Wapień – kamień na okładziny i do ogrodu

2019-05-07 16:08
Wapień
Autor: Marcin Czechowicz Formatowane i szlifowane płyty są chętnie wykorzystywane do wykończenia elewacji. Projekt domu: Sławomir Hryniewicz   .

Wapień w postaci płyt jest stosowany jako okładziny na elewacji lub we wnętrzu domu. W ogrodzie częściej stosuje się płyty albo bloki łupane - na ogrodzenia, murki oporowe, obrzeża, grille. Poznajmy ten kamień naturalny powszechnie występujący w Polsce.

Wapień to jedna z najbardziej rozpowszechnionych na świecie skał osadowych. Powstał z nagromadzenia szczątków organicznych, np. muszli ramienionogów, małży, koralowców, skorupiaków. Zależnie od ich składu ma różne właściwości i zabarwienie. Drugi rodzaj to wapienie chemogeniczne, które tworzą się w wyniku wytrącania węglanu wapnia z wody morskiej, krasowej lub źródlanej. W ciągu tysięcy lat osady zostały sprasowane w wyniku procesu lityfikacji oraz scementowane pod wpływem nacisku kolejnych warstw. Wapień jest zbudowany przede wszystkim z kalcytu. Zawiera też domieszki aragonitu, dolomitu, minerałów ilastych i kwarcu. Jego kolory to najczęściej odcienie szarego, a także biały, kremowy, żółtawy. Na skutek domieszek związków żelaza lub węglistych substancji organicznych wapień może mieć barwę różową, czerwoną, brunatną, a nawet czarną. Warto zaznaczyć, że wapień to kamień, który wyróżnia się lekkością, chociaż ma stosunkowo zbitą strukturę. Jego waga zależy od struktury. Wapień waży od 22 do 26 t/m3, zależnie od tego, czy jest lekki czy zbity.

Wapień
Autor: Graniton Wapień jest sprzedawany w różnej postaci: płyt, bloków, kamieni łupanych, grysu

Wapień: rodzaje

Wyróżnia się wapienie drobno- i gruboziarniste. W drugim przypadku widoczne na powierzchni większe ziarna minerałów stanowią dekorację materiału. Na powierzchni można czasem zauważyć drobne skamieniałości, co sprawia, że kamień zyskuje jeszcze bardziej oryginalny wygląd. Z użytkowego punktu widzenia wapienie dzieli się na miękkie (lekkie) i twarde (zbite). Wapienie lekkie są bardziej porowate, miękkie. Najczęściej stosuje się jako okładziny wewnętrzne. Do wykorzystania na zewnątrz - na elewacje, do budowy ogrodzeń i murków oporowych - najlepiej nadają się wapienie zbite, ponieważ są twardsze i mniej nasiąkliwe.

Wapień
Autor: Marmur-Płytki Wapień jest chętnie wykorzystywany jako kamień elewacyjny

Wapień: obróbka powierzchni

Tym, co wyróżnia wapień jest wyjątkowa plastyczność – kamień ten bardzo łatwo poddaje się obróbce mechanicznej. W skali twardości wg Mohsa kalcyt (główny składnik wapieni) zajmuje 3 pozycję. W firmach kamieniarskich oferuje się elementy wapienne łupane, polerowane, szlifowane, czesane, ryflowane, groszkowane itp. Oryginalna faktura stanowi dodatkową ozdobę wapiennych elementów w domu lub ogrodzie. Z wapienia wykonuje się także elementy rzeźbiarskie dowolnego kształtu. Na zamówienie mogą zostać przygotowane ławki ogrodowe, donice, kosze oraz elementy figuralne.

Wapień
Autor: Marmur-Płytki Płytka ryflowana z wapienia

Wapień: zastosowanie

Niegdyś wapień był popularnym materiałem budulcowym. Obecnie najczęściej jest stosowany w postaci płyt okładzinowych. Stosuje się je zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. W mieszkaniu można wapieniem wykonać dekoracyjną okładzinę ścian lub obudowę kominka. Za względu na miękkość nie każdy wapień nadaje się na posadzki lub blaty - trzeba to skonsultować z kamieniarzem.

Przeczytaj też:

Na zewnątrz często jest stosowany na elewacji, jako wykończenie altan ogrodowych, ogrodzeń, dekoracyjnych murków. Z pełnego surowego kamienia buduje się murki oporowe, obrzeża rabat, skalniaki. Większe skały wapienne, szczególnie o ciekawym kształcie i wybarwieniu mogą stanowić dominujący element rabaty kamiennej. Kamień łupany i grys wapienny jest wykorzystywany jako wypełnienie takich rabat. Można go także wykorzystać w ogrodzeniach gabionowych.

Przeczytaj też:

Wapień
Autor: Graniton Ogrodzenie z gabionów wypełnionych wapieniem. Kamień łupany 350 zł/t

Wapień: konserwacja i impregnacja

Wapień jako kamień bardzo porowaty i nasiąkliwy wymaga odpowiedniego zabezpieczenia powierzchni. Zawsze w tej kwestii należy skonsultować się ze sprzedawcą, ponieważ każdy kamień jest inny. Firmy kamieniarskie najlepiej dobiorą odpowiednie preparaty do zabezpieczenia sprzedawanych przez siebie materiałów.

Przeczytaj też:

Podstawowym zabezpieczeniem jest impregnacja preparatem hydrofobowym, który tworzy wodoodporną powłokę, co ogranicza powstawanie pleśni, grzybów, wykwitów solnych, a także zwiększa mrozoodporność materiału. Na powierzchni świeżo ułożonych wapieni mogą się pojawić białe wykwity solne. Jest to proces naturalny i wykwity z czasem znikną. Wapień podlega naturalnemu procesowi pokrywania się patyną, co trwa około 3 miesięcy od cięcia kamienia. Impregnację trzeba przeprowadzić dopiero wtedy, najpierw umywszy kamień. Preparat nanosi się wałkiem, pędzlem albo metodą natryskową. Najlepiej robić to latem, gdy kamień jest suchy.

Wapień
Autor: Marcin Czechowicz Wapień do brze komponuje się z innymi materiałami naturalnymi, np. drewnem, jasnym tynkiem. Projekt domu: Sławomir Hryniewicz  

Wapień: na co jest wrażliwy

Jako materiał o sporej nasiąkliwości (12-15%) wapień może chłonąć zabrudzenia z tłuszczów i kolorowych płynów, np. kawy, wina, barszczu. Powstałe plamy trzeba od razu umyć. Wapień jest też wrażliwy na kwasy, więc nie należy używać w kontakcie z nim preparatów chemicznych zawierających kwasy. Wapienne ogrodzenie należy zabezpieczyć przed rozbryzgami wody z solą wysypywaną na jezdnie, ponieważ może ona uszkodzić powierzchnię płyt.

Przeczytaj też:

Wapień
Autor: Klink Wapień biały szczotkowany, komplet płyt o powierzchni 0,74 m2. Cena 165 zł/szt.
Warto wiedzieć
Wapień

Autor: Kamienie

Marmur morawica jasny

Wapień nazywany marmurem

W Polsce znane są tak zwane marmury kieleckie, chęcińskie, morawickie albo dębnickie. To złoża wapienia z Gór Świętokrzyskich. Tak naprawdę te skały to zbite, skrytokrystaliczne wapienie, które ze względu na budowę i wybarwienie są chętnie wykorzystywane jako materiał okładzinowy. Nazwę handlową "marmur" zaczęli stosować kamieniarze w celu podniesienia rangi kamienia. Była ona używana w odniesieniu do skał, które dają się polerować. A tak właśnie jest z wapieniami świętokrzyskimi. Płyty z wypolerowaną powierzchnią stają się silnie błyszczące – jak marmur. Marmury świętokrzyskie można znaleźć w wielu budowlach zabytkowych i sakralnych, np. na Wawelu, w kieleckim Pałacu Biskupim, w poznańskim Centrum Targowym. Pierwszy trzon kolumny Zygmunta III Wazy w Warszawie był wykonany z takiego kamienia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie