Gres porcelanowy: co to za gres, jakie są jego rodzaje?

2021-08-11 10:42

Gres porcelanowy to rewelacyjny sposób na wykończenie ścian i podłóg. Płytki gresowe do złudzenia mogą przypominać naturalne drewno i kamień, a przy tym są od nich tańsze. Gres porcelanowy jest bardzo wytrzymały, odporny na zmiany temperatury i większość środków chemicznych.

Gres porcelanowy: nowoczesny salon
Autor: Piotr Mastalerz Gres porcelanowy na podłodze w salonie i przedpokoju pasuje do aranżacji w stylu kolonialnym. Do salonów nadają się płytki w II, III klasie ścieralności - w zależności od intensywności używania posadzki.

Gres jest bardzo popularnym materiałem wykorzystywanym do wykończenia podłóg i ścian. Ze względu na swoje właściwości płytki gresowe sprawdzają się zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. 

    Czy warto wybrać płytki rektyfikowane?

    Gres porcelanowy to jeden z najbardziej popularny gresów. Jego niewątpliwą zaletą jest nowoczesny wygląd - płytki gresu porcelanowego często imitują okładziny wykonane z naturalnych surowców, a przy tym są od nich tańsze. Gres porcelanowy jest bardzo wytrzymały, odporny na zmiany temperatury i większość środków chemicznych. 

    GALERIA: kliknij zdjęcie i zobacz jak gres prezentuje się w aranżacji wnętrz

    Gres porcelanowy a gres techniczny

    Do produkcji gresu porcelanowego używa się glinki lepszej jakości (z punktu widzenia estetyki, a nie właściwości fizycznych) niż przy wytwarzaniu gresu technicznego. Nieco inne są też proporcje składników (więcej jest kaolinu). Prowadzi to do wyeliminowania zanieczyszczeń, które są widoczne na płytkach gresu technicznego jako ciemne nakropienia.

    Gres techniczny świetnie sprawdzi się w garażu i pomieszczeniach gospodarczych. Przeznaczony jest głównie do pomieszczeń, w których istotne są parametry techniczne, a nie wygląd. Z kolei gres porcelanowy może być stosowany zarówno w kuchni, jak i łazience czy salonie. Wyróżnia go atrakcyjny wygląd, a także niezwykła wytrzymałość. 

    Przeczytaj też:

    Gres a płytki ceramiczne: najważniejsze różnice >>>

      Gresu porcelanowy: kolory płytek

      W gresie porcelanowym nie może być zanieczyszczeń, ponieważ utrudniałyby osiągnięcie czystego koloru - kolor płytek gresowych po wypaleniu zależy od proporcji kaolinu, kwarcu i skaleni.

      Gres porcelanowy ma on znacznie bogatszą kolorystykę niż gres techniczny – płytki zdobione są różnymi masami, solami, barwnikami mineralnymi. Mogą one naśladować materiały naturalne, takie jak drewno czy kamień: granit, trawertyn, marmur

      Przeczytaj też:

      Płytki HITY! Modne wzory i formaty płytek ceramicznych >>>

      Galeria zdjęć: modne płytki - aranżacje z prawdziwych wnętrz

      Właściwości gresu porcelanowego

      Gres porcelanowy jest mocno sprasowany. Dzięki temu ma bardzo małą porowatość i niską nasiąkliwość, dlatego doskonale radzi sobie w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci.

      Płytki gresu porcelanowego są bardzo wytrzymałe, dlatego też świetnie sprawdzają się na wielu powierzchniach w niemal każdej przestrzeni. Są również odporne na zmiany temperatury i większość środków chemicznych.

      Przeczytaj też: 

      Płytki heksagonalne do łazienki, kuchni i salonu. Modny wzór plastra miodu >>>

      Bardzo trudno jednak usunąć z nich plamy i są dość śliskie. Dlatego zaleca się stosowanie gresu porcelanowego jako okładziny ściennej. Jeżeli jednak zdecydujemy się położyć go na podłodze, powinniśmy zadbać o dodatkowe środki ostrożności.

      Gresowe płytki
      Autor: Andrzej Szandomirski Podłoga w reprezentacyjnej bibliotece wykonana z gresu polerowanego jest bardzo gładka i lśniąca

      Jakie są rodzaje gresu porcelanowego?

      Wśród gresów porcelanowych wyróżnia się kilka rodzajów, które różnią się sposobem formowania, zdobienia i wykończenia. Są to:

      • gresy polerowane,
      • gresy polerowane przed wypaleniem,
      • gresy szkliwione,
      • gresy barwione w masie,
      • gresy z podwójnego zasypu,
      • gresy strukturalne,
      • gresy półpolerowane
      • gresy pocieniane.

      Jak pielęgnować płytki gresowe?

      Gres tuż po ułożeniu warto zaimpregnować. Środki do tego celu są ogólnie dostępne. Preparat rozprowadza się równomiernie po całej powierzchni przy użyciu ściereczki, gąbki lub pędzla malarskiego. Po całkowitym wyschnięciu – resztki środka należy usunąć z podłogi. 

      Do codziennej pielęgnacji gresu polerowanego i zaimpregnowanego wystarczy używać zwykłego środka do mycia powierzchni ceramicznych. Dostępne są także specjalne środki do pielęgnacji gresu. Trzeba pamiętać, aby dobrze dobrać roztwór do rodzaju płytek.