Projekt zagospodarowania otoczenia domu, wykończenia nawierzchni i rozmieszczenia roślin
Przygotowanie koncepcji ogrodu to proces złożony, wymagający przemyślenia i zaangażowania. Składają się na nią projekt nawierzchni oraz projekt nasadzeń roślinnych, które nie tylko ułatwią prace na etapie wykonywania ogrodu, ale także uchronią przed popełnianiem błędów i niepotrzebnymi kosztami.
Spis treści
- Opracowanie koncepcji ogrodu
- Koncepcja ogrodu – jak się do niej przygotować
- Jak powstaje koncepcja ogrodu
- Projekt nawierzchni i architektury ogrodowej
- Projekt nasadzeń roślinnych w ogrodzie
Opracowanie wstępnej koncepcji zagospodarowania ogrodu oraz projektu nasadzeń roślinnych zostały powierzone firmie projektowo-wykonawczej. Przy jej wyborze kierowałem się przede wszystkim tym, aby była to firma lokalna, działająca w rejonie mojej inwestycji, ponadto sprawdzona, mająca doświadczenie i bogate portfolio zrealizowanych prac – zarówno projektowych, jak i wykonawczych.
Opracowanie koncepcji ogrodu
Przygotowanie projektu części architektonicznej (dobór nawierzchni i materiałów, które stworzą szkielet ogrodu) zleciłem biuru projektowemu producenta kostki brukowej, wybranego ze względu na bogatą ofertę produktową i różnorodność asortymentu.
Opracowanie koncepcji architektonicznej przez projektanta z firmy produkującej elementy betonowe pozwala optymalnie dopasować ofertę produktową do koncepcji projektu ogrodu. Plusem takiej współpracy jest również to, że otrzymałem nie tylko gotowe zestawienie ilościowe i jakościowe materiałów niezbędnych do wykonania architektury ogrodowej (było ono też podstawą złożenia zamówienia), ale także gotowe rysunki techniczne, które ułatwią późniejsze prace firmie wykonawczej.
Dobór roślin także trzeba powierzyć profesjonalistom, którzy potrafią dopasować poszczególne gatunki do stylu ogrodu, ale również warunków terenowych i glebowych (na mojej działce są stosunkowo trudne - podłoże jest gliniaste, zbite i średnio przepuszczalne). Projektanci zieleni mają na tyle obszerną wiedzę na temat jej wymagań, specyfiki i wyglądu, że potrafią odpowiednio skomponować ją na rabatach, łącząc różne gatunki i odmiany.
Koncepcja ogrodu – jak się do niej przygotować
Przed rozmową z projektantem ogrodu warto poszukać inspiracji i wstępnie określić to, co w ogrodach się podoba, a co nie. To etap ważny, który warto przejść, choćby w formie obejrzenia zdjęć czy filmów z różnych ogrodów (można je znaleźć bez problemu w Internecie) by bez problemu wstępnie określić, który styl ogrodu najbardziej odpowiada naszym preferencjom, możliwościom, uwarunkowaniom działki oraz architekturze budynku.
Ja sugerowałem się ogrodami nowoczesnymi, do tego w prostych, geometrycznych formach. To najbardziej odpowiadało moim oczekiwaniom, miejskiemu położeniu działki, otoczeniu i nowoczesnej architekturze mojego domu.
Kiedy najlepiej zamówić projekt ogrodu i co powinien on zawierać? >>>
Jak powstaje koncepcja ogrodu
Pierwszym krokiem całego procesu projektowego było spotkanie z projektantami, w trakcie którego omówiliśmy moje preferencje i oczekiwania tego, co się ma znaleźć w ogrodzie, a także wstępnie określiliśmy styl jego aranżacji.
Projekt został oparty na kątach prostych, dzięki czemu ogród będzie uporządkowany i dopasowany do nowoczesnej bryły budynku. Ogród ma być podzielony na kilka stref funkcjonalnych (tarasy, kuchnia letnia z miejscem do biesiadowania, miejsce na palenisko, wgłębnik z ministrefą SPA oraz niewielki skrzyniowy warzywnik).
Koncepcja wymusiła rozdzielenie trawnika na dwa obszary, z których każdy będzie miał około 200 m2. Całość uzupełniają obszerne rabaty rozlokowane zarówno po obrysie działki, jak i w jej wnętrzu. Ma to na celu stworzenie roślinnych ram dla całego ogrodu oraz przełamanie mocno rozbudowanej architektonicznie formy i licznych, utwardzonych nawierzchni. Lekkości aranżacji dodają brzozy swobodnie rozmieszczone na trawniku.
Do opracowania koncepcji zagospodarowania ogrodu projektanci wykorzystali dostarczony przeze mnie podkład mapowy, a konkretnie załącznik do pozwolenia na budowę – plan zagospodarowania terenu z naniesioną projektowaną lokalizacją budynku. Ta mapa (w skali 1:500) została przez projektantów podczytana do programu, na którym miała być przygotowywana koncepcja ogrodu. Prace poprzedzono wizytą w terenie, która miała na celu przede wszystkim ocenę ukształtowania działki, a także weryfikację, czy nie ma na niej elementów nieujętych na podkładzie geodezyjnym, a które mogłyby mieć wpływ na zagospodarowanie przyszłego ogrodu.
Po około dwóch tygodniach projektanci przygotowali dwie wersje wstępnych koncepcji zagospodarowania otoczenia domu. Omówiliśmy je na kolejnym spotkaniu, które zaowocowało stworzeniem koncepcji ostatecznej, odzwierciedlającej wszystkie moje wyobrażenia o przyszłym ogrodzie.
Przeczytaj też:
Etapy zakładania ogrodu - kolejność prac. Urządzamy ogród krok po kroku >>>
Jak urządzić ogród na działce za miastem. Ogród na letnie miesiące >>>
Projekt nawierzchni i architektury ogrodowej
Kolejny etap prac poprzedziło spotkanie terenowe na działce, podczas którego autorka koncepcji ogrodu przekazała ją kolejnej projektantce (z ramienia producenta kostki brukowej), która miała stworzyć plan nawierzchni, tarasów, ogrodzeń, murków i obrzeży – i dobrać konkretne produkty do gotowej już koncepcji ogrodu.
Podczas tworzenia projektu, w trakcie konsultacji telefonicznych i mailowych, powstało kilka wariantów. Ostateczną koncepcję architektoniczną otrzymałem w postaci opracowanych przez projektantkę wizualizacji 3D, dzięki którym zobaczyłem, jak będzie wyglądać mój ogród – choć nie miałem jeszcze projektu obsadzenia roślinami, a te, widoczne na wizualizacjach 3D, wstawione były tylko poglądowo.
W koncepcji zostały uwzględnione materiały o zdecydowanie nowoczesnym designie (między innymi płyty wielkoformatowe), który będzie się komponował z geometrycznym charakterem ogrodu.
Poznaj:
Nawierzchnie najlepiej przepuszczające wodę - pod lupą żwir, kostki i płyty betonowe, kruszywo >>>
Projekt nasadzeń roślinnych w ogrodzie
Ostatni etap działań to zaprojektowanie doboru i rozmieszczenia roślin. Na gotowym już projekcie architektonicznym i w oparciu o sporządzone na wstępie koncepcje wykonała go firma, która rozpoczęła cały omawiany proces.
Projekt nasadzeń, który otrzymałem, to nie tylko rysunki płaskie oraz wizualizacje przestrzenne, ale przede wszystkim dokładne zestawienie jakościowe i ilościowe, które bardzo się przyda na etapie zakupu materiału roślinnego.
Koncepcja zakłada stworzenie ogrodu prostego w formie, opartego na kilkunastu gatunkach mało wymagających roślin, wkomponowanych w regularne, geometryczne rabaty. Szkieletem nasadzeń będą gatunki iglaste, które zapewniają całoroczny, zielony efekt. Użyte będą jako solitery w poszczególnych rabatach, stworzą również żywopłot, a zarazem tło dla innych nasadzeń na południowej i wschodniej stronie ogrodu.
Pozostałe nasadzenia uzupełnią formowane berberysy, cisy i bukszpany, a także kwitnące lawendy, hortensje czy zwiewne i lekkie trawy w odmianach o różnych wielkościach i pokrojach. Jedynym odstępstwem od roślin rabatowych będzie kilka brzóz swobodnie rozmieszonych na tylnym trawniku.
W moim ogrodzie nie będzie roślin jednorocznych ani roślin owocowych – głównie dlatego, by ograniczyć zabiegi pielęgnacyjne do niezbędnego minimum.
Tomasz Szostak, właściciel firmy zajmującej się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz terenów zieleni miejskiej, autor bloga „Z ogrodem na TY”.
Budowa ogrodu to proces równie złożony, jak budowa domu. W jej trakcie często pozwalamy sobie na różne ustępstwa, ale tylko poprawne wykonanie wszystkich prac może dać pełną satysfakcję z posiadania własnego kawałka przestrzeni. Popełnione błędy mogą ciągnąć się latami, nie wspominając o zmarnowanym czasie i funduszach.
„Krok po kroku zbuduj swój ogród” to projekt, który realizuję na blogu „Z ogrodem na TY”. W czasie rzeczywistym przedstawiam w nim budowę mojego domu i wykonanie ogrodu – od projektu aż po jego kompleksowe urządzenie. Pokazuję, z czyjej pomocy skorzystać, jakich materiałów użyć, jak i w jakiej kolejności wszystko ze sobą połączyć. Projekt rozpoczął się w zeszłym roku, gdy budowa domu była na etapie stanu surowego zamkniętego.