszki, piaskowiec może mieć intensywne wybarwienie zielone, czerwone, brunatne, a nawet czarne.

Dla piaskowca charakterystyczne jest warstwowe ułożenie pasm w różnych kolorach z tej samej palety. Jednak w wielu złożach występują skały jednolicie wybarwione, czasem z delikatnie przenikającymi się, mieszającymi się odcieniami.

Jak można wykończyć piaskowiec

Płyty wycinane ze skały mogą być różnorodnie wykończone. Piaskowiec nie jest bardzo twardy, więc łatwo się go obrabia. Płytki mogą być cięte lub łupane. Mogą mieć powierzchnię polerowaną, szlifowaną, płomieniowaną, groszkowaną lub obtaczaną.

Warto wiedzieć
Piaskowiec

Autor: Cerstone

Płytki szlifowane z jasnego piaskowca

Jakie właściwości fizyczne ma piaskowiec

Piaskowiec to skała dość lekka. Jego gęstość wynosi 1800-2700 kg/m3. Zależnie od składu wytrzymałość mechaniczna na ściskanie wynosi 10-150 MPa. Twardość wg skali Mohsa ocenia się na 4-7. Materiał łatwo poddaje się obróbce. Jego ścieralność w skali Boehmego wynosi 0,09-2,50. Ze względu na pochodzenie i ziarnistą budowę piaskowiec jest materiałem łatwo wchłaniającym wodę. Jego nasiąkliwośc wynosi 0,5-15%. 

W jakiej postaci jest dostępny piaskowiec

Ze skał pozyskanych w kamieniołomach wykonuje się płytki o określonych formatach kwadratowych lub prostokatnych. Mają one szlifowaną albo polerowaną powierzchnię i służą do wykonywania posadzek, parapetów, elewacji i wszelkich okładzin, które powinny być równe i gładkie. Na elewacji i jako obudowy kominka często stosuje się płytki z piaskowca łupane, które mają profilowaną jedną stronę, a drugą powierzchnię gładką (do mocowania). Wyglądają tak jakby były odłupane od monolitu. Takie płytki z piaskowca mogą być dodatkowo boniowane, czyli obrobione tak, że w centralnej części są grubsze, a przy krawędziach wąskie. Na ścianie powstanie okładzina naśladująca układ boni. Na elewacje, ściany, cokoły domów, kominki, ogrodzenia z kamienia są przeznaczone także płytki piaskowaca o różnorodnym kształcie, tak zwana łupanka, które układa się na dziko.

Zobacz także:

Przygotowuje się też płyty o nieregularnych kształtach i różnej grubości zależnie od przeznaczenia, czyli kamień murowy łupany lub cięto łupany. Na elewacji lub słupkach ogrodzenia można przykleić je na dziko. Z grubszych robi się murki, przęsła ogrodzeniowe, dekoracyjne obrzeża, słupki.

Z piaskowca wykonuje się także kostki brukowe łupane lub otaczane do wykonywania nawierzchni w ogrodzie.

Piaskowiec
Autor: Andrzej Szandomirski Płyty łupane do wykonywania nawierzchni w ogrodzie
Zastosowanie piaskowca
Autor: Kamieniarka W ogrodzie bardzo często stosuje się cienkie płytki kamienia łupanego

Ile kosztuje piaskowiec

Najtańszy jest nasz rodzimy kamień. Płytki z piaskowca można kupić w cenie 100-120 zł/m2, czyli takiej jak duże formaty ciekawie wykończonego gresu. Mają one format 30 x 30 lub 30 x 60 cm. Ich grubość to 1,5 lub 2 cm. Cena piaskowca rośnie, gdy płytki są dodatkowo specjalnie obrabiane albo gdy kamień jest oryginalnie wybarwiony i pochodzi z dalekiego kraju. Za taki piaskowiec trzeba zapłacić nawet 300 zł/m2.

Na rynku są dostępne także wielkie slaby, o większej grubości - 2-3 cm. Zależnie od pochodzenia skały i wykończenia 1 m2 kosztuje od 120 do ponad 300 zł.

Warto wiedzieć
Piaskowiec

Autor: opeNnano

Impregnat do kamienia Nanoquick. Piaskowiec

Czy piaskowiec trzeba impregnować

Ze względu na dużą nasiąkliwość okładziny z piaskowca warto zabezpieczyć warstwą impregantu. Pozwoli to długo zachować piękny wygląd kamienia. Nie będzie wchłaniał wody, która ma działanie destrukcyjne, zwłaszcza zimą. Jest to też ważne, gdy stosujemy płytki o chropowatej strukturalnej powierzchni, na których będzie osadzał się kurz. Cieniutki film utworzony z impregnatu będzie stanowił śliską warstwę zabezpieczającą piaskowca, na której pył będzie wolniej osiadał i z której łatwo go będzie usunąć.

Impregnat może też zabezpieczyć okładzinę z piaskowca przed powstawaniem wykwitów szpecących materiał. Produkty polecane do stosowania na zewnątrz chronią przed promieniowaniem UV, które ma silne działanie destrukcyjne.

Preparaty zwykle nakłada się jedną warstwą. Zabieg należy powtarzać co jakiś czas, zgodnie z zaleceniami producenta.

Sonda
Co podoba Ci się najbardziej w modnych materiałach wykończeniowych?
Nasi Partnerzy polecają