Impregnowanie cegieł. Rodzaje impregnatów, ich działanie i aplikacja

2019-02-20 14:25

Ściany wykonane z nietynkowanych cegieł, zarówno te wewnątrz domu, jak i te na zewnątrz, dłużej zachowają trwałość, czystość i świeży wygląd, jeśli zostaną pokryte zabezpieczającą warstwą impregnatu.

Impregnowanie cegieł
Autor: Andrzej Szandomirski Elewacja z klinkieru jest niezwykle trwała i odporna na czynniki atmosferyczne. Mimo to wielu inwestorów zabezpiecza ją dodatkowo impregnatem

Impregnowanie to naniesienie na materiał murowy warstwy zabezpieczającej, która sama powinna jak najgłębiej weń wniknąć. Jednocześnie zabieg impregnowania ma za zadanie stworzyć na powierzchni cegieł warstwę ochronną uniemożliwiającą wchłanianie wody lub tłuszczu, osadzanie się kurzu i brudu, przebarwienia, np. blaknięcie. Pierwszym zadaniem impregnatu jest stworzenie powłoki hydrofobowej, czyli uniemożliwiającej wodzie wniknięcie w głąb materiału. Najlepiej widać to na powierzchniach poziomych, na których woda zbiera się w krople, zamiast wnikać w materiał. Najlepsze impregnaty nie pozwalają na wnikanie wody w cegły o dużej porowatości i wielkich rozmiarach otwartych kapilar, a nawet w rysy i pęknięcia na powierzchni materiału. Ważnym zadaniem impregnatu jest także stworzenie na powierzchni cegieł warstwy samoczyszczącej. W pewnym uproszczeniu można ją nazwać warstwą bardzo gładką, wywołującą duży poślizg, po której woda szybko spływa i jednocześnie zbiera osiadający tam kurz. Dobre impregnaty do cegieł zabezpieczają także przez powstawaniem tłustych plam z olejów, sadzy, spalin i innych zanieczyszczeń.

Impregnowanie cegieł
Autor: Perfect Na powierzchni zabezpieczonej przeciwko wilgoci woda zbiera się w kulki,a nie wnika w głąb materiału

Impregnowanie cegieł: stopień nasiąkliwości materiału

Cegły różnią się porowatością i co z tego wynika stopniem nasiąkliwości. Największą nasiąkliwość mają zwykle cegły pełne o czerepie porowatym i cegły ręcznie formowane. Może ona dochodzić do 20%. Najmniejszą wykazuje klinkier, który powinien charakteryzować się nasiąkliwością do 6%. Zależnie od złóż gliny znajdziemy cegły klinkierowe, które mają nasiąkliwość tylko 2%. Klinkier i inne cegły elewacyjne mają czerep spieczony, dlatego nie będą nasiąkać wodą. Ale w ścianie są także spoiny, a te wykazują dużą porowatość. I choć producenci klinkieru deklarują, i słusznie, że ich cegieł nie trzeba zabezpieczać impregnatem, wielu inwestorów impregnuje elewacje wykonane z tego materiału.

Impregnowanie cegieł
Autor: Cegielnia Trojanowscy Cegły ręcznie formowane, bez względu na miejsce zastosowania - we wnętrzach i na zewnątrz - powinno się impregnować, ponieważ wykazują dużą nasiąkliwość

Impregnowanie cegieł: wewnątrz i na zewnątrz

Czy każdą ścianę z cegieł trzeba impregnować? To zależy, gdzie jest ona zbudowana. Jeśli jest to ścianka w sypialni, która przez cały dzień stoi zamknięta i wchodzi się do niej wieczorem, a wychodzi rano, śmiało można zrezygnować z jej zabezpieczania. Ale ścianki wyspy kuchennej lub nad blatem w kuchni albo obudowa kominka powinny być zaimpregnowane najlepszej jakości preparatem, bo mogą zostać zalane tłustym olejem, kolorową zupą albo okopcone sadzą.

Przeczytaj także:

Podobnie rzecz się ma na elewacji i w ogrodzie. Ściany wykończone cegłami będą się kurzyć i szarzeć. Proces ten będzie intensywniejszy w mieście, w pobliżu ruchliwych dróg, na obszarach uprzemysłowionych. Ceglane parapety będą zbierały ciągle kurz i pył. Podmurówka ogrodzenia będzie ochlapywana wodą z kałuż. Nawet jeśli będzie wykonana z klinkieru, to brud będzie się osadzał na spoinach. Po pewnym czasie mogą one nawet zarastać mchem. Warto zaimpregnować murowany grill, zewnętrzny kominek, wędzarnię. Elementy małej architektury, np. altana, studnia, murki, w mniejszym stopniu będą ulegały zabrudzeniom, zwłaszcza jeśli są oddzielone od gruntu - otoczone opaską z płytek betonowych.

Impregnowanie cegieł
Autor: Cegielnia Trojanowscy Wędzarnię zbudowaną z cegieł licowych warto zabezpieczyć preparatem o właściwościach oleofobowych

Impregnowanie cegieł: rodzaje preparatów

Na rynku jest bardzo wiele impregnatów uniwersalnych, które można wykorzystać do zabezpieczania powierzchni z cegieł, klinkieru, betonu, kamienia naturalnego itp. Są także preparaty wyspecjalizowane – do konkretnego materiału – do klinkieru, do cegły, do betonu. Często można je kupić razem z materiałem murowym u jego producenta lub sprzedawcy. Podstawowe impregnaty zabezpieczają powierzchnię przed brudem i tworzą powłoki hydrofobowe, czyli odpychające wodę. Do ceglanych ścianek w kuchni, garażu, obudowy kominka i grilla warto wykorzystać preparat oleofobowy, czyli uniemożliwiający tworzenie się tłustych plam. Na elewacjach sprawdzą się impregnaty samoczyszczące, czyli z tak zwanym efektem kwiatu lotosu. Żeby uzyskać takie właściwości, impregnaty są zaawansowane chemicznie. To preparaty wykorzystujące specjalne właściwości związków polimerowych, np. akrylowych, siloksanowych (silanowych).

Przeczytaj także:

Rozpuszczalnikowe czy wodne impregnaty do cegieł

Warto zwrócić uwagę, jaki rodzaj nośnika substancji chemicznych zastosowano w wybranym impregnacie. Może to być rozpuszczalnik lub woda. Preparaty rozpuszczalnikowe są znacznie skuteczniejsze jako impregnaty. Mają zdolność głębokiego wnikania w materiał, znacznie głębszego niż w przypadku preparatów wodnych. Jednak mogą intensywniej pachnieć w czasie aplikacji i po niej. Zależnie od preparatu może być wskazane stosowanie ich tylko na zewnątrz, a w przypadku nakładania we wnętrzach – wietrzenie pomieszczeń. Impregnaty wodne wykazują mniejszą zdolność wnikania w głąb materiału, po latach mogą zostać wypłukane z powierzchni zewnętrznych, co skutkuje koniecznością powtarzania zabiegu. Uważa się je za ekologiczne, bo zawierają znikome ilości lotnych związków organicznych, nie wydzielają intensywnego zapachu.

Impregnowanie cegieł: efekty

Żeby uniknąć nieporozumień i rozczarowań, zawsze trzeba sprawdzić, jak nałożenie impregnatu może zmienić wygląd ściany lub elewacji. Najsilniejsze efekty są zwykle podkreślone na etykiecie opakowania. Najczęściej pokrycie ściany z cegieł impregnatem nie zmienia jej wyglądu. Dotykając ściany, nie wyczuwa się zmiany w fakturze materiału. Jednak jest wiele preparatów, które wzmacniają kolor elewacji, więc warto mieć to na uwadze. Są impregnaty, które dają efekt mokrej cegły, dzięki czemu ściana wygląda bardzo świeżo. Preparaty z dużą zawartością żywic polimerowych tworzą na powierzchni wyraźny film. Mogą dawać efekt lekko błyszczący, tak jakby powierzchnia została polakierowana.

Impregnowanie cegieł: jak to się robi

Impregnaty nakłada się pędzlem, wałkiem lub metodą natryskową. Małe opakowania preparatów do zastosowań domowych można nawet kupić z atomizerem. Wałek sprawdzi się przy dużych, w miarę gładkich powierzchniach. Pędzel będzie potrzebny, żeby domalować wszelkie zagłębienia i nierówności. Impregnaty zwykle nakłada się 2 razy. Gdy powierzchnia jest bardzo chłonna, może być konieczna jeszcze trzecia warstwa. Producenci podają zużycie lub wydajność dla gładkich, średnio chłonnych materiałów. Jeśli ściana, którą chcemy zabezpieczyć ma inne parametry, trzeba uwzględnić odpowiednią poprawkę w chwili kupna impregnatu.