Impregnaty do drewna - Testy impregnatów i farb do drewna - zapoznaj się z analizą wyników

2024-07-09 7:52

Zamiast wierzyć w reklamowe slogany, postanowiliśmy sami przetestować farby i impregnaty do drewna. Poznaj wyniki testu impregnatów do drewna oraz farb. Sprawdziliśmy, które preparaty do drewna są godne polecenia.

Aby zbadać jakość impregnatów do drewna i farb, nie zawsze konieczne jest specjalistyczne laboratorium. My postanowiliśmy poddać je testom na działce, wykorzystując jej naturalne walory. Kupiliśmy więc na chybił trafił 5 puszek farby oraz 5 puszek impregnatu i pomalowaliśmy nimi drewno, które potem umieściliśmy w miejscach narażonych na warunki ekstremalne. Po półtora roku badań mamy dobrą informację. Na sklepowych półkach stoją produkty do impregnacji drewna niezłej jakości i w zasadzie można wybierać w ciemno. Te, które kupiliśmy, pierwszy okres testów przetrwały w znakomitej kondycji.

Czym zabezpieczyć drewno? 5 cech dobrego impregnantu do drewna

Testujemy impregnaty do drewna - założenia testu

Do testu postanowiliśmy wybrać produkty do impregnacji drewna ogólnie dostępne, dlatego kupowaliśmy je w dwóch wiodących marketach budowlanych. Skompletowaliśmy zestaw 5 farb kryjących do drewna i 5 impregnatów koloryzująco-ochronnych. Staraliśmy się dobrać kolory jak najbardziej do siebie podobne.

Sprawdź też:

Z marketu przywieźliśmy również strugane deski sosnowe - suche i niczym niezaimpregnowane. Pocięliśmy je na kawałki i każdy pomalowaliśmy farbą lub impregnatem zgodnie z zaleceniami podanymi na ich opakowaniach. Zabezpieczone drewno postanowiliśmy wystawić na maksymalnie ekstremalne warunki możliwe do uzyskania na działce. Pierwsze 10 próbek trafiło na południową ścianę drewnianego budynku. Nawet najmniejsze drzewko nie rzucało na nią cienia. Drugi zestaw próbek powędrował w mokradła. Poziom wody w bajorze okresowo podnosił się i opadał. Zimą skuwał je lód. Oto produkty wybrane do testu.

Sprawdź też:

Farby do drewna:

  1. Colours;
  2. Dekoral;
  3. Dulux - do drewna i metalu;
  4. Luxens;
  5. Nobiles Ftalonal Półpołysk.

Impregnaty do drewna:

  1. Bondex;
  2. Drewnochron - Impregnat Extra;
  3. Sadolin - Classic HP;
  4. Vidaron - Impregnat Ochronno-dekoracyjny;
  5. Altax - Impregnat Żywiczny.

Pierwsza ocena farb i impregnatów do drewna

Już w trakcie malowania desek nasunęły się pierwsze spostrzeżenia dotyczące preparatów do drewna. Być może ocena nie będzie miała wpływu na ostateczny wynik testu, ale niesie pewne informacje dotyczące konserwacji. Impregnaty do drewna Bondex i Sadolin najlepiej nasycały drewno. Także impregnat do drewna Vidaron okazał się niezły. W jego przypadku, aby zapewnić równe szanse, nie pomalowaliśmy desek dodatkowo lakierem bezbarwnym, jak zaleca producent. Najmniej intensywną barwę miały Drewnochron i Impregnat Żywiczny. Jednak w impregnatach do drewna kolor nie ma największego znaczenia. Czas pokaże, czy barwa idzie w parze z właściwościami ochronnymi. Farbami do drewna o największej sile krycia okazały się Colours i Nobiles. Już pod jedną ich warstwą znikał rysunek słojów, a nawet ciemne sęki. Dekoral i Luxens - te farby do drewna nie wypadły pod tym względem aż tak dobrze. Zdecydowanie najmniejszą siłę krycia miał Dulux. Trzeba było wielokrotnie malować nim drewno, żeby powstała jednorodna powłoka. Oczywiście odbiło się to niekorzystnie na jego zużyciu.

Sprawdź też:

Impregnaty i farby do drewna - wynik po półtora roku

Pierwszy okres testów preparatów do drewna przyniósł jeden niewątpliwy wniosek – niezabezpieczone drewno sosnowe bardzo się zmienia. To, które półtora roku opalało się na słońcu, zbrązowiało. Deska sosnowa wyjęta z mokradeł miała już pierwsze ślady butwienia. Wyglądała też mniej atrakcyjnie, bo całkiem poszarzała. Wszystkie pozostałe deski wyglądały niemal tak samo jak przed rozpoczęciem próby. Największym zaskoczeniem okazało się to, że deszcz i woda z bagien nie wypłukały impregnatu z desek, a przecież nie zabezpieczyliśmy ich lakierem, który utworzyłby szczelną powłokę ochronną.

Przebadane deski wróciły już na swoje miejsca i w dalszym ciągu będziemy obserwować, co się z nimi dzieje. Za jakiś czas zdamy kolejną relację. Sprawdzimy, które farby do drewna pokryły się siatką spękań, które kolory impregnatów do drewna wyblakły, ile deseczek pokryło się glonami lub pleśnią. Być może uda się już wyłonić pierwszych liderów odporności.

Sonda
Czy kupując materiały wykończeniowe wybierasz te, które emitują mniej szkodliwych substancji?